Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sen önce bu sorulara cevap ver

Giriş Tarihi: 22.2.2015 09:19 Güncelleme Tarihi: 22.2.2015 09:21
Sen önce bu sorulara cevap ver

Medyaya ‘el koymak’la tehdit eden CHP’li Gürsel Tekin’den şimdilik 3 soruya cevap bekliyoruz.

1- İmar yolsuzluğundan 2.5 yıl hapis cezası aldın. O dosyanın evrakları Yargıtay'da nasıl kayboldu?

2- Belediyelerde işi olan işadamlarını, kurduğun derneğe bağış yapmaya zorladın mı?

3- Yenimahalle'deki bir arazi için '300 milyonluk' bir ricada bulundun mu?

Kanlı suikast planını manşetlerine taşıyan gazetelere el koyacaklarını söyleyen CHP'li Tekin'in geçmişi imar kirliliğiyle dolu. Tekin hakkında yolsuzluk komisyonu kurulacağını söyleyen Kılıçdaroğlu ise bu dosyaları 3 yıldır sümenaltında saklıyor.
Emre Uslu ile Umut Oran'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'a suikast düzenleneceğine dair konuşmaları gündeme bomba gibi düştü. Bu iddiaların ardından CHP'de ikinci adam konumunda bulunan Gürsel Tekin'in konuşmaları daha da vahim. Bu haberleri yapan gazetelere el koyacaklarını söyleyen, Deniz Baykal'a düzenlenen kaset komplosunda gözyaşları döken, akşamında ise Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanında saf tutan Tekin'in geçmişi imar kirliliğiyle dolu. CHP'nin eski Ankara İl Başkanı Tarık Şengül, Tekin'in Ankara Yenimahalle'deki bir arazide yapılacak inşaat için aracı olduğunu, bu ricanın bedelinin ise 300 milyon dolar olduğunu söylemişti.

2 YIL 6 AY HAPİS CEZASI ALDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ilk olarak Kadıköy Belediye Başkan Yardımcılığı yaptığı dönemde usulsüz imar izni karşılığında zorla para almakla suçlandı. Bu suçlama karşısında yargılanan Tekin 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde bulunan dosyadan kaybolan evraklarda Tekin'in 'Resmi evrakta sahtecilik' suçlamasıyla aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezası da vardı. Bu ceza onansaydı Gürsel Tekin milletvekili olamayacaktı.

BAĞIŞ YAPMAYANA İŞ VERMEMİŞ

Gürsel Tekin'le ilgili ikinci iddia da kurduğu dernek aracılığıyla işadamlarından derneğe zorla bağış yaptırdığı şeklindeydi. İstanbul'da Kadıköy ve Beşiktaş belediyelerinin ihalelerine giren bir işadamı, Tekin'in başkanlığını yaptığı Toplumsal Eğitim ve Gelişim Derneği hakkında Ağustos 2010'da İstanbul Valiliği Dernekler Müdürlüğü'ne şikayet dilekçesi verdi. İşadamı, CHP'li başkanların kendilerini Tekin'in derneğine bağış yapmaları için yönlendirdiklerini belirtti. Dilekçede, "Özellikle Kadıköy ve Beşiktaş belediyelerinden imar ruhsatı alanlardan zorla derneklere bağış yaptırılmaktadır" denildi.

MİTİNGLERE OTOBÜS KİRALATMIŞ

Dernekler Müdürlüğü'ne verilen dilekçede, "Bu belediye başkanları bizlere Cumhuriyet mitinglerine otobüs kiralatmış ve yanımızda çalışanları da bu mitinglere göndermemiz için baskı uygulamışlardır" ifadeleri dikkat çekti. Bunun üzerine görevlendiren 3 müfettiş usulsüzlükler belirledi. 2009'dan sonra tutulan kayıtların "tasdiksiz" olduğu belirtilen raporda, Tekin hakkında suç duyurusunda bulunulması istendi.

300 milyon dolarlık rica

CHP'den istifa eden Ankara eski İl Başkanı Tarık Şengül'ün Tekin ile ilgili anlattıkları ise yenilir yutulur cinsten değildi. Şengül'ün anlattıkları karşısında bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu ivedi bir şekilde komisyon kuracaklarını söylemişti. Ancak açıklamanın üzerinden neredeyse 3 yıl geçti ancak dosya sümenaltı edildi. Şengül, Yenimahalle'deki imar değişikliği için Gürsel Tekin'in bir işadamı aracılığıyla kendisinden ricada bulunduğunu açıklamıştı. Çayyolu'ndaki kupon bir arazide yapılan imar değişikliğiyle 188 konutluk imar izni, 5 kata yakın artırılıp 892'ye çıkarılmıştı. Bu izinle 300 milyon dolarlık bir rant oluşturulduğu iddia edilmişti.Görüşmeyi kaydettim

Şengül, zamanında CHP'li Gürsel Tekin'i zora sokacak şu açıklamayı yapmıştı: "Biz dosyayı incelerken mayıs ayında bir işadamı, üst düzey bir partili aracılığıyla randevu istedi. Tedirgin oldum. Tuzak olabileceği korkusuyla görüşmeyi kayda aldırdım. İşadamı, Çayyolu'ndaki imar değişikliğine Şehir Plancıları Odası'nın açacağı davaya engel olmamı istedi. Karşılığında 'Seçim çalışmalarında kullanırsınız' diyerek maddi destek vaat etti" iddiasında bulunmuştu.

Rüşvet aldığı iddia edildi

Ergenekon davasında yargılanan eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ün CHP'den milletvekili adayı yapılması da çok tartışılmıştı. Aygün'ü CHP'den bizzat aday yaptıran ismin ise Tekin olduğu parti kulislerinde konuşuluyordu. Tekin'in sağkolu konumunda bulunan Uğur Afacan'ın Aygün'den aday olma karşılığında 3 milyon dolar para aldığı iddia edilmişti. CHP kulisleri bu rüşvetle çalkalansa da her zaman olduğu gibi bu iddiaların üzeri de kapatıldı.

Kaynak: Akşam

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sen önce bu sorulara cevap ver
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN