Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YSK istedi, RTÜK kesti ahaber'e ceza yağdı

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) talebi üzerine RTÜK, genel seçim dönemindeki yayımlar nedeniyle aHaber'e ceza yağdırdı. Son verilen 3 cezayla birlikte kanala kesilen ceza sayısı 19 oldu

Giriş Tarihi: 20.6.2015
YSK istedi, RTÜK kesti ahaber'e ceza yağdı
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) Türkiye'nin en genç haber kanalı aHaber'i hedef alan cezaları bitmek bilmiyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) talebi üzerine kurul, genel seçim dönemi yayımları nedeniyle aHaber'e ceza yağdırdı. Kurul, Deşifre, Kadraj, %100 Siyaset, Memleket Meselesi gibi programlar, canlı miting yayınları ve haber programları nedeniyle ceza kesti. Kurulun, aHaber'e verdiği ceza sayısı, yeni verdiği 3 cezayla birlikte 19 oldu. Bazı programlara ise durdurma kararı geldi. İşte tepkiler:
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: Diğer televizyonlarla mukayese ettiğim zaman bu ceza son derece saçma. Malum medya, en güzel şekilde AK Parti haricindeki partilerin propagandasını yaptı. Onlara herhangi bir ceza yok. Bunun karşılığında özellikle aHaber'e verilen cezanın mantığını anlamak mümkün değil. Halk TV sabah başlıyor, akşama kadar CHP'yi anlatıyor, HDP'ye her türlü teşneyi kuruyor. Bunlar kenarda dururken aHaber'e yapılmış olan bu cezalandırma hiç doğru olan bir olay değil. Parlamento kurulur kurulmaz diğer siyasal partiler tabii ne diyecek bilmem ama yeni bir kanun düzenlemeyle bu televizyonların böyle yayımlarına karışmamak lazım. Yani taraf olmayacaksın, neye taraf olmayacaksın? Bir kanaatini beyan ediyorsun. Bundan daha doğal bir şey olmaz. Ayrıca ben başka televizyonlardan biliyorum, sizde de mutlaka böyle; Kılıçdaroğlu'nu davet ediyorsun gelmiyor. Selahattin Demirtaş'ı çağırıyorsun gelmiyor. Onlar gelmeyince senin suçun ne? Derhal bu konuda yeni bir kanun düzenleme yapılarak bu tür cezaların YSK tarafından verilmesini engellemek lazım.
atv Ankara Temsilcisi Mehmet Akarca: YSK'da görevli hakimlerimizin, televizyon yayınları hakkında herhangi bir malumatları, bilgileri olduğunu düşünmüyorum. Hangi televizyonda ne yapılırsa suç teşkil eder, ne yapılmazsa etmez şeklinde bir yorum yapabileceklerini sanmıyorum. Ayrıca o kadar yoğunlar ki televizyonu açıp seyretme imkanları olduğunu sanmıyorum. RTÜK tarafından raporlar tanzim ediliyor ve altında da not olarak belirtiliyor. "Bu şunu yaptığından şöyle bir ceza verilmesi uygun olabilir" gibi taraf gösteriliyor, onun üzerine televizyonlar kapatılıyor. Bu üzerimize doğru çok ciddi baskı var anlamında. Bu insaf ölçüleri ile bağdaşacak bir davranış değil. Burası özel televizyon, biz haber değeri olan her şeyi yayımlıyoruz. Bütün liderlerin önemli fikirlerini, konuşmalarını hepsini halka duyuralım diye titizlik gösterdik. Yüzlerce televizyon kanalı, radyo var. İsteyen istediği yerden istediği şeyi seyredebiliyor. Biz de müsaade ederlerse kendi tercihlerimize göre haber seçiyoruz, onları ekrana getiriyoruz. RTÜK'ün yapısının da yeniden ele alınması lazım benim kanaatim, YSK'nın veya seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkındaki kanunun da yeniden ele alınması lazım. Çünkü yeni Türkiye çok daha başka yerlerde, eski bıraktıkları yerlerde değil. 1961 yılında çıkardıkları kanun ile Türkiye idare edilebilir mi artık? SABAH

Basın İlan'dan 39 gazete için 'Savcı Kiraz' kararı
Basın İlan Kurumu'nun (BİK) yönetim kurulu toplantısında, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın hayatını kaybettiği 31 Mart'taki rehin alma eylemine ilişkin fotoğrafları yayımlayan 39 gazete hakkında 1 ile 12 gün arasında ilan kesme cezası uygulanmasına karar verildi. Karara ilişkin bilgi veren BİK Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ertem şunları söyledi: "Fotoğrafları, terör örgütünün propagandası olarak değerlendirdik ve bazı gazetelere cezai işlem uygulanmasına dair karar verdik. Toplam 39 gazeteye en düşük bir, en yüksek 12 gün ceza uyguladık. Yani bu, '39 gazeteye bir ya da 12 gün ilan vermeyeceğiz ve gazete ilan parasını bizden alamayacak' demektir, verilen ceza budur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YSK istedi, RTÜK kesti ahaber'e ceza yağdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN