Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Asır'a çirkin saldırı!

İzmir'de dün Ankara'daki patlamalara tepki için yapılan eylemde DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı'nın Yeni Asır ve Sabah Gazeteleri'ni hedef göstererek yaptığı provokasyon hedefine ulaştı.

Giriş Tarihi: 13.10.2015 17:10 Güncelleme Tarihi: 13.10.2015 21:47
Yeni Asır'a çirkin saldırı!
Sarı'nın hedef göstermesinin ardından bugün 15.30 sıralarında bir grup, Yeni Asır Gazetesi'nin Çankaya'daki merkez binasına saldırdı. İçeriye girerek sloganlar atan saldırganlar, "Burayı kan gölüne çeviririz" diye tehditler yağdırıp duvarlara kırmızı boya ve yumurta attı.

Çalışanlara saldırmak istediler

Yeni Asır Gazetelerini parçalayan saldırganlar, cam ve duvarları tekmeledi. Binanın üst katlarına çıkarak çalışanlara saldırmak isteyen grup, güçlükle durduruldu. Saldırganlar, "Burayı kan gölüne çeviririz", "Kan gölünde sizler de boğulacaksınız", "Arkadaşlarımız öldü, siz ne başlıklar atıyorsunuz", "Bu başlıkların hesabını vereceksiniz", "Siz katilsiniz" diye tehditler yağdırarak gazeteden ayrıldı.


8'inin kimliği belirlendi

İhbar üzerine polis ekipleri gazete binasına geldi. Halkevleri'ne bağlı Kollektif Öğrenci Örgütlenmesi üyesi oldukları tespit edilen saldırganlardan
8'inin kimlikleri belirlendi.


"Birlik" çağrısından rahatsız oldu

Terör olayları ve provosyonlara karşı Yeni Asır'ın "Birlik olma günü" ve Sabah'ın da "Teröre karşı seferberlik" manşetlerinden rahatsız olan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, önceki günkü gösteride Yeni Asır, Sabah ve Yeni Şafak'ı hedef göstermişti. 3 gazeteyi Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu platformun üstünden yere fırlatan Sarı, nefret kusmuştu.


3 gazeteyi Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu platformun üstünden yere fırlatan Sarı, nefret kusmuştu. Memiş Sarı'nın bu provokasyonuna tepki gösteren yüzlerce kişi ve kuruluş, Sarı'ya tepki göstererek Yeni Asır'a destek mesajı gönderdi.


TGS İzmir Şubesi: 'Yeni Asır'a Saldırıyı kınıyoruz

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, Yeni Asır Gazetesi'ne düzenlenen ''boyalı-yumurtalı'' fiili saldırıyı kınadığını bildirdi.

TGS İzmir Şubesi yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

''Bugün öğleden sonra İzmir merkezli bölgesel yayın yapan Yeni Asır Gazetesi'ne çirkin ve kabul edilemez saldırı gerçekleştirmiştir. Ankara'da onlarca yurttaşın katledildiği terör saldırısının ardından, yayınları nedeniyle dün sendikalar ve meslek odalarının İzmir'deki mitinginde yere atılarak tepki gösterilen Yeni Asır Gazetesi, basın ve ifade özgürlüğüne aykırı bu tepkilerin ardından 4- 5 genç tarafından saldırıya maruz kalmıştır. Gazetenin binasına gelen 4-5 genç, yayınları sloganlarla protesto ederek, güvenlik görevlilerinin bulunduğu girişe boyalı sprey sıkarak ve yumurta atmıştır.

Yayın politikasını eleştirmek her kesin hakkıdır ancak, gazeteleri miting meydanlarında yere atarak hedef göstermek, fiziki saldırılara da zemini yaratmaktadır. Bu nedenle sivil toplum kuruluşları, emeği, basın- ifade özgürlüğünü savunan sendika temsilcilerinin bu yaklaşımını doğru bulmuyoruz. Yeni Asır Gazetesi'ne saldırı kabul edilemez. Hedef gösterenlerin ve saldırıyı gerçekleştirenleri Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi olarak kınıyoruz. Basına özgürlüğü ve gazetecilere yönelik her türlü tehdidin ve saldırının karşısında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.''


Kaynak: Yeni Asır
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Asır'a çirkin saldırı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN