Bedelli askerlik onları da kapsayacak

Giriş Tarihi: 3.12.2014 13:39 Güncelleme Tarihi: 3.12.2014 15:34
Bedelli askerlik onları da kapsayacak

Milli Savunma Bakanlığı'ndan son dakika bedelli askerlik açıklaması geldi. Bakan Yılmaz yaptğı açıklamada 'Bakaya ve asker kaçakları da yararlanabilecek' dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni sonrasında verilen resepsiyonda bedelli askerlikle ilgili soruları yanıtladı. Yılmaz bedelli askerlikten bakaya ve asker kaçaklarının da yararlanabileceğini söyledi. Yılmaz, HDP'nin "vicdani ret getirilsin" talebi içinse "Bununla ilgili düzenleme düşünmüyoruz" dedi.

Salı günü açıklandı

Başbakan Ahmet Davutoğlu Salı günkü grup toplantısında bedelli askerlikle ilgili kararı açıkladı. Buna göre 1987 ve öncesi doğanlar bedelli askerlik imkânından yararlanabilecek. Bu kapsama 611 bin 880 kişi giriyor. Bedelli askerlik yapmak isteyenler için taksit imkânı olmayacak. Uygulamadan yararlanacaklar askerlik yapmayacak. Başvurular 1 Ocak 2015'te başlayacak. Bedelli askerlik uygulamasının yasalaşması konusunda ise kesin bir takvim yok. Uygulamanın en kısa sürede Meclis'ten geçirilerek yasalaşması için çalışmalar başlatılacak.

BEDELLİ ASKERLİK ÇIKINCA BAYRAM EDEN ÜNLÜLER - TIKLAYIN

Ordu profesyonel olacak

Davutoğlu, sözleşmeli er ve erbaş alımlarının kolaylaştırılacağını ve askerliği meslek edinmiş kişilerin orduda oranının artacağını söyledi:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik tartışmaları gündeme geldiğinde, konuya mesafeli bir açıklama yapmıştı. Erdoğan, 18 Kasım'da Cezayir ziyaretinden önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken şunları söylemişti:

"Artıları var, eksileri var. Böyle bir dönemin içindeyiz. Nedense birileri zaman zaman bu işi kaşıyor. Doğru bir yaklaşım tarzı değil. Burada TSK'nın kanaatini bir kenara koymak da mümkün değil. TSK'nın ihtiyacını da gözardı ederek değil, değerlendirerek karar verilir ve hükümet uygulamaya koyar. Şu ana kadar böyle bir kanaati ne hükümet verdi ne de TSK. Bana da kesin olarak yansıyan bir şey söz konusu değil. Ben de artı ve eksileri ilgili mercilerle değerlendirmek durumundayım. Sırtımızda ağır bir küfe var gerçekten."

BAKAYA VE ASKER KAÇAKLARINA DA BEDELLİ İMKANI

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikten bakaya ve asker kaçaklarının da yararlanacağını duyurdu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin dünkü grup toplantısında belli bekleyenlere müjdeyi vermiş, "Bedelli askerlikle ilgili önemli bir adım atmaya karar verdik. 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olun vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin Türk Lirası ödemek karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar" ifadelerini kullanmıştı.

Bedelli müjdesi- Tıklayın

Bedelliden gelecek para nereye gidecek?- Tıklayın

Bugün bir müjde de Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan geldi. Yılmaz bedelli askerlikten bakaya ve asker kaçaklarının da yararlanacağını duyurdu.


"SİLAH ALTINDA OLANLAR DIŞINDAKİ HERKES"

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili olarak "Bugün itibariyle silah altında olanlar dışındaki herkes yararlanacak" dedi.

"BEN KOŞULLARIM UYSA DA BU HAKTAN FAYDALANMAM"

Yılmaz, açıklamasında "Taksit olmayacak. 700 bin kişiyi kapsıyor. Ben koşullarım uysa bu haktan faydalanmam, gider askerliğimi yaparım. Benim gibi düşünen insanlar vardır. Onun için hepsinin bu haktan yararlanacağını beklemek doğru değildir" dedi.

Yılmaz ayrıca vicdani ret ile ilgili çalışma yapmayı düşünmediklerini de söyleyerek, bedelli askerlik düzenlemesinden bakaya durumdakiler ile asker kaçaklarının da yararlanabileceğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bedelli askerlik onları da kapsayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN