SABAH yazdı ABD kaldırdı

ABD'nin terör analizleri yapan NCTC sitesinde PYD'nin, PKK'nın "Suriye'deki kolu" olduğunun ifade edildiği sayfaya, SABAH'ın haberinin ardından erişilemiyor

Giriş Tarihi: 27.2.2016
SABAH yazdı ABD kaldırdı
ABD yönetimindeki üst düzey yetkililerin, Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren PYD/YPG örgütünü terör örgütü PKK'dan farklı değerlendirdiklerine yönelik açıklamalarına rağmen ABD'nin terörle mücadeledeki istihbaratlarını bir araya getiren Ulusal Terörle Mücadele Merkezi'nin (NCTC) internet sitesinde PYD için "PKK terör örgütünün Suriye'deki kolu" olarak geçiyordu. SABAH'ın 22 Şubat'ta bu durumu manşetten duyurmasının ardından NCTC, söz konusu ifadenin yer aldığı internetteki ilgili sayfalarını kapattı. "PYD'nin PKK'nın Suriye'deki kolu" olduğuna dair ifadenin yer aldığı bu sayfaya bir süredir erişilemiyor. NCTC'nin sitesinde bulunan "terör grupları" başlığı altında PKK hakkındaki bilgiler Kongra- Gel (KGK) başlığında veriliyor. Metnin başında "Daha önce PKK olarak bilinen KGK'nın Irak'ın kuzeyi ve Türkiye'nin güneydoğusunda faaliyet gösteren ayrılıkçı bir grup" olduğu belirtiliyor.

"PYD, PKK'NIN SURİYE KOLU"
Örgütün 1984'te silahlı şiddet eylemlerine başladığı kaydedilen metinde, bu eylemler nedeniyle 45 bin kişinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor. Metinde örgütün güvenlik güçleri, hükümet binaları ve kendilerine karşı çıkan köylülere yönelik eylemler düzenlediği bilgisi yer alıyor. Yazının son bölümünde ise KGK'nın Suriye'nin kuzeyinde varlığını artırdığı belirtiliyor ve PYD, "KGK'nın Suriye'deki kolu" olarak tanımlanıyordu. Bu bölümde şu ifade bulunuyor: "Kuzey Irak'taki kalesine ek olarak, KGK'nın Suriye kolu olan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca Kürt bölgelerinde kontrol sağlayarak varlığını artırdı, bu da Türkiye'ye yönelik tehdidin yükselmesi ve sınır boyunca gerilimin artmasına dair endişeleri doğurdu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SABAH yazdı ABD kaldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN