Son derece samimi ve dostane bir görüşme

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin son derece samimi ve dostane bir atmosferde gerçekleştiğini belirten Davutoğlu: Güçlü bir hükümet arzumuzu ifade ettim. Karşılıklı anlayış içerisinde görüşmelere devam etme konusunda uzlaşıya vardık

Son derece samimi ve dostane bir görüşme
Davutoğlu, koalisyon maratonundaki ilk randevusunu böyle değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın AK parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu hükümeti kurması için görevlendirmesinin ardından koalisyon maratonu başladı. Dün ilk görüşme gerçekleşti.

İŞTE TARİHİ GÖRÜŞMENİN FOTOĞRAFLARI!!! TIKLAYIN


Davutoğlu, CHP'nin kapısını çaldı, beraberindeki beş kişilik heyet ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Davutoğlu görüşme sonrasında şu mesajları verdi:

CHP'den ilk açıklama

GÜÇLÜ HÜKÜMET: Son derece dostane, misafirperver geçti. Kendilerine teşekkür ediyorum, çok sıcak bir ortamda, Ramazan'ın atmosferine uygun bir şekilde karşılıklı görüşlerimizi paylaştık. Türkiye'nin hükümetsiz 1 dakikaya dahi tahammül gösteremeyeceğini, güçlü bir hükümetin kurulmasını arzu ettiğimizi ifade ettim. Kendisi de bu çerçevede görüşlerini ifade ettiler. İlk olarak bir niyet ve karşılıklı anlayış içinde görüşmelerin devam etmesi konusunda bir ortak anlayışa ulaştığımızı gördüm. Mutabık kalınmış bir müzakerenin görüşmeleri değil bunlar. Bu çerçevede ilk olarak bir niyet ve karşılıklı anlayış içerisinde görüşmelerin devam etmesi hususunda son derece samimi dostane bir atmosferde geçti.


FARKLI GÖRÜŞLER DE VURGULANDI: Son derece yapıcı, karşılıklı anlayış içinde bazı farklı düşüncelerimizin de dile getirildiği hususlar vurgulandı. Siyasetin doğası uzlaşma gerektiriyor. Uzlaşı kültürünü ortak bir zeminde oluşturduğumuzda iyi bir netice alacağımıza inanıyorum.

ÖNCE KARŞILIKLI GÜVEN:
Bir hükümet ortaklığı müzakeresinin başlamasının test edileceği bir anlamda karşılıklı olarak öngörüşme süreci başlayacak. Bu arkadaşlarımız tarafından yürütülecek. Yani genel başkanlara bilgi sunulacak sadece. Önce karşılıklı güvenin aşılması önemli.

CUMHURBAŞKANI TARTIŞILMADI:
Hayır, bu konu ele alınmadı. Zaten Türkiye dediğim gibi demokratik kurumları yerleşmiş bir ülkedir. Cumhurbaşkanlığı makamı bir hükümet ortaklığı görüşmelerinin gündemi olacak bir husus değildir. Bu çerçevede de bu konu açılmadı. Cumhurbaşkanımız beni görevlendirdi ve o görev ile ben ziyaret yapıyorum. Yani beni görevlendiren makamı tartışma konusu açıldığında o sürecin bu sefer meşruiyeti tartışmaya başlanır. Yani görevi veren makamın meşruiyetini tartışmak bu sürecin doğasına aykırı. O zaman ben hangi meşruiyetle bu ziyareti yapıyorum. Bu tartışma açılmadı ama anayasa, yapılacak demokratik reformlar vesaire çok genel ilkeler olarak görüşüldü.

ARKADAŞINA GÖNDER
Son derece samimi ve dostane bir görüşme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN