Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YDG-H'liler bütün eylemlerini şifrelemişler

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyesi 8'i tutuklu 15 sanık hakkında 13 yıldan 30 yıla, 2 sanık hakkında da bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Giriş Tarihi: 5.11.2015 14:00 Güncelleme Tarihi: 5.11.2015 14:27
YDG-H'liler bütün eylemlerini şifrelemişler
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

YDG-H'nin kuruluş amacına yer verilen iddianamede, YDG-H üyelerinin, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanmasının 24 Şubat 2013'te kuruluşunu ilan etmesinin ardından kentteki güvenlik güçlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, vatandaşlara ait iş yerleri ve araçlarına yönelik molotofkokteyli, havai fişek, el yapımı patlayıcı ile basınç ve parça tesirli bombalarla saldırıda bulundukları anımsatıldı.
YDG-H ÇOCUKLARI KULLANIYOR
İddianamede, YDG-H üyelerinin "Çözüm Süreci'nin son bulması ve yeniden çatışmalı sürece girilmesi halinde şehir savaşını başlatmak amacıyla her biriminin bulunduğu mahallede ideolojik eğitim verilmesi ve el yapımı patlayıcıların hazırlanmasıyla kullanılmasını hedeflediği" ifade edildi.

Sanığın üzerinden 2 polisin ev adresleri çıktı

İddianamede, tutuklu sanık Mehmet Emin İ'nin cep telefonunda yapılan incelemede Bismil İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli 2 polis memurunun ev adreslerinin olduğu el yazılı not bulunduğu bildirildi.
VATANDAŞLAR PKK'LILARI KOVALADI
Şüphelilerden bazılarının geçen yıl 9 Kasım'da Bismil ilçesi Köseli Mahallesi'ndeki kıraathaneye satırlar, sopalar ve silahlarla baskın yaptığı vurgulanan iddianamede, kendilerini YDG-H üyesi olarak tanıtan zanlıların H.A.Y'yi kaçırarak, Lice'ye götürüp darbettikten sonra serbest bıraktığı kaydedildi.

DAĞA KAÇIRIRIKEN "GÜVERCİN", HAVAİ FİŞEK İÇİN "RENKLİ BALONCUK" ŞİFRELERİ

İddianamede, YDG-H üyelerinin çocukları dağa götürürken "güvercin uçurma", dağa kaçırmak istedikleri çocuklar için "güvercin", molotofkokteylleri için "malzeme", barut için "şeker" ve havai fişekler için "renkli baloncuk" şifrelerini kullandıklarının tespit edildiği aktarıldı.

Ayrıca, Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümü bahanesiyle gerçekleştirilecek eylemlere "düğün" ve "maç" şifrelerinin verildiği vurgulandı.
PKK'NIN SAHA SORUMLUSU ÖLDÜRÜLDÜ
İstenilen cezalar

İddianamade, sanıklardan Mehmet Emin İ, Mahsum D, Ömer Ş, Abdulsamet Ç, Cihan A, Nizamettin İ, İbrahim Halil E, Metin Ç, Fırat B, Mehmet Akif O, Mahsum E, Eşref A, Şeyhmus D, Ferhat B. ve Mehmet Emin K. hakkında "terör örgütü kurmak ve yönetmek", "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etme", "birden fazla kişiyle hürriyeti tehdit" ve "terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçlarından 13 yıldan 30 yıla kadar, sanıklardan Yusuf K. ve Mehmet A. hakkında ise "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu'na muhalefet" suçlarından bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YDG-H'liler bütün eylemlerini şifrelemişler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN