Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhanet için milyonlarca dolar harcıyorlar

ABD Kongresi’nden 90 milletvekilinin Türkiye aleyhine 4 Şubat'ta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'e gönderdiği mektubun sponsoru Gülen cemaatinin kontrol ettiği Turkic-American Alliance (Türki-Amerikan İttifakı) adlı lobi kuruluşu olduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 5.2.2015 19:49 Güncelleme Tarihi: 5.2.2015 20:20
İhanet için milyonlarca dolar harcıyorlar
ABD Kongresi'nden 90 milletvekilinin Türkiye aleyhine 4 Şubat'ta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'e gönderdiği mektubun sponsoru Gülen cemaatinin kontrol ettiği Turkic-American Alliance (Türki-Amerikan İttifakı) adlı lobi kuruluşu.

Başkanlığını Faruk Taban'ın yaptığı bu kuruluş 2010 yılından bu yana aktif bir şekilde Kongre üyelerine birebir markaj yapıyor ve aynı zamanda gerçekleştirdiği etkinlikler ile Washington, D.C.'de Gülen cemaati propagandası yapan kuruluşların başını çekiyor.

Kongre üyelerine birebir markaj dışında oy ve para da vadeden cemaatin Kongre'deki gücü "İsrail lobisi" yanında bir "cemaat lobisi" de oluştuğunu kanıtlar nitelikte.

MİLYONLARCA DOLAR HARCIYORLAR

ABD Federal Seçim Komisyonu'nun resmi verilerine göre 2006-2012 yıllar�� arasında hem Cumhuriyetçi Parti hem de Demokrat Parti'den adaylara 1,5 milyondan fazla bağış yapan cemaatin destek verdiği isimler arasında Türkiye'yi teröristler yönetiyor diyen Teksas Valisi Rick Perry de vardı.
2000-2014 yılları arasında Kongre üyelerine bedava Türkiye'ye getiren Gülenciler, bu geziler sırasında milletvekillerini kendi gazete, dergi, okul ve kuruluşlarına götürerek kendi propagandalarını yaptı. LegiStorm adlı kongre harcamalarını gösteren web sitesinden alınan belgeler, cemaatin bu süre zarfında 3 milyondan fazla bir parayı bedava geziler için harcadığını gösteriyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'e Türkiye'ye baskı yapması için mektup yazan isimler arasında Teksas Milletvekili Sheila Jackson Lee de bulunuyor. Ekim 2013'te Gülen bağlantılı Harmony Okulları'nın yöneticileri Lee'ye 23 bin dolardan fazla bağışta bulundu.
150'den fazla kamu parasıyla işletilen özel okulu tüm ABD'de kontrol eden Gülenciler, bu okullardan elde ettikleri paraları Amerikan siyasetine aktararak Kongre'de güç elde ediyor.

USULSÜZ BAĞIŞTA BULUNUYORLAR

Daha önce de Pensilvanya Milletvekili Cartwright, Gülencilerin bağışları usulsüz çıkınca, parayı geri vermişti. Ekimde, Fethullah Gülen'in de yaşadığı Pensilvanya'nın Benthlem kentindeki Lehigh Dialogue Center'da düzenlenen bağış etkinliğinde, Abdülkadir Veziroğlu, Faruk Batakçı, Burak Cezik, Süleyman Enis ve Murat Al adlı kişiler, 7 bin 500 doları Demokrat Parti Milletvekili Matt Cartwright'ın kampanyasına vermişti. Gülenciler parayı verdikten sonra milletvekilinin önüne Kongre'de okuması için de bir metin koymuştu. Paralel Yapı'nın liderini demokrasi kahramanı ve ılımlı İslam'ın savunucusu olarak gösteriyordu. Cartwright da metni, Gülencilerin faaliyetlerinden habersiz, 19 Kasım'da ABD Kongresi'ne sunmuştu. Bağışların ABD seçim düzenlemelerinin üçünü ihlal ettiğinin ortaya çıkmasının ardından Cartwright parayı iade etmişti.

KAYNAK: sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhanet için milyonlarca dolar harcıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN