Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğer biz çekilirsek oraya DAEŞ gelir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama'yı "Irak Başika'yı koruyamıyor. Çekilirsek DAEŞ gelir. Irak'ı, Türkiye'yi ve bölge güvenliğini tehlikeye atar" diye uyardı

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Eğer biz çekilirsek oraya DAEŞ gelir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın önceki gece yaptığı telefon konuşmasının detaylarına SABAH ulaştı. Başika'daki Türk askeri varlığının ele alındığı görüşmede Beyaz Saray, Obama'nın "Türkiye'den Irak'ta tansiyonu düşürecek daha fazla adım atması ve Türk askerinin Irak'tan çekilmesi" mesajı verdiğini duyurmuştu. Kaynaklar Beyaz Saray'ın bu açıklamasını teyit ederken, Obama'nın "Irak bu işi büyütecek. Askerinizi çekmeniz komşunuzla ilişkileriniz ve bölge barışı açısından iyi olur dediğini belirtti.

ERDOĞAN, OBAMA'YI UYARDI
DAEŞ KİMLERE ÇALIŞIYOR?

'BİRİ GEL, BİRİ GELME' DİYOR

Erdoğan Obama'nın bu sözlerine şu yanıtı verdi: "Irak merkezi hükümeti o bölgeyi koruyamıyor. Bu hem Türkiye'nin hem de Irak'ın güvenliğini tehdit ediyor. Biz çekilirsek oraya DAEŞ gelir. Bu hem Irak'ın hem Türkiye'nin hem de bölgenin güvenliğini tehlikeye atar. Biz orada DAEŞ'e karşı savaşan güçleri eğitiyoruz. 2000'den dazla Peşmergeyi eğittik ve onlar Sincar'ın DAEŞ'in elinden alınmasında etkili bir rol oynadı." Erdoğan Başika'da yaşanan tartışmanın Irak'ı aştığını, üçüncü ülkelerin Türkiye ile Irak arasındaki ilişkileri bozmaya çalıştığını söyledi. Türkiye'nin Başika'daki eğitim faaliyetlerinden Iraklı makamların haberi olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin Bağdat yönetiminin bilgisi dahilinde olan bu eğitim faaliyetine yönelik tepkileri garipsediğini belirtti. Görüşmede ABD'ye verilen bir mesaj da Irak'tan gelen farklı açıklamalara ilişkindi. Erdoğan sorunun bir diğer sebebinin Irak'ın iç siyasetindeki kaos olduğunu söyledi. Türk askerinin 2014 sonunda Iraklı makamların talebi üzerine Başika'da eğitim faaliyetine başladığını vurguladı. Peşmerge birliklerinin eğitim ihtiyacının yanısıra Musul eski valisi Nuceyfi'nin Türk askeri varlığını destekleyen açıklamalarını hatırlattı. Başika tartışmasının Irak iç siyasetindeki kaosun bir yansıması olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları önceki gece, "Telefon görüşmesinde Obama, Erdoğan'dan Türk güvenlik güçlerinin tanzimi dahil, Irak ile gerilimi düşürmek için ilave adımlar atılması talebinde bulundu" bilgisini vermişti.

Eğer biz çekilirsek oraya DAEŞ gelir


BAĞDAT'I TESKİN ETMEK İÇİN
İki liderin, gerilimi düşürmeye yönelik diplomatik temaslar ve DAEŞ'e karşı yürütülen askeri çabaların koordinasyonu için Türkiye, ABD ve Irak'ın beraber çalışmasında mutabık kalındığı vurgulanmıştı. Diplomatik kaynaklar, Obama'nın Türkiye'ye yönelik "Askerinizi çekin" çağrısını ise şöyle analiz etti: "Bu mesaj Bağdat'ı teskin etmek için verildi. Erdoğan-Obama görüşmesi BM Güvenlik Konseyi'nde Türk askerinin Başika'daki durumuna ilişkin oturumdan önce gerçekleşti. Beyaz Saray açıklamayı oturumdan önce yapmak işin acele etti. Bağdat'a "Hassasiyetinizin farkındayız" mesajı verdi. Toplantıda ise Türkiye'nin elini güçlendiren pozisyon aldı ve 'Türkiye ve Irak konuyu aralarında çözmeli' kararı almakla yetinildi."

ARA GÜLER'İN OBJEKTİFİNDEN ERDOĞAN
Fotoğraf sanatçısı Ara Güler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarını çekti. Güler, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ı arayarak, uzun süredir görüşmediği Erdoğan'ı en son 2012'deki bir törende fotoğrafladığını hatırlatarak, Cumhurbaşkanı'nın birkaç fotoğrafını çekmek istediğini ifade etti. Güler'in bu talebi üzerine Erdoğan'ın İstanbul Kısıklı'daki konutunda buluşma gerçekleşti. Ara Güler, konutun oturma odası, kütüphane ve çalışma odasında, Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve torunları Ahmet Akif ile Mahinur'un fotoğraflarını çekti. Güler, tespih koleksiyonunun önünde de fotoğrafladığı Erdoğan'a çekimin ardından, "Eski İstanbul Anıları" adlı kitabını hediye etti. Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan ve torunları kitabı birlikte inceledi. Güler'in fotoğraf çekme anını ise AA fotomuhabiri Kayhan Özer çekti. Erdoğan, Başbakanlığı döneminde "Kültür ve Turizm Bakanlığı 2011 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri" töreninde, ödülünü takdim ettiği Ara Güler'in fotoğraflarını çekmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğer biz çekilirsek oraya DAEŞ gelir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN