Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan Papa'ya sert tepki

Başbakan Davutoğlu, Papa'nın 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı açıklaya sert tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 13.4.2015 01:45 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 05:13
Davutoğlu'ndan Papa'ya sert tepki
Başbakan , Katolik aleminin ruhani lideri 'un Ermeni iddialarıyla ilgili sözleri konusunda, "Eğer dış faktörler olmamış olsaydı muhtemelen 1915 yılında yaşanan acı olaylar yaşanmayacaktı. Bu acıları tek taraflı olarak okumak, sadece insanoğlunun bir kısmının acılarına sahip çıkıp diğerinin acılarını örtmek, Sayın Papa'ya ve bulunduğu makama yakışmamıştır" dedi.Davutoğlu, Cemal Reşit Rey Kongre Merkezi'ndeki Meridyen Derneği Kutlu Doğum Haftası Programı-Mevlidi Şerif Programı ile 6. Hadis ve Siret Araştırmaları Ödül Töreni öncesinde basın mensuplarının soruları üzerine, Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili sözlerini değerlendirdi.

Dini liderlerin birinci görevinin, tarihi tartışmalar üzerinden yeni bir çatışma ve nefret ortamı oluşturmaktansa, insanları birliğe, barışa ve birlikte yaşamaya davet etmeleri olduğunu belirten Davutoğlu, Papa Franciscus'un da Türkiye'ye geldiğinde verdiği mesajların bu yönde olduğunu hatırlattı.

"Ancak maalesef zamanla üzerindeki bazı etkiler ya da kendisinin tarih alanındaki bilgisizliği, yeterliliği yetersizliği bugün bahsettiğiniz türde bir açıklamayı beraberinde getirdi" diyen Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı'ndan da bugün konuyla ilgili gerekli açıklamanın yapıldığını, Türkiye'nin Büyükelçisi'ni istişareler için Türkiye'ye davet ettiklerini ve gerekli tepkileri gösterdiklerini kaydetti.


Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Buradan Sayın Papa'ya, bütün Hristiyan alemine bir çağrıda bulunmak istiyorum: Tarihi tartışmaları açacak olursak herhalde bundan en fazla, bir anlamda utanç duyacak olan unsurlar, Avrupa içindeki unsurlardır. Engizisyon mahkemeleri ve onun getirdiği, İspanya'dan kaçan Yahudilerin ve Müslümanların sığınağı Türkiye olmuştur. Bu 500 sene önceydi. O yıllarda İstanbul, Türklerin, Ermenilerin, Rumların, Müslümanların, Hristiyanların, Yahudilerin birlikte barış içinde yaşadığı bir şehirdi ve hep böyle ola geldi. Eğer dış faktörler olmamış olsaydı muhtemelen 1915 yılında yaşanan acı olaylar yaşanmayacaktı. Bu acıları tek taraflı olarak okumak, sadece insanoğlunun bir kısmının acılarına sahip çıkıp diğerinin acılarını örtmek, Sayın Papa'ya ve bulunduğu makama yakışmamıştır. Acılar ve özellikle savaş dönemlerinde yaşanan acılar paylaşıldığı zaman, karşılıklı olarak bu acılar anlaşıldığı ve adil bir hafızayla bu acılara sahip çıkıldığı zaman, barış ortamı doğar. Bunun güzel bir örneği aslında yine bugünlerde Çanakkale Savaşı'nda Gelibolu'da yaşanan acılar üzerinde ortaya çıkan Türk ve Avusturalya, Yeni Zelanda halkları arasındaki barış ve dostluk ortamıdır."

ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan Papa'ya sert tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN