Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki yüzlü medya ağaç katliamını savundu

Gezi olaylarında eylemcilere destek veren ve yeşili savunduğunu dile getiren Doğan Medya Yalova'daki ağaç katliamını savundu.

Giriş Tarihi: 27.11.2014 18:06 Güncelleme Tarihi: 27.11.2014 18:13
İki yüzlü medya ağaç katliamını savundu
Gezi olaylarının ardından neredeyse 1.5 yıl geçti. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında Taksim'deki Topçu Kışlası projesi için 12 ağaç kesilmek yerine, sökülerek bir başka yere nakledilecekti. Bu proje için Türkiye'de yer yerinden oynadı. 12 ağacın sökülüp bir başka yere taşınmasını ağaç katliamı olarak sunan medya, halkın bir bölümünü de çağrılarına alet ederek vatandaşları sokaklara dökmüş, onlarca işyeri ve araçların kamu mallarının zarar görmesine neden olmuştu.

Paralel yapının da desteklediği olayları her zaman olduğu gibi Doğan Medyası olarak Hürriyet ve Radikal üstlenmişti. Hemen her gün hükümetin ve Erdoğan'ın şahsının "ne derece bir ağaç düşmanı" olduğunu göstermeye çalışan Hürriyet ve Radikal istediğini kısmen başarmış, yüzbinlerce insanı ağaç hassasiyeti bahanesiyle sokaklara dökmüştü.

Aradan tam 1.5 yıl geçti. Bu kez CHP'li Yalova belediyesi, Tonami Meydanı'na yapılacak olan köprülü kavşak için tam 180 ağacı "sökülemiyor" gerekçesiyle kesti. Şehrin ortasında meydana gelen ağaç katliamını CHP'li belediye başkanı "Kamu yararına olduğu için ağaç kestik" şeklinde açıkladı.

Gezi olaylarında Erdoğan'ın "kamu yararı" açıklamalarını görmezden gelen CHP ve Doğan medyası, şimdi Yalovalı başkanın "kamu yararı" açıklamalarını öne çıkararak, yapılan büyük ağaç katliamını görmezden geliyor.

Ayrıca Hürriyet de Radikal de Gezi Parkı üzerine attıkları yüzlerce manşetinin yanında, Yalova'daki ağaç katliamını manşet bile yapmadan iç sayfalarda "bir haberi kamufle etmek için elden ne geliyorsa yaparak" gördü.

AĞAÇLARA İDEOLOJİ AYRIMI

Gezi Parkı'nda sökülen ağaçlar için günlerce yayın yapan Hürriyet'in internet sitesi tek satır haber yapmadı. Grubun internet sitesi Radikal de benzer tavrı takınarak, Yalova'daki belediye CHP'li olunca kesilen 180 ağacı çevre katliamı olarak görmedi.

DHA HABERDEN MAHRUM BIRAKTI

Gezi olayları sırasında 24 saat canlı yayın yapan Doğan Haber Ajansı ise bugün, Yalova haberini abonelerine servis etmedi.

CHP'NİN SESİ KISILDI

Gezi Parkı eylemcileriyle beraber sokağa dökülen CHP'li vekillerden ise kesilen ağaçlar için henüz bir açıklama gelmedi. Yalova'da gözler Gezi Parkı'nda nöbet tutan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'i ve Gezi için yürüyüşlere katılan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'yi aradı.

"MECBUR KESECEĞİZ"

Belediye Başkanı CHP'li Vefa Salman, Tonami Meydanı'nda yapılacak köprülü kavşak için ağaçların kesilecek olmasına tepki gösterilmesi ile ilgili olarak, "Türkiye'de 30 santimetre çapında bir ağacı sökecek ne ekipman ne teknoloji var. Dolayısıyla onları söküp alma şansımız yok, kesilecek" demişti.

HÜRRİYET 10 DAKİKA DAYANAMADI

CHP'li Melda Onur'un Yalova'daki ağaç katlamı ve kendi partisini eleştirmesi üzerine Hürriyet ve Radikal haberi girmek zorunda kaldı. Ancak, Gezi'den beri her ağaç olayına sitenin neredeyse tamamını adayan Hürriyet, Yalova'yı 10 dakika manşetten tutamadı. "Yalova'da ağaç katliamı" manşetten indirilip sümen altı edildi.

YALOVA'DA 180 AĞAÇ KESİLDİ


BU KIYIMI NASIL SAVUNACAĞIZ MUHARREM İNCE! - TIKLAYIN


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki yüzlü medya ağaç katliamını savundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN