Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Tonyukuk yolu asfaltlandı

Giriş Tarihi: 24.12.2014 09:59 Güncelleme Tarihi: 24.12.2014 11:48
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Tonyukuk yolu asfaltlandı

Türkiye ve Tika Bilge Kağan ve Kültigin anıtlarının yolunun ardından Bilge Tonyukuk Anıtı'na sahip çıkıyor.

Cumhurbaşkanı , 11-12 Nisan 2013 tarihlerinde Moğolistan ziyaretinde Bilge Tonyukuk Anıtı'nı ziyaret ederken, Bilge Tonyukuk Anıtı'na giden 11km'lik toprak yolu kullanıyor. Erdoğan ziyaret sırasında TİKA Başkanı Serdar Çam'a yolun asfaltlanması talimatı verdi.

Türk tarihinin en eski yazılı belgesi olan Bilge Tonyukuk Anıtı'na ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla TİKA tarafından Bilge Tonyukuk Karayolu Projesi başlatılıyor.Temel atma töreni Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU'nun da katılımıyla 19 Mayıs 2014 tarihinde yapılıyor. Ekim ayında ise yol tamamlanıyor ve açılışa hazır hale getiriliyor.

Erdoğan, Tonyukuk Yazıtı'nı ziyaret etti-Tıklayın

Tonyukuk Anıtı yolunun açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapması planlanıyor. TİKA ana yoldan girişe tabelalar yaptırırken Türk Bayrağı girişte gururla dalgalanıyor. TİKA anıtın etrafını çitlerle çevirmiş. Çitlerin üzerine Türk Bayrağı bulunan TİKA amblemini de yerleştirildi.

BİLGE TONYUKUK ANITI

II. Göktürk Kağanlığı dönemine damgasına vuran şahsiyetlerden büyük vezir, danışman, komutan, teorisyen ve devlet adamı Bilge Tonyukuk'un bizzat kendisi tarafından diktirilmiş dört cepheli iki anıttan ibarettir. Ufak dişli granit blok üzerinde oyma yöntemiyle yazılmış olan birinci anıt 243 cm, iri dişli granit üzerine yazılmış olan ikinci anıt ise 217 cm yüksekliğindedir. Birinci anıtta 35 ve ikinci anıtta 27 satır yukarıdan aşağıya doğru yazılmış olup, Göktürk alfabesiyle yazılmıştır. Bilge Tonyukuk Anıtı'nın yazılış ve dikiliş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Konu ile ilgili araştırma ve inceleme yapan bilim adamları çeşitli tahminlerde bulunmaktadır.

Moğolistan'da Türk izi-Tıklayın


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Tonyukuk yolu asfaltlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN