'de nasıl bir ateşkes olacak?

Dünya gündeminin ilk sırasında yer alan sorunu şu günlerde "ateşkes olacak" iddialarıyla tekrar tartışmaların göbeğinde yer alıyor. Peki nasıl bir ateşkes? bu ateşkes görüşmelerinin neresinde?

Giriş Tarihi: 24.2.2016 11:04 Güncelleme Tarihi: 24.2.2016 11:41
Suriye'de nasıl bir ateşkes olacak?

ve 'nin kendi aralarında görüşüp şekillendirdiği sözde ateşkes 'de her iki ülkenin rahatlıkla top koşturmasına, Rusya'nın sivilleri ve ılımlı muhalifleri bundan sonra daha meşru bir zeminde vurmasına olanak sağladığı iddia edilen bu ateşkesin bilinmeyen yönlerini Akşam Gazetesi Yazarı Emin Pazarcı köşesine taşıdı.

İşte Pazarcı'nın Suriye ateşkesini kaleme aldığı yazısından bir bölüm;

ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin, bir süredir Suriye konusunda diyalog halindeydi. Sonunda bir "ateşkes planı" üzerinde anlaştıkları açıklandı. Eğer taraflar kabul ederse 27 Şubat gece yarısı yürürlüğe girecek.

"TARAFLAR ARASINDA YOK"

"Taraflar" derken, ABD ve Rusya işin içinde ama 2,6 milyon Suriyeliyi ülkesinde barındıran, şehirlerinde bombalar patlayan, kısacası gelişmelerden en fazla etkilenen Türkiye yok.

Ateşkes şartlarına gelince…

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, genel hatlarıyla açıkladı. Önce taraflar "evet" diyecek, sonra yürürlüğe girecek. Ateşkese uyulup uyulmadığını da ABD ve Rusya denetleyecek. Gerekirse, iki ülke arasında bir "Ateşkes Görev Gücü" oluşturulacak.

"RUSYA VE ABD SURİYE'DEKİ ATEŞKESİN DIŞINDA KALACAK"

Kimse parmağını tetiğe dokundurmayacak, kimse ateş etmeyecek. Ancak, ABD, Rusya ve Koalisyon Güçleri hariç. Onlar operasyonlarını sürdürecekler. Çünkü DAEŞ, El Nusra ve BM tarafından "terör örgütü" olarak kabul edilen bütün unsurlar kapsam dışı. Onlara karşı operasyonlar sürdürülecek.

"RUSLAR SURİYE'DE AT KOŞTURACAK"

Peki, bu operasyonları kim denetleyecek? ABD veya Rusya'nın gerçekten DAEŞ ya da El Nusra'yı vurup vurmadığına kim bakacak?
Kimse! Demek ki Ruslar, dün olduğu gibi yarın da Suriye'de diledikleri gibi at koşturacaklar!

"RUSLAR SURİYE'DE TÜRKİYE'NİN MENFAATİNİ VURDU"

Geldiğimiz noktada hangi vicdan sahibi kalkıp da Rusya'nın, Suriye'de DAEŞ'le mücadele ettiğini söyleyebilir? Başbakan Davutoğlu, daha yeni Rus uçaklarının Suriye'de 4 bin 198 sorti yaptığını, bunun sadece 391'inin DAEŞ'e yönelik olduğunu açıkladı. Başbakan'ın dediği gibi Ruslar, bölgede Türkiye'nin menfaatlerini, ılımlı muhalefeti, sivilleri ve Katil Esad Rejimine muhalif unsurları vurdu.

"BU ATEŞKES KABUL EDİLİRSE RUSLAR DAHA RAHAT HAREKET EDECEK"

Peki Rusların ateşkesin ardından farklı davranacağının bir garantisi var mı? Tabii ki yok!

Demek ki, hamam da aynı olacak, tas da. Üstelik bu ateşkes oyunu taraflar tarafından kabul edilirse, Ruslar daha rahat hareket edecek. ABD ile anlaşmış olarak katliamlarını sürdürebilecek. Putin yine masum insanları vuracak; pısırık Obama yönetimi de seyirci rolünü sürdürecek. Ben söylemiyorum, Uluslararası Af Örgütü yetkilileri açıkladılar.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de nasıl bir ateşkes olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN