Hakimden tehdit gibi başvuruya red

MİT TIR'larıyla ilgili devlet sırrı niteliğindeki yardım malzemelerini ifşa ettiği gerekçesiyle tutuklanan Can Dündar ve Erdem Gül'ün avukatları aracılığıyla tutuklamaya yaptıkları tehdit gibi itiraz reddedildi.

Giriş Tarihi: 30.11.2015 18:11 Güncelleme Tarihi: 30.11.2015 18:38
Hakimden tehdit gibi başvuruya red

Cumhuriyet GYY'ni Can Dündar'ın avukatları bugün soruşturma savcısı İrfan Fidan'a verdikleri dilekçede, "Biz üzerimize düşeni yapıyor ve Anayasa'ya, yasalara, AİHS'ne, AİHM kararlarına aykırı olan tutuklama kararlarına itiraz ediyoruz. Gerisi sizin bileceğiniz iş. Tercih ve sorumluluk sizindir." İfadelerini kullanmıştı. Bu ifadeler, yargıya tehdit olarak algılanmıştı.

CAN DÜNDAR'IN AVUKATLARI DİLEKÇE İLE TEHDİT ETTİ

İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği, dilekçe üzerine yaptığı değerlendirme sonucu "usul ve kanuna aykırı hiçbir yön bulunmadığı ve kararın yerinde olduğu" gerekçesi ile itirazı üst mahkemeye gönderdi. Son değerlendirmeyi, üst mahkeme olan İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği yapacak.

Can Dündar ve Erdem Gül, 26 Kasım 2015'te "Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme", "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etme", "Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama" suçlarını işledikleri iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanıp Silivri Cezaevi'ne gönderilmişlerdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hakimden tehdit gibi başvuruya red
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN