Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'a güvenme

darbe soruşturmasının savcısı 'nın soruşturmaya sonradan atanan başka bir savcıya "Tayyip Erdoğan mart ayını göremeyecek, ona güvenmeyin" diye baskı yaptığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 19.1.2015
Erdoğan'a güvenme
darbe soruşturmasının savcısı 'nın, soruşturmaya sonradan atanan bir savcıya, "Tayyip marta çıkmaz ona güvenmeyin" diyerek baskı yaptığı ortaya çıktı. Celal Kara'nın, aynı savcıya, dosyasına baktığı şüphelileri tutuklamaya sevk etmesi amacıyla tehdit gibi sözler sarf ettiği de anlaşıldı. Baskı gören savcı HSYK müfettişlerine ifade verince, olay Celal Kara hakkında yürütülen soruşturmaya delil olarak kondu. HSYK raporlarına da yansıyan olayın, 17 Aralık soruşturmasında şüphelilerin adliyeye sevk edildiği gün yaşandığı öğrenildi. Soruşturmaya sonradan atanan savcının odasına giden Celal Kara siyasi konuşmalar yapmaya başladı.

'AKREP'İN ÜZERİNDEN PARALEL PROVOKASYON - TIKLAYIN

KAN KAYBEDEN GÜLEN OKULLARINDAN 'B PLANI' - TIKLAYIN

DE BASKI YAPTI
İleriye dönük siyasi 'kehanetlerde' bulunan Kara, "Tayyip Erdoğan mart ayını göremez, ona güvenmeyin" diyerek gözdağı vermeye kalkıştı. Bir süre sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcısının da değişeceğini ve Samsun'dan bir savcının İstanbul'a başsavcı olarak atanacağını iddia eden Kara, savcıyı bu yolla etkilemeye çalıştı. Baskı gören ve tutuklamaya sevk etmeye yönelik gözdağı verildiği kanaatine kapılan savcı da yaşadıklarını, 17 Aralık soruşturmasındaki usulsüzlükler ile ilgili soruşturma yürüten HSYK müfettişine verdiği ifadede anlattı. Bunun üzerine olay Celal Kara hakkındaki dosyaya delil olarak kayıtlara geçti. Söz konusu savcı ifadesinde, dönemin Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'den de baskı gördüğünü aktardı. Sorgu sürdüğü sırada söz konusu savcıyı aradığı öğrenilen Zekeriya Öz'ün şüphelilerin biran önce tutuklamaya sevk edilmesini istediği belirtildi. Bu talebinse, sorgu için Paralel Yapı tarafından ayarlanan nöbetçi hâkim tarafından dosyanın değerlendirilmesine yönelik planın bir parçası olduğu değerlendiriliyor.

PARALEL HOCALAR SORULARI ÖNCE O ADAYLARA VERDİ! - TIKLAYIN

AÇIĞA ALINDILAR

HSYK 3. Dairesi, haklarında çok sayıda şikâyet bulunan Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, , Celal Kara ve hakkındaki inceleme kararının soruşturmaya dönüştürülmesine karar vermiş, söz konusu isimlerin soruşturma tamamlanana kadar görevden uzaklaştırılmasını talep etmişti. Konuyu gündemine alan HSYK 2. Dairesi, Savcılar Öz, Kara, Yüzgeç ve Akkaş'ı haklarındaki soruşturma tamamlanıncaya kadar görevden uzaklaştırma kararı verdi. 4 savcı, yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar verdikleri gerekçesiyle haklarındaki soruşturma tamamlanıncaya kadar görevden uzaklaş tutulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'a güvenme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN