Tek maddeyle dokunulacak

Tek maddeyle dokunulacak

AK Parti, 506 dokunulmazlık fezlekesiyle ilgili "Anayasa'ya geçici madde eklenmesi ve bu dosyaların 15 gün içinde yargı mercilerine gönderilmek üzere Başbakanlığa iade edilmesi"ni öngören teklifini muhalefet partilerine iletti

Hükümetin muhalefete 'dokunulmazlık' restinin ardından Meclis'te 'dokunulmazlık' trafiği başladı. AK Parti, TBMM'deki 506 dokunulmazlık fezlekesiyle ilgili 'Anayasa'ya geçici madde eklenmesi ve bu dosyaların 15 gün içinde yargı mercilerine gönderilmek üzere Başbakanlığa iade edilmesi'ni öngören teklifini muhalefet partilerine iletti. Muhalefet ise teklifi yetkili kurullarında görüşerek AK Parti'ye kararını iletecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN 'DOKUNULMAZLIK' AÇIKLAMASI

TEKLİF NE GETİRİYOR?
AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı dün önce CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, ardından MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve HDP İstanbul Milletvekili ve İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder'le görüşerek partisinin teklifini sundu. AK Parti'nin dokunulmazlıklarla ilgili teklifi Anayasa'ya "geçici 20. madde" olarak yeni bir geçici madde konulmasını öngörüyor. Söz konusu maddede, Meclis'te bulunan tüm dokunulmazlık tezkereleri ve ekli dosyalarının 15 gün içinde ilgili yargı mercilerine gönderilmek üzere Başbakanlığa iade edilmesi hükmü yer alıyor. AK Parti'nin götürdüğü ve yapılacak görüşmelere göre üzerinde değişiklik yapılabileceği belirtilen metinde, Anayasa'ya eklenecek geçici madde iki fıkra olarak düzenleniyor.

'DOKUNULMAZLIKLARIN HEPSİNİ KALDIRALIM'

İKİ FIKRALIK EK
İlk fıkrasında, dokunulmazlıkları düzenleyen Anayasa'nın 83. maddesinde değişiklik yapılması öngörülüyor. AK Parti'nin teklifinde, "Bu Kanun yürürlüğe girdiği tarihte, Başbakanlık tarafından TBMM Başkanlığına havale edilen ve esas numarası alan Yasama Dokunulmazlığı Tezkereleri ile Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyonda bulunan ekli listede adı ve soyadı belirtilen milletvekillerine ait Yasama Dokunulmazlığı dosyalarına ilişkin olarak ilgili milletvekilleri hakkında 7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Kanunun 83'üncü maddesinin ikinci fıkrasındaki birinci cümle hükmü uygulanmaz" denilerek, Anayasa'nın 83. maddesindeki, "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis'in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz" hükmünün uygulanmayacağı belirtiliyor.

15 GÜNDE YARGIYA HAVALE
Maddenin ikinci fıkrasında ise, "Bu Kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren TBMM Başkanlığı ve Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon Başkanlığında bulunan Yasama Dokunulmazlığı Tezkereleri ve eki dosyalar on beş gün içinde, ilgili yargı mercilerine gönderilmek üzere, Başbakanlığa iade edilir" denilerek, dosyaların 15 gün içinde yargıya havale edileceği belirtiliyor.

MUHALEFETİN TAVRI
AK Parti'nin teklifini sunmasının ardından gözler muhalefet partilerine çevrildi. CHP, MHP ve HDP, anayasaya geçici madde eklenmesini öngören teklifle ilgili kararını önümüzdeki hafta AK Parti'ye bildirecek. CHP, AK Parti'nin önerisine 'geçici madde yerine anayasanın 83. Maddesini değiştirelim" önerisiyle karşılık verecek. MHP, öncelikle teröre bulaşan HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması, ardından Anayasa'nın 83. Maddesinde değişikliğe gidilerek kürsü dokunulmazlığının dışındaki bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasını isteyecek. HDP ise 506 dosyanın yanı sıra bütün milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istiyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Tek maddeyle dokunulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN