: Çamlıca Camii'nin altı müze olacak

Klasik Sanatlar sergisinde yaptığı konuşmada sanatın önemine değinerek İstanbullulara müjde verdi.

Giriş Tarihi: 4.3.2015 11:45 Güncelleme Tarihi: 4.3.2015 14:51
Erdoğan: Çamlıca Camii'nin altı müze olacak

Tophane-i Amire'de "Kelam'dan Kalem'e Büyük Buluşma" Klasik Sanatlar Sergisinin açılış töreninde konuşan Recep Tayyip Türkiye'deki ve diğer ülkelerdeki eserlerden örnek vererek sanatın korunması gerektiğine vurgu yaptı. Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olma özelliğini taşıyan Çamlıca Camii'nin altının müze olacağını da müjdeledi.

SERGİ AÇILIŞINDAN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

ÇAMLICA CAMİ'NDE SONA YAKLAŞILDI - TIKLAYIN

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Bugün burada açılışını yaptığımız eseler sadece sanat değerleri ile değil aynı zamanda temsil ettikleri medeniyet açısında umut veriyor. Bir hat sadece güzel yazı demek değil el yazması orjinal bir eser anlamına gelmez bunların her biri maziden atiye giden bir medeniyetin ayak izleridir. Sayın Mehmet Çebi başta olmak üzere bu serginin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

DEV BİR MÜZE GELİYOR

Büyük Çamlıca'da inşaa edilmekte olan caminin altın dev bir İslam eserleri müzesi inşaa ediliyor bir çekim alanı haline gelmesi gerektiğine inanıyorum.

Dünyada öyle ülkeler varki 300 milyon eser olan kütüphaneler var. Bize en büyük kütüphanede 1,5 milyon kitap var. İnşallah Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde büyük bir kütüphane açılıacak 24 saat hizmet verecek. Bu zemini hazırlayacağız ki gençliğe karşı görevlerimizi yaptık diyelim. Bu güzel serginin bir milad olmasını diliyorum.

Bugün de Suriye'de, Irak'ta faaliyet gösteren bir terör örgütü DAİŞ, aynı yöntemi izliyor, medeniyetimizde, kültürümüzde, köklerimizde ne varsa yok etmeye çalışıyor. Musul'da içinde 8 bin nadide eserin bulunduğu böyle bir kütüphane, böyle bir örgüt tarafından maalesef yakıldı. Timbuktu'da benzer bir hadise yaşandı. Medeniyetimiz geçmişten beri yaşadığı tüm bu kültür katliamlarına, soykırım girişimlerinde aldığı yaralara rağmen varlığını sürdürmeyi başardı, inşallah başaracak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Çamlıca Camii'nin altı müze olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN