Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ya tarihi ziyaret

Giriş Tarihi: 12.2.2015
Küba'ya tarihi ziyaret

, 'daki ikinci durağı 'nın başkenti 'da. Erdoğan, Küba'ya Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı düzeyindeki ilk ziyaretini gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı , ülkelerini kapsayan ziyaretinin ikinci durağı olan 'nın başkenti 'ya gitti. Erdoğan'ın ziyareti Türkiye'nin Küba'ya yaptığı cumhurbaşkanlığı düzeyindeki ilk ziyaret oldu. Kolombiya'daki programını tamamlayan ve beraberindeki heyet Küba'ya geçti. Havana Jose Marti Uluslararası Havaalanı'nda Erdoğan'ı, Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Roglio Sierra, Türkiye'nin Havana Büyükelçisi Hasan Servet Öktem ve diğer ilgililer karşıladı.

MARTİ'NİN ANITINA ÇELENK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba'da ilk olarak Küba bağımsızlık mücadelesinin öncüsü, şair ve yazar Jose Marti'nin anıtını ziyaret etti. Erdoğan, iki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından saygı duruşunda bulundu ve anıta çelenk bıraktı. Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de eşlik etti. Törenin ardından anıtın önünde fotoğraf çektiren Erdoğan ve beraberindekiler anıtın müze bölümünü gezdi.

SARAY'DA RESMİ TÖREN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Jose Marti'nin anıtını ziyaretinden sonra geçtiği Devlet Başkanlığı Sarayı'nda, Küba Devlet Başkanı Raul Castro tarafından resmi törenle karşılandı. Tören iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Castro'nun tören kıtasını selamlamasının ardından heyetlerin takdimi yapıldı.

GÜNDEMDE CAMİ DE VAR

Törenin ardından heyetlerarası görüşmeye geçildi. Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Küba'da cami yapılması konusunu gündeme getirdiği ve bu konuda iki formül ortaya konulduğu öğrenildi. Bütün Müslüman ülkelerin katılımıyla yapılacak bir projede Türkiye'nin de yer alabileceği ya da Türkiye'nin de desteklediği diğer formül olan sadece Türkiye tarafından Santiego kentinde bir cami yapılması formülü üzerinde durulduğu öğrenildi. Toplantıda gündeme gelen bir diğer konu ise Türk Hava Yolları'nın (THY) Küba'ya doğrudan uçuşu için izin alınmasından oluştu.

ESKİ HAVANA'YI GEZDİ

Erdoğan Küba'daki temasları kapsamında onuruna verilen resmi öğle yemeğinin ardından eski Havana ile Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezini ziyaret etti.

MARTİ'NİN ANITINA ÇELENK
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Jose Marti'nin anıtı önünde saygı duruşunda bulunurken arka plandaki İçişleri Bakanlığı binasının cephesinde yer alan dev Che Guevera rölyefi objektiflere böyle yansıdı.
İKİNCİ TWEET İSPANYOLCA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya'ya yaptığı ziyaretin verimli neticeler doğuracağına inandığını söyledi. Türkçe ve İspanyolca olarak attığı ikinci Twitter mesajında Erdoğan, "Kolombiya'ya yaptığım ziyaretin verimli neticeler doğuracağına inanıyor, güzel ev sahipliği için CB Sn @ JuanManSantos'a teşekkür ediyorum RTE" ifadelerine yer verdi. Kolombiya Devlet Başkanı da yine Twitter'dan verdiği yanıtta Erdoğan'a teşekkür etti. Erdoğan, ilk tweet'ini 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü'nde atmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küba'ya tarihi ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN