Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HSYK'dan flaş ' Davası' kararı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi, "futbolda " davasına bakan eski İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Bakırköy Hakimi Mehmet Ekinci, mahkemenin eski üye hakimleri Van Hakimi Hikmet Şen ve İstanbul Hakimi Bülent Kınay hakkında inceleme başlattı.

Giriş Tarihi: 13.4.2016 10:37 Güncelleme Tarihi: 13.4.2016 15:05
HSYK'dan flaş 'Şike Davası' kararı

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın avukatının şikayeti üzerine, Ekinci, Şen ve Kınay hakkındaki iddiaları inceleyen HSYK Birinci Dairesi, hakimler hakkındaki iddiaların kurul müfettişince incelenmesi konusunda Kurul Başkanına teklifte bulunulmasına karar verdi. İnceleme kararı onaylanmak üzere aynı zamanda Kurul Başkanı olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a gönderildi.

NE OLMUŞTU?

2010-11 sezonunda Süper Lig ve TFF 1.Lig'in bazı müsabakalarında yapıldığı ve teşvik primi verildiği iddiası üzerine FETÖ'cü savcılar tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 3 Temmuz 2011 tarihinde Türkiye'nin 15 şehrinde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği operasyonla birçok aktif yönetici ile futbolcu gözaltına alınmıştı.

FETÖ'DEN FENERBAHÇE'YE OPERASYON

3 Temmuz 2011 tarihinde yapılan operasyonla halkın duyduğu bu büyük dava, dönemin FETÖ'cü savcısı Zekeriya Öz tarafından başlatılmış, daha sonra dava Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'e devredilmiş ve bu savcı operasyonları başlatmıştı. İddianameyi yazdıktan sonra dava Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan'a teslim edilmiş ve Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama sırasında bu savcı görev yaptıştı. Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılmasının ardından, Yargıtay kararı sonrası İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılamada ise dosyayı Cumhuriyet Savcısı Abdullah Mirza Coşkun teslim almıştı.

Kumpas davasında savcı iddianameyi hazırlayana kadar soruşturmanın ilk evrelerinde 93 sanıktan 31'i tutuklanmış, daha sonra da değişen yasa ve duruşmalar sonrasında tahliye edilmişlerdi.

Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen toplam 93 sanıklı davanın ilk duruşması 14 Şubat 2012 tarihinde başlamış, 2 Temmuz 2012 tarihindeki 23. duruşmada karara bağlanmıştı. Mahkeme Başkanı Hakim Mehmet Ekinci, üyeler Hikmet Şen ve Bülent Kınay'dan oluşan mahkeme heyeti, sanıklara verdiği cezaları açıklamış, 93 sanıktan 48'i çeşitli cezalar alırken 45'i beraat etmişti.

10 Ağustos 2012 tarihinde Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 682 sayfalık gerekçeli kararını açıklamış, mahkemenin kararını önce savcı, arkasından da sanıklar temyize götürmüştü.

İlerkeyen süreçte ise 17 Ocak 2014 tarihinde Yargıtay 5. Ceza Dairesi kararını açıklamış, Yargıtay 5. Ceza Dairesi kararların belli bir kısmını onamış, bir kısmını düşürmüş, bir kısım hükümleri de bozmuştu.

YENİDEN YARGILAMA BAŞLADI

6 Mart 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onanarak yasalaşan "Özel Yetkili Mahkemelerin Kaldırılması" şeklindeki yeni yasa düzenlemesine göre Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından hükümleri bozulan sanıklar, haklarında yapılacak yeniden yargılamada özel yetkili mahkemelerde değil, ağır ceza mahkemelerinde yargılandı. 2 Mayıs 2014 tarihinde ise HSYK tarafından verilen karara göre dava, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

AZİZ YILDIRIM BERAAT ETTİ

TÜM SANIKLAR BERAAT ETTİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay tarafından cezası bozulan 31 sanık ve yeniden yargılanmasına karar verilen 6 sanığın dosyalarını birleştirerek toplam 37 sanığı davada tekrar yargıladı. Mahkeme başkanlığını hakim Ahmet Civelek'in yaptığı mahkeme heyeti 13 Ocak 2015'te başlayan davayı, 9 Ekim 2015 tarihindeki 6. duruşmayla sonlandırdı. Mahkeme, yargılanan tüm sanıkların beraatine ve kapatılmış olan Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından cezalandırılmış sanıkların ceza hükümlerinin bozulmasına karar verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK'dan flaş 'Şike Davası' kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN