"TİB'i yeniden yapılandıracağız"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, ''Hükümet olarak TİB"in yeniden yapılandırılması gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımızı tamamladık''' dedi.

Giriş Tarihi: 22.12.2014 10:34 Güncelleme Tarihi: 22.12.2014 12:22
TİB'i yeniden yapılandıracağız
Lütfi Elvan, saat 10.00'da başlayan AA Editör Masası toplantısında, ulaştırma, denizcilik ve haberleşme sektörleri ile gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulunarak, soruları cevaplandırdı. Bakan Elvan, "paralel yapı" ile mücadelede gelinen aşamaya ilişkin ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bağlı olarak çalışan Telekomükasyon İletişim Başkanlığı (TİB) bünyesinde de "paralel yapılanma olduğu, yasadışı telefon dinlemeleri ve işlemler yaşandığı" iddialarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Başkanlık çok iyi niyetlerle kurulmasına rağmen zaman içerisinde maalesef belki oradaki çalışan personelin de kendi yetkilerini aşarak birtakım uygulamalara girmeleri, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığını zayıflattı ve yıprattı." diyen Bakan Elvan TİB'in yeniden yapılandırılmasına yönelik adımlar atılacağını açıkladı.

TİB'E PARALEL CASUSLUK BASKINI - TIKLAYIN

TİB'DEKİ PARALEL HATTI BAŞBAKANLIK SORUŞTURACAK- TIKLAYIN

İŞTE PARALELİN TEKNİK KÖSTEBEĞİ - TIKLAYIN


"TİB'İN YENİDEN YAPILANDIRILMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ"

TİB kurulmadan önce özellikle yasadışı dinlemelere yönelik çok yoğun şikayetlerin söz konusu olduğunu hatırlatan Elvan, hem jandarma hem emniyet hem Milli İstihbarat Teşkilatının dinlemelerinin bir anlamda üst yapısını oluşturan bir kurum oluşturulması konusunda hemfikir olunduğunu ve TİB'in kurulduğunu belirtti. Bakan Elvan, bu başkanlığın çok iyi niyetlerle kurulduğunu belirterek, "Buna rağmen zaman içerisinde maalesef oradaki çalışan personelin de kendi yetkilerini aşarak birtakım uygulamalara girmeleri Telekomünikasyon İletişim Başkanlığını önemli ölçüde zayıflattı ve yıprattı" dedi.

Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığının TİB'de bazı işlem kayıtlarının ve logların silindiğini tespit ettiğini ifade eden Elvan, şöyle devam etti:

"Siz, iyi niyetle çalışıyorsanız neden geçmiş kayıtları silersiniz? Log kayıtları dediğimizde, vatandaşımızın anlaması için biraz daha açmamız gerekiyor. Bir tane dijital telefonumuz var. Telefonda son 1 yılda kiminle görüştüğünüz, hangi numaralara ulaştığınızın kaydı, başkalarında yoktur ama kendi sisteminizde kayıtlıdır. Buna log kaydı diyoruz. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında da her uzmanın, her yöneticinin yaptığı iş ve işlemler aslında normalde bilgisayarda sürekli olarak kaydediliyor. Bunların tamamı siliniyor. Bunun bir anlamı olmalı. Siz 17-25 Aralık operasyonunda bu kayıtları ortadan kaldırıyorsunuz, neden silinir bunlar? CD'ler, oradaki özellikle mahkeme kararı ile ortaya çıkmış olan dinlemelerin birer kopyası CD olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında bulunuyordu. Bunların tamamı parçalanmış, kırılmış. Bunu neden yaparsınız.

Bununla ilgili olarak neticede, birinci aşamada özellikle log kayıtlarının silinmesi, dinleme kayıtlarının silinmesine yönelik bir soruşturma başlatıldı ve bu tamamlandı. Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından bu kayıtların silindiğine dair tespitler ortaya kondu ve Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığına tarafımızdan aktarıldı. Bu arada gündeme özellikle yine Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında hangi amaçla konduğu bilinmeyen çanak antenlerin olduğu ve bu çanak antenlerin verici özellikleri olduğu ortaya çıktı. Normalde biz bu çanak antenleri alıcı olarak kullanırız ancak verici olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Bu arada ortaya çıkan bazı bilgi ve belgeler doğrultusunda Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı yasa dışı dinleme ve casusluğa yönelik bir soruşturma başlattı. Bu soruşturma da Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından devam ediyor. Bununla ilgili Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı bilirkişi tayin etti. Bunlar gerekli çalışmaları yaptılar. Zannedersem tabii detayını bilemiyoruz, bunlar Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığına aktarıldı ve bu çerçevede savcılık tarafından gerekli işlemler yürütülüyor. Ama bu arada silinen kayıtların kazanılması yönünde yine çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar doğrultusunda geçmişte mahkeme kararı olmadan ülkemizin cumhurbaşkanı, başbakanı, siyasi liderler, önemli gazeteciler aşağı yukarı 700'ün üzerinde kişinin dinlenildiği tespit edildi. Bununla ilgili de Cumhuriyet Başsavcılığı çalışmalarını yürütüyor. Bunun dışında bazı mahkeme kararlarına bazı bakanların isimleri dahil edilerek de dinlendiği ortaya çıktı. Bu Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ikinci soruşturma."

Üçüncü soruşturmanın ise yasadışı olarak kriptolu telefonların dinlenmesi olduğuna dikkati çeken Elvan, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığındaki bazı kayıtlarda kriptolu bakanların telefon numaralarının dinlendiğini bildirdi.

TİB'e ve yasadışı dinlemelere yönelik soruşturmalar hakkında bilgi veren Bakan Elvan, "Özetleyecek olursak 3 ayrı soruşturma söz konusu. Bir tanesi TİB'in geçmişe yönelik işlemler ve log kayıtlarının silinmesiyle ilgili yürütülen soruşturma var. İkincisi yasadışı dinleme ve casuslukla ilgili bir soruşturma var. Üçüncüsü ise kriptolu telefonların dinlenmesine yönelik bir soruşturma var, devam ediyor" ifadelerini kullandı.

"TİB'İN MUTLAKA YENİDEN YAPILANDIRILMASI GEREKİYOR"

Elvan, TİB'in yeniden yapılandırılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Maalesef TİB hem bu süreçte o başkanlığa verilen yetkilerin kötüye kullanılması neticesinde ciddi bir kredibilite kaybına uğramıştır, yıpranmıştır. Biz Hükümet olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının mutlaka yeniden yapılandırılması gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımızı da aslında tamamladık. Bu çalışmalarımızı inşallah kısa süre içesinde Bakanlar Kurulunda konuşur, tartışırız. TİB'in yeniden yapılandırılmasına yönelik ciddi bir adım atmış oluruz. TİB'in mevcut binasından çıkarılıp farklı bir yere aktarılması gerektiğine de inanıyoruz. Çünkü orada ne yapıldığını açıkçası bilemiyoruz. O nedenle bizim yeni bir binaya ihtiyacımız var. Önümüzdeki dönemde de bu yönde bir girişimimiz olacak. Ancak şu anda TİB'de gerçekten yasalara, kurallara, hukuka uygun bir şekilde çalışmalar yürütülüyor. Mahkeme kararlarıyla dinleme kayıtları sürekli olarak kontrol ediliyor. Kaç mahkeme kararı var, kaç kişi kontrol ediliyor, bunların çapraz kontrolleri yapılıyor. Bir anlamda TİB o eski anlayışından kurtarılıp sağlıklı bir yapıya şu aşamada kavuşturuldu. Ama yine de TİB'in mutlaka yeniden yapılandırılması gerekiyor."

Bu konudaki başka bir soru üzerine de Elvan, TİB'in yeniden yapılandırılması sürecinde üzerinde durdukları 2-3 alternatifi Bakanlar Kurulunda ele alacaklarını, bir karara bağladıktan sonra açıklama yapmasının doğru olacağını söyledi.

RKİYE'Yİ UÇURACAK PROJELERDE SON DURUM


"12 MİLYAR LİRA DEMİRYOLU YATIRIMI YAPILACAK"

Bakan Elvan, önümüzdeki sene 8,5 milyar lira demiryolu yatırımı yapacaklarını, 2016'tan itibaren de yılda ortalama 12 milyar lira demiryolu yatırımı yapmayı planladıklarını söyledi.

2015 yılı sonunda Bakü-Tiflis-Kars tren yolu hattımızı açmak istiyoruz.

Ankara-İzmir YHT hattında 2015 yılında Turgutlu'ya kadar olan kesimin ihalesine çıkılacak.

Çukurova Havaalanı'nı çok önemsiyoruz. Bu işi alan firmanın finansal sıkıntıları var ve bazı yabancı firmalarla görüşme içerisinde. DHMİ'ye ortak alımı teklifinde bulundular, DHMİ de bunu değerlendiriyor, bu çerçevede bir karar vereceğiz.

"3. KÖPRÜNÜN KULELERİ 312 METREYE ULAŞTI"

Ordu-Giresun Havalimanı'nın altyapı çalışmalarının tamamlandı, üstyapı çalışmaları devam ediyor. Havaalanını Mart 2015 itibarıyla hizmete sunmak istiyoruz.

3. köprünün kuleleri 312 metreye ulaştı. Tamamlanması için 10 metrelik kesim kaldı. Bu hafta içerisinde, muhtemelen perşembe günü üçüncü köprümüzün ilk tabliyesini atacağız... Hedefimiz 29 Ekim 2015 itibarıyla üçüncü köprümüzün açılışını gerçekleştirmek.

3 KÖPRÜ'DEN SON GÖRÜNTÜLER - TIKLAYIN

Arkadaşlarıma talimat verdim. Çanakkale Köprüsü üzerinden bir demiryolu hattı geçirmeyi planlıyoruz.

"MADENDE ÇALIŞIP İŞSİZ KALANLARA ÖDEME YAPILACAK"

(Ermenek'teki maden kazası) Madenlerin bir kısmı kapandı.. Madende çalışıp da işsiz kalan kardeşlerimiz var. Bu kardeşlerimize bir yasayla ödeme yapacağız ancak bu yasal sürecin tamamlanmasına kadar geçen sıkıntılarının giderilmesine yönelik maddi yardımda bulunuyoruz.

94 MADEN OCAĞI KAPATILDI - TIKLAYIN


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"TİB'i yeniden yapılandıracağız"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN