Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Papa 1915 olaylarına 'Soykırım' dedi

Giriş Tarihi: 12.4.2015 11:46 Güncelleme Tarihi: 12.4.2015 13:32
Papa 1915 olaylarına 'Soykırım' dedi

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, 1915 olaylarını anmak için Vatikan'da düzenlediği ayinde 20. yüzyılın ilk soykırımının Ermeni toplumuna karşı yapıldığını söyledi.

Papa Francesco, hem Paskalya Bayramı´ndan sonraki Kutsal Pazar günü hem de sözde Ermeni Soykırımı´nın 100. yılı olması nedeniyle bugün Vatikan´ın ünlü Aziz Petrus Bazilikası´nda büyük bir ayin yönetiyor.

Papa Francesco'nun 1915 olaylarını anmak için Vatikan'da düzenlediği ayinde "20. yüzyılın ilk soykırımının Ermeni toplumuna karşı yapıldığını" söyledi.

SARKİSYAN DA KATILDI

Genel duaya Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dünya Ermenileri ruhani lideri ve Ermeni Apostolik Kilisesi Katolikosu II. Karekin ve Kilikya Katolikosu I. Aram da katıldı.

"TÜRKİYE'Yİ ÖFKELENDİRECEK..."

Amerikan Associated Press haber ajansı, konuyla ilgili dünyaya servis ettiği haberinde, "Papa, siyasi olarak patlayıcı etkisine sahip bu ifadesiyle hiç kuşkusuz Türkiye'yi öfkelendirecektir' yorumunu yaptı

Ajans, Papa'nın 'soykırım' diyeceğinin öğrenilmesinin ardından, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçiliği'nin bugün için planladığı basın toplantısını iptal ettiğini öne sürdü.

PAPA İKİNCİ JEAN PAUL DE DEDİ

Ermeni olaylarına 'soykırım' diyen ilk papa Francesco değil. 2001 yılında Papa İkinci John (Jean) Paul ve Ermeni kilisesi lideri İkinci Karekin tarafından imzalanan deklarasyonda, '20'nci yüzyılın ilk soykırımı' ifadesi kullanılmıştı. Papa Francesco, bugünkü konuşmasında, o deklarasyona da atıfta bulundu.

PAPA BENEDİKTUS O KELİMEYİ KULLANMADI

Francesco'dan önce Papalık koltuğunda oturan ve ilk dönemlerinde gerek Türkiye gerekse İslam alemiyle ilişkileri pek iyi olmayan Papa Benediktus, 'soykırım' ifadesini kullanmamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa 1915 olaylarına 'Soykırım' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN