Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdeniz'de boğulan mülteci değil insanlık

Avrupa'nın, mülteci ölümlerinin vebaline ortak olduğunu belirten Erdoğan, Bodrum'da cesedi kıyıya vuran küçük Aylan'ı hatırlattı: Bu 3 yaşındaki yavrunun hesabını tüm insanlık vermeyecek mi?

Giriş Tarihi: 4.9.2015
Akdeniz'de boğulan mülteci değil insanlık
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'de düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi çerçevesinde, işadamlarının bir araya geldiği Bussiness-20 toplantısına katıldı. Erdoğan'ın konuşmasına Avrupa kapısında yaşamlarını yitiren binlerce mültecinin dramı damgasını vurdu:

DÜNYA BU VEBALE ORTAK: Dünyanın en kadim medeniyetlerine beşiklik eden Akdeniz'i mülteciler için bir mezara dönüştüren Avrupa ülkeleri, hayatını kaybeden her mültecinin vebaline ortaktır. Akdeniz'de batan bir botta, mültecileri taşıyan bir botta ölen 3 yaşındaki bir yavru bizim sahillerimize vuruyor. Bizim sahillerimizdeki bu 3 yaşındaki yavrunun hesabını tüm insanlık vermeyecek mi? Bir çok savaşlarda mazotların içerisinde çırpınan hayvanları farklı bir şekilde ananlar bu 3 yaşındaki yavruyu, annesini, kardeşini hatırlamayacak mı?

BİR ÇOCUK DÜNYAYI SARSTI


VARIN ERDOĞAN'I KÖTÜ LANSE EDİN: İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra tesis edilen küresel güvenlik sistemi işlemiyor. Bu sistemin en önemli unsuru olan BM Güvenlik Konseyi, daima üyesi olan 5 ülkenin çıkarları dışında hiçbir konuya, hiçbir soruna eğilmeyen bir yapı haline dönüşmüştür. Bunun için biz 'dünya beşten büyüktür' diyoruz. '196 tane, 200'e yakın ülkenin kaderi bu 5 tane ülkenin içinden bir tanesinin iki dudağı arasına mahkum edilemez' diyoruz. Öyleyse bunları birilerinin söylemesi lazım. Erdoğan söylediği için dünya medyası tarafından her zaman 'kötü' olarak lanse ediliyor. Varın kötü lanse edin. Ben hakkı hayatım boyunca söylemeye devam edeceğim. Biz inandığımız doğruları söylemeyeceksek hak değil zalimler hakim olacaktır. Bu ortak sestir buna daha fazla kulak tıkanması mümkün değildir. Artık çok merkezli bir dünyanın ortaya çıktığını hep beraber kabul etmeliyiz.

İNSANLIĞIMIZ BOĞULDU: Batı merkezli dünyanın geride kaldığını, çok merkezli bir dünyanın var olduğunu artık kabul etmemiz lazım. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra özgürlüğün kriterlerini belirleyen batı ülkeleri maalesef şimdi bu değerlere sırt çeviriyor. Akdeniz'de boğulan sadece mülteciler değildir, Akdeniz'de boğulan insanlığımızdır. Akdeniz'de bizi biz yapan değerler boğulmaktadır. Avrupa kapılarında kaderlerine terk edilen, hatta kasten botları batırılan, ölüme terk edilen her mülteci bu gerçeğin temsilcisidir.

O FOTOĞRAFLA YIKILDIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN International'a da konuk oldu. Bodrum'da sahile vuran 3 yaşındaki Aylan'ın cansız bedeninin fotoğrafını gördüğünde ailesiyle birlikte olduğunu anlatan Erdoğan, çocuklarının ve torunlarının da fotoğrafı gördüğünü ve yıkıldığını söyledi. "İnsanlık nerede, insanlığın vicdanı nerede" diye sorduklarını kaydeden Erdoğan, bu fotoğrafın kendilerini ağlatan bir kare olduğunu ifade etti. Erdoğan, "Suçlu kim" sorusuna "Ben doğrusu tüm Batı dünyasını bu konuda suçlu buluyorum" karşılığı verdi. Erdoğan, "Batı'yı Akdeniz'i bir mezarlığa dönüştürmekle mi suçladığı" yönünde soru üzerine de "gerçeğin bu olduğunu" belirtti.

'DÜNYA, TERÖRE KARŞI DUYARSIZ'

TERÖRLE İMÜCADELEDE ŞBİRLİĞİNE DAVET: Türkiye tek başına kalsa da terörle mücadelesini sürdürecektir. Bazı ülkelerin terör örgütleri arasında ayrım yaparak kimine karşı mücadele ederken kimilerini doğrudan ya da dolaylı desteklemesini de kınıyorum. Terörle mücadele konusunda Batı başta olmak üzere tüm dünyayı hassas olmaya, işbirliği yapmaya davet ediyorum. Bu sorun karşısında Batılı ülkelerin gerekli duyarlılığı göstermediğini, gösteremediğini üzüntüyle ifade etmek durumundayım.

VİCDAN AZABI EMARESİ YOK

HER İNSAN BİR YARA: Huzura ve refaha kavuşmak isterken, Akdeniz'de ve Ege'de boğularak ölen ve cesetleri kıyılarımıza vuran erkek, kadın, çocuk, yaşlı... Her insan bizim yüreğimizde derin bir yara açıyor. Ama bu insanları Akdeniz'de Ege'de ölüme terk edenlerden en küçük bir pişmanlık, vicdan azabı emaresi görmedik, duymadık. Biz sınırlarımıza gelenlerin inançlarına, etnik kimliğine asla bakmıyoruz. Biz açık kapı politikası ile Suriye'den Irak'tan kim gelirse gelsin alacağız dedik.

'ONLARDA LAF BİZDE KAMP'

İKİ MİLYONU AŞTI: Türkiye'ye göre imkanları kat kat fazla olan Avrupa ülkelerinin kabul ettiği mülteci sayısı 200 bin. Biz 2 milyonu aşkın kişiyi kabul ediyoruz. AB 28 ülke arasında nasıl dağıtacağını düşünüyor mültecileri, biz bir haftada kamp oluşturuyoruz.

YÜK BİNDİRİLMESİN: 6.5 milyar dolar harcama yaptık bugüne kadar. Bu insanlar huzura kavuşana kadar elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Yükün tamamının üzerimize bindirilmesini doğru bulmuyoruz.

HOLLANDE İLE KRİZİ GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yaptığı telefon görüşmesinde göçmen krizini ele aldı. İki liderin, Suriyeli çocuğun cansız bedeninin sahile vurmasının yaşanan dramı ortaya koyduğu, AB başta olmak üzere tüm dünyanın gereken sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini vurguladıkları öğrenildi. Hollande'ın göçmenlerle ilgili Türkiye'ye daha fazla yardım edeceklerini söylediği belirtildi. Erdoğan da Suriye konusuna çözüm bulunanaması halinde mülteci sorununun derinleşebileceğine dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz'de boğulan mülteci değil insanlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN