Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sizi çok uyardık haklıyız'

Ankara-Moskova hattında ilk üst düzey temas Dışişleri Bakanları Çavuşoğlu ve Lavrov arasında oldu. Çavuşoğlu, "Düşmanca bir niyetimiz yok. Hava sahası ihlalleri için sizi uyarmıştık. Yaptığımız eylemde haklıyız" mesajı verdi

Giriş Tarihi: 26.11.2015
'Sizi çok uyardık haklıyız'
Rusya ile Türkiye arasında patlak veren uçak krizinin ardından, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile dün bir telefon görüşmesi yaptı. Çavuşoğlu ve Lavrov'un yakın zamanda bir araya gelmesi planlanırken, Ankara "İlişkilerin devam etmesini istiyoruz" mesajını iletti. Tüm uyarılara rağmen Türk hava sahasının ihlal edilmesi sonucu Rus jetinin düşürülmesinin ardından, iki başkent arasında ilk üst düzey resmi temas dün göreve başlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında gerçekleşti.

ERDOĞAN'DAN RUSYA'YA NET MESAJ

'İLİŞKİLER DEVAM ETSİN İSTİYORUZ'

Görüşmede Rus uçağının düşürülmesinin, Türkiye'nin uyarılarının dikkate alınmaması sonucu gerçekleştiği ve uçağın kimliğinin bile gizlendiğinin altı çizildi. Çavuşoğlu Lavrov'a, "Sizi defalarca uyardık. Burada bizim yaptığımız uyarıların dikkate alınmaması söz konusu. Yaptığımız eylemde sonuna kadar haklıyız" mesajı iletti. Bakan Çavuşoğlu, görüşmede iki ülkenin ilişkilerinin devam etmesi gerektiğinin de altını çizdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç tarafından yapılan açıklamada, iki bakanın önümüzdeki günlerde bir araya gelmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi. Diplomatik ve askeri kanalların açık olduğu mesajını veren Bilgiç, şu bilgileri verdi: "Sayın Bakan, düşürülen Rusya savaş uçağı hadisesine ilişkin Rus muhatabına bilgi vermiştir. Görüşmede, konuya ilişkin detayların diplomatik ve askeri kanallardan paylaşılması hususunda mutabakata varılmıştır. Her iki bakanın önümüzdeki günlerde bir araya gelmesi de kararlaştırılmıştır." Diplomatik kaynaklar, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek görüşmenin takvimi hakkında bilgi vermezken, görüşmede Türkiye'nin elindeki iz haritaları da dahil olmak üzere uçağın düşürülmesine ilişkin tüm bilgi ve belgelerin Rus tarafıyla paylaşılacağını ifade etti.

'ARZU ETMEDİĞİMİZ BİR OLAY'

GÖZLER ART IK BELGRAD 'DA
Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharov'un, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmeyi kabul etmediği iddiasını Ankara yalanladı. Kaynaklar, Çavuşoğlu ve Lavrov'un gerçekleştirdiği telefon görüşmesini teyit ederek, "İki bakan 3-4 Aralık'ta Belgrad'da yapılacak AGİT Dışişleri Bakanları toplantısında bir araya gelebileceklerini teyit ettiler" ifadesini kullandı.

LAVROV: TÜRKİYE İLE SAVAŞMAYACAĞIZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov düzenlediği basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir saate yakın telefonda konuştuğunu belirterek, "Çavuşoğlu, bize daha önce yaptıkları sınır ihlali uyarılarını hatırlattı. Evet, Türkiye gerçekten de bize uyarıda bulunmuştu. Fakat bizim verilerimize göre uçağımız Suriye hava sahasındaydı. Çavuşoğlu ise uçağın 17 saniye Türk hava sahasında bulunduğunu bildirdi" dedi. Uçağın düşürülmesinin "planlanmış bir provokasyon" olduğunu iddia eden Lavrov, uçağın düştüğü bölgede sadece Türkmenlerin değil, yüzlerce Rusya için tehdit oluşturacak Rus kökenli savaşçının olduğunu da savundu. Rus ve Türk halkları arasındaki dostluğun bu olayların dışında tuttuklarını vurgulayan ve "Türkiye'yle savaşmayacağız" diyen Lavrov, "Türk halkına olan tutumumuz değişmedi. Rusya Türk firmaları ve ihracatçılara da sorun çıkartmak istemiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sizi çok uyardık haklıyız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN