Erdoğan'dan Demirtaş'a

Giriş Tarihi: 3.3.2016 15:48 Güncelleme Tarihi: 3.3.2016 17:45
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Demirtaş'a tazminat davası

Erdoğan, Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında, partisinin Mersin mitingindeki konuşmasında sarf ettiği ifadeleri nedeniyle 50 bin lira manevi sı açtı.

, Eş Genel Başkanı hakkında, partisinin Mersin mitingindeki konuşmasında sarf ettiği ifadeleri nedeni ile 50 bin lira manevi sı açtı.

KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları Hüseyin Aydın'ın Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliğine verdiği dava dilekçesinde, Demirtaş'ın 27 Şubat 2016'da "HDP Mersin Akdeniz Barış Mitingi"ndeki konuşmada, Erdoğan'ın kişilik haklarına saldırı mahiyetinde açıklamalarda bulunduğu belirtildi.

Demirtaş'ın ifadelerine yer verilen dilekçede, açıklamaların düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilip hukuken himaye etmenin mümkün olmadığı kaydedildi.

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLAL ARACI OLAMAZ"

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Anayasanın ifade özgürlüğü ile ilgili maddelerinin de yer aldığı dilekçede, ifade özgürlüğü ve eleştiri hakkının hiçbir zaman kişilerin uluslararası metinlerle, Anayasa ve yasalarla güvence altına alınan onur ve saygınlığını ihlal aracı olarak kullanılamayacağı belirtildi.

ÖLÇÜSÜZ İTHAMLARDA BULUNULDU

"Sayın Cumhurbaşkanımıza alenen hakaret edildiği, kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu, toplumda itibarının hedef alındığı açıktır. Zira davalı, toplumun ortak değerleri üzerinden haksız ve ölçüsüz ithamlarda bulunmuştur" denilen dilekçede, Demirtaş'ın, Erdoğan'a yönelik ifadeleri nedeni ile 50 bin lira manevi tazminatla cezalandırılması talep edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Demirtaş'a tazminat davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN