Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O kıyafetleri hazırlayan tasarımcı konuştu

3 ayda ve 23 kişilik bir ekiple Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki askerlerin kıyafetlerini hazırlayan tasarımcı, en çok Osmanlı kıyafetlerinde zorlandıklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 16.1.2015 11:05 Güncelleme Tarihi: 16.1.2015 11:16
O kıyafetleri hazırlayan tasarımcı konuştu
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki 16 Türk devletini temsil eden askerlerle yapılan törenlerin mimarlarından biri de Murat ve Aşkım Ocak çifti en çok Osmanlı kıyafetlerinde zorlandıklarını söyledi.

ÇALIŞMA 3 AY SÜRDÜ


Habertürk'te yer alan habere göre, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki 16 Türk devletini temsil eden askerlerle yapılan törenlerin mimarlarından biri de Murat ve Aşkım Ocak çifti. İlk kez Filistin Lideri Mahmud Abbas'ı karşılama töreninde görülen temsili askerlerin kıyafetlerini diken çift, Olgunlaşma Enstitüsü ile birlikte çalışmış. Tasarımcı çift, 3 ayı bulan bir çalışma sonrasında kıyafetleri hazırladıklarını belirtirken, en çok zorlandıkları kostümün Osmanlı olduğunu söyledi. Ocak çifti, kostümlerin tasarım sürecinde 23 kişilik bir ekiple çalıştıklarını anlattı.
MUHAFIZ ALAYININ PROJESİ


Aşkım Ocak, muhafız alayının bir projeyle geldiğini belirterek "Onlar detaylı araştırmalarını yapmışlar. Proje ve çizimlerle birlikte geldiler ve toplantı yaptık. Bu kıyafetler, çizimden yola çıkılarak yapıldı" diye konuştu. Kostümlerin yanı sıra aksesuvarların da yerli malzemeden yapıldığını söyleyen Ocak, imitasyon hiçbir malzeme kullanmadıklarını, askerlerin sakal ve bıyıkları için de gerçek saç kullandıklarını aktardı.

"EN ÇOK OSMANLI'DA ZORLANDIK"


Murat Ocak, bu projenin 3 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıktığını belirterek "Muhafız alaylarının ölçülerini aldık. Zırhlarını provaladık. Yaklaşık 12 kere prova yaptık" dedi. Osmanlı'da tulum zırh kullanıldığını kaydeden Ocak,
"Zırh boydan boya geliyor. 2-3 ay sadece bunun işlemesi tutuyor. O yüzden en çok Osmanlı kıyafetinde zorlandık"
bilgisini verdi. Savaş kıyafetinin neden bu kadar gösterişli olduğuna dair söylentilerin olduğunu hatırlatan Ocak, "Bunlar muhafız kıyafeti. O zamanda bunları padişahı koruyan askerler giyerdi. Mutlaka bir ihtişamı vardır" diye konuştu.PARALEL ÇETE VE HÜRRİYET'TEN ECDADA BÜYÜK SAYGISIZLIK - TIKLAYIN

HANGİSİNİN TARİHİNDE 16 DEVLET VAR? - TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O kıyafetleri hazırlayan tasarımcı konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN