Türkiye'nin en iyi haber sitesi

54 yıllık sansür uygulaması değişecek

Giriş Tarihi: 18.12.2015
54 yıllık sansür uygulaması değişecek

YSK ve RTÜK'ün aHaber'e cezalarla uyguladığı sansürün dayanağı olan 1961'den kalma kanun değiştiriliyor. Hedef özgür yayıncılık

Her seçim döneminde başta aHaber olmak üzere, özel televizyon kanallarına yönelik Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) akıl almaz cezalarının dayanağı olan 1961 tarihli 298 sayılı kanunda değişikliğe gidilecek. SABAH, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın önceki gün Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya ile gerçekleştirdiği görüşmenin perde arkasına ulaştı. Edinilen bilgiye göre, görüşmede aHaber'e yönelik kesilen cezalar da gündeme gelirken, Erdoğan'ın özel televizyon kanallarında mağduriyete yol açan YSK'nın seçim yasakları uygulamasında yasal değişikliğe gidilmesi talimatını verdiği öğrenildi. Yapılan planlamada, YSK ile RTÜK arasındaki işleyişin net bir çizgiyle ayrılması, özel televizyon kanallarının özgürce yayın yapabilmesinin sağlanması planlanıyor. SABAH'ın ulaştığı bilgilere göre yapılması planlanan düzenlemeler şöyle olacak:

A HABER'E TOPLAM 239 CEZA

YSK RTÜK GİBİ ÇALIŞMAYACAK:

YSK ve RTÜK arasındaki ilişkinin sağlıklı bir zemine oturtulması, iki kurum arasındaki çizginin net bir şekilde ayrılması sağlanacak. YSK'nın seçim dönemi yayınları için RTÜK raporlarını dahi dikkate almadan kestiği cezalar son bulacak. İki kurum arasındaki işleyiş ve görevler net bir şekilde ayrılacak.

ÖZEL TELEVİZYONLARA ÖZGÜRLÜK:
Özel televizyon kanalları seçim dönemlerinde TRT'nin sahip olduğu kısıtlara bağlı olmaksızın yayın yapabilecek. Yani seçim dönemlerinde TRT kanunu üzerinden kanallara çeki düzen verilemeyecek, bu kıstaslara dayanılarak ceza kesilemeyecek. Milli birlik, beraberlik, hakaret gibi belli başlı kurallar haricinde televizyon kanalları dilediği yayını yapabilecek, dilediği konuğu yayına alabilecek. Söz, tartışma programlarında yapılan yorumlar cezanın nedeni olmayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
54 yıllık sansür uygulaması değişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN