Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yassıada, 'Demokrasi ve Özgürlük Adası' oldu

Menderes'in idam edildiği Yassıada, 54 yıl sonra 'Demokrasi ve Özgürlük Adası' oldu. Davutoğlu'nun temelini attığı 600 milyon TL'lik projeyle adada müze ve kongre yükseliyor

Giriş Tarihi: 15.5.2015
Yassıada, 'Demokrasi ve Özgürlük Adası' oldu
İdam edilen eski Başbakan Adnan Menderes'in yargılandığı Yassıada "Demokrasi ve Özgürlük Adası"na dönüştürülüyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, adada yapılacak turizm ve kongre merkezinin temelini dün attı. Davutoğlu, törende "Gelin hep beraber 12 Eylül Anayasası'nın izlerini kaldıralım. 12 Eylül darbesinin izlerini tümüyle silmeden, Türkiye'de Adnan Menderes'in hakkını vermiş olmayız" dedi. Törene, Adnan Menderes'in gelini ve Aydın Menderes'in eşi Ümran Menderes ve Celal Bayar'ın torunu Emine Gürsoy Naskali katıldı. Davutoğlu özetle şöyle dedi:
12 EYLÜL ANAYASASI: Hala 12 Eylül Anayasası'yla idare ediyoruz. Bugün de bu sefer başka vesayet görüntüleri altında milli iradeye tahakküm etme çabası içerisinde olanlar var. Seçimlere doğru giderken buradan bütün siyasi liderlere sesleniyorum. Gelin hep beraber 12 Eylül Anayasası'nın izlerini kaldıralım. Hala bu kadar demokratik tecrübeden sonra, darbecinin de vefat ettiği hafta özellikle söylüyorum, 12 Eylül darbesinin izlerini tümüyle silmeden Türkiye'de Adnan Menderes'in hakkını vermiş olmayız.
DÜĞÜN VURGUSU: Bir daha hiçbir zaman bu darbe yaşanmayacak. Adnan Menderes gibi bir şahadetle yaşamımız sona erecekse başımız gözümüz üstüne. Bundan çok daha büyük bir onur olamaz. Bunu mübarek düğün diye karşılarız.
HATIRALAR: Yassıada ve Sivriada'daki hatıralar muhafaza edilecek. Yassıada ve Sivriada, burada yaşananlarla yaşayacak. Yargılamanın yapıldığı salon muhafaza edilecek, gelecek nesillere aktarılacak.
CAMP DAVİD GİBİ: Bizans'tan kalan tarihi kalıntılar muhafaza edilecek ve tarihi dokuya zarar verilmeyecek. Burada bir tek ağaç eksilirse yerine ağaç dikilecek. Camp David gibi arabuluculuk ve barış merkezi yapılacak.
TBMM BURADA TOPLANSIN: Muhalefet partilerine çağrı yapıyorum. Proje tamamlandığında 27 Mayıs'ta TBMM sembolik olarak burada toplansın. Bir daha TBMM'ye kimsenin kilit vuramayacağını cümle aleme göstermek için her 27 Mayıs'ta burada özel bir celse yapalım.

MÜZE VE KONGRE MERKEZİ

TOBB tarafından yap, işlet, devret modeli ile yapılacak projenin 103 bin 700 metrekare büyüklüğünde olması planlanıyor. 600 milyon TL'lik yatırımla Yassıada'ya müze ile 4 yıldızlı otel inşaa edilecek. Proje kapsamında bir de uluslararası kongre merkezi inşa edilecek. Projede yat limanı ve helikopter pisti de yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yassıada, 'Demokrasi ve Özgürlük Adası' oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN