Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Sokakları PKK'nın insafına terk etmeyiz"

Giriş Tarihi: 20.1.2016
Sokakları PKK'nın insafına terk etmeyiz

Başbakan Davutoğlu: Operasyonun tamamlandığı il ve ilçelerde rehabilitasyon çalışması yapılacak. Kim ne derse desin, Türkiye'de hiçbir sokak ve mahalleyi terör örgütünün insafına terk etmeyiz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiltere'ye yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde başkent Londra'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

DAVUTOĞLU'NUN LONDRA ZİYARETİ

REHABİLİTASYON DÖNEMİ: Operasyonun tamamlandığı ilçelerde rehabilitasyon çalışması yapılacak. Operasyon Silopi'de büyük ölçüde tamamlandı. Hiçbir ilçede barikat, çukur olmayacak. Operasyon esnasında güvenlik birimlerimiz iyi koordinasyon yürüttüler. Bir daha bu halk, bu sokaklar terör örgütünün insafına terk edilmeyecek. Kim ne derse desin, Türkiye'de hiçbir sokağı, mahalleyi terör örgütünün insafına terk etmeyiz- Bu durum Sur ve Cizre için de geçerli: Temizlenecek. Bunun hiçbir alternatifi yok. Güvenlik tedbirleri yanında restorasyon çalışması da yapacağız. Yıkılan binalar, en ufak zarar gören tarihi eserler restore edilecek. Başta eğitim ve sağlık olmak üzere hayat normale dönecek. Hak sahiplerine en iyi şekilde imkanı sağlayacak kentsel dönüşüm başlayacak.

TERÖRE İNAT YENİDEN

SADECE MERKEZ DEĞİŞECEK: Hakkâri ve Şırnak il merkezlerine baktığınızda şehirlerin doğal gelişimi uygun topografyalarda değil. Yüksekova ve Cizre daha düz arazide. Ama Hakkâri ve Şırnak herhangi bir şey kaybetmeden bunu yapmaya çaba göstereceğiz. Şehirlerin doğal gelişimini göz önünde bulundurmalıyız.Bu illerimizde daha etkin kamu hizmetinin sağlanması, daha kolay ulaşım imkanlarının temin edilmesi ve güvenlik zaaflarının giderilmesi için talimatları verdik. Yaygın bir il statüsü verilmesi yönünde uygulama değil. Sadece bu iki ilin iç yapısıyla ilgili. Genişletilme beklentisinde kimse olmamalı. İstanbul'da Suriçi ile ilgili almayı düşündüğümüz tedbirler var. Güvenlikle ilgili değil, tarihi dokuyu korumak için.

'YÜKSEKOVA VE CİZRE İL OLACAK'

MUHALEFET TEMSİL EDİLSİN: İngiltere Başbakanı Cameron ile Suriye'de önümüzdeki günlerde başlayacak o siyasal müzakereler konusunda ortak kaygılarımızı paylaştık. Burada Suriye muhalefeti adına katılacak heyetin sulandırılmaması ve gerçek muhalefetin temsil edilmesi konusunda mutabık kaldık. Madaya'daki kuşatma altında insanların yiyecek, içecek bulamadığı şartlarda, iskelete dönmüş çocuklarla bir trajedi yaşanıyor. Bu noktada da ortak perspektifimizi paylaştık.

DAVUTOĞLU'NDAN SURİYE AÇIKLAMASI

DONÖRLER TOPLANTISI: Cameron'un girişimiyle 4 Şubat'ta, mültecilere yardım da dahil olmak üzere Suriye Donörler Toplantısı yapılacak. Cameron'un daveti üzerine toplantıya ben de katılacağım. Suriye ile ilgili her zeminde mutlaka Türkiye'nin sesinin olması gerektiğini o da ifade etti, ben de kendisini 23-24 Mayıs'ta İstanbul'da yapılacak olan Dünya İnsani Zirvesi'ne davet ettim. Kıbrıs'ta ilerleyen müzakerelerde iki garantör ülke olarak yapılacak katkıları gözden geçirdik. AB Türkiye ilişkilerini de ele aldık.

'PYD İLE ESAD REJİMİ YAKIN İŞBİRLİĞİ İÇİNDE'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Londra'da bazı İngiliz gazetelerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Davutoğlu, gelecek hafta İsviçre'de başlaması planlanan Suriye barış görüşmeleriyle ilgili "Türkiye'den daha fazla söyleyecek sözü olan ülke yoktur" dedi. PYD'nin barış görüşmelerine katılamayacağını da vurgulayan Davutoğlu, bu terör örgütünün Esad rejiminin suç ortağı olduğunu söyledi. Davutoğlu, "PYD ve rejim arasında yakın işbirliği var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Sokakları PKK'nın insafına terk etmeyiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN