Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi çağrı da

Giriş Tarihi: 13.2.2015
Tarihi çağrı nevruzda

Öcalan'ın da, silahlara veda çağrısı yapması beklenirken, heyeti güvenlik paketinin geri çekilmesini gündeme getiriyor

Silahların susması için yürütülen nde tarihi noktaya gelindi. İmralı'da hükümlü bulanan 'ın 21 Mart'ta vereceği mesajında, silahlara veda çağrısı yapması bekleniyor. heyeti ise dağdan inenlere yasal güvencenin bu tarihten önce Meclis'e ve güvenlik paketinin geri çekilmesini getirilmesini istedi.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE SOKAKTA OLUMLU HAVA - TIKLAYIN

HAKAN FİDAN'A ÖCALAN İÇİN ÖZEL GÖREV - TIKLAYIN


HDP'DEN OLAY ÇIKARTACAK TEKLİF! - TIKLAYIN

AKDOĞAN'LA İKİNCİ GÖRÜŞME
Çözüm süreci trafiği dün de devam etti. HDP heyetinde yer alan Sırrı Sürayya Önder ile Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan. Dün öğle saatlerinde, Meclis'te sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Önder, HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ'ın iki hafta içinde müzakerelerin başlayacağına yönelik sözlerine ilişkin olarak, "Onu düzelttik arkadaşlar, o demeç bağlamından koparılmış" yanıtını verdi. Kandil'e gideceğini belirten Önder, görüşmelerin olumlu olup olmadığı konusunda da, "Bunlar için henüz erken, görüşüyoruz, inşallah" demekle yetinirken, Akdoğan'la tekrar bir araya geleceklerini söyledi.

'PAKET' ŞARTI KABUL GÖRMEDİ
Edinilen bilgiye göre, önceki günkü görüşmede, HDP heyeti güvenlik paketinin çekilmesi de dahil bir dizi talebin yer aldığı önerilerini hükümetle paylaştı. Bu konuda adım atılması durumunda 21 Mart'ta silah bırakmaya yönelik çağrı olabileceği mesajı iletti. Ancak hükümet kanadında İç Güvenlik Paketi'nin pazarlık konusu yapılamayacağı tespiti yapıldı. Seçimlerden önce dağdan inenlere yasal güvence başta olmak üzere diğer taleplere karşılık da, "çekilmenin tamamlanması, Türkiye'ye silah doğrultulmayacağı güvencesi" ön plana çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi çağrı nevruzda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN