Davutoğlu: Ortak tavır sergilemeliyiz

Başbakan Davutoğlu, Kongre Merkezi'nde düzenlenen İslam birliği Teşkilatı'nın (İİT) 13. İslam Zirvesi'nde İslam'la ilgili oluşturulmaya çalışılan olumsuz algıya karşı ortak bir tavır sergilenmesi gerektiğini söyledi. Davutoğlu ayrıca, "Siyasi görüş ayrılıklarımızı bir kenara bırakarak İslam dünyası içindeki her sorunu ele alabilecek olgunlukta ikili temasları arttırmak ve siyasi ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak durumundayız" dedi.

Giriş Tarihi: 14.4.2016 15:00 Güncelleme Tarihi: 14.4.2016 15:47
Davutoğlu: Ortak tavır sergilemeliyiz

Kongre Merkezi'nde düzenlenen İslam birliği Teşkilatı'nın (İİT) 13. İslam Zirvesi bugün İstanbul'da başladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu 56 İslam ülkesinin katıldığı zirvede konuştu.

İslam'la ilgili oluşturulmaya çalışılan olumsuz algıya karşı ortak bir tavır sergilenmesi gerektiğini belirten Davutoğlu "Batı dünyasındaki tavır İslam'ın yanlış anlaşılmasına sebebiyet veriyor. İslamafobiye karşı sesimizi yükseltmeliyiz" dedi.

Afrika'da kıtlık çeken ülkeler için ortak bir çalışma yapmalısı gerektiğini söyleyen Davutoğlu, katılımcıları 23-24 Mayıs'ta İslam Zirvesi'ne davet etti.

TARİHİ İMZA İKİ LİDERİN HUZURUNDA ATILDI

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

İslam dünyasının insanı konularda sesini yükseltmesi önemli.

Ekonomik iş birliği konusunda ortak bir tavır sergilemeliyiz. İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerinin kendi içlerindeki ekonomik ilişkileri istediğimiz düzeyde değil. Üyelerin kendi aralarında geliştirecekleri ekonomik iş birliğinin barışa da büyük katkı getireceğine inanıyoruz

ORTAK TAVIR İÇİNDE OLMALIYIZ

Bugün özellikle İslam dünyasına dönük olarak sınırların yeniden çizilmesi çabalarına, bazı ülkelerin parçalanması riskine karşı, her birimizin hep birlikte sınır bütünlüklerini savunmaya dönük olarak, sınır bütünlüğü konusunda ilkeli bir tutum takınma zorunluluğumuz var. İslam dünyasının yeniden parçalanma teşebbüslerine karşı hep beraber uluslararası hukuk çerçevesinde, bütün bir İslam dünyasının ve üye ülkelerin tümünün sınır bütünlüğünü korumak konusunda da ortak tavır içinde olmalıyız.

Teröre ve İslamı terörle aynileştirmeye, özdeşleştirmeye çalışan tavırlara karşı da ortak bir duruş sergilemeliyiz. İslam terörü lanetler

Başta olmak üzere işgal altındaki bütün İslam topraklarının kurtarılması konusunda da ortak bir tavır takınmalıyız.

İSLAM DÜNYASININ SESİNİ YÜKSELTMESİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Gerek mülteciler gerekse Afrika'da ve İslam dünyasının değişik köşelerinde kıtlık çeken, iklim değişikliklerinden etkilenen dost ve kardeş ülkelere yardım konusunda ortak bir tavırda buluşmak durumundayız. Bu çerçevede her birinizi İstanbul'da 23-24 Mayıs'ta gerçekleşecek olan Dünya İnsani Zirvesi'ne davet etmek istiyorum. İnsanlık tarihinde ilk kez gerçekleşecek olan bu zirveye katılımınız, İslam dünyasının bu zirvedeki sesinin daha gür bir şekilde çıkmasına vesile teşkil edecektir. İnsani konularda herkesten önce İslam dünyasının öne çıkması, İslam dünyasının sesini yükseltmesi büyük önem taşıyor.

Filistin'in özgürlüğüne kavuşması, Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin'in, İslam dünyasının bir onur meselesi olan Filistin'in özgürlüğünün temin edilmesi konusunda omuz omuza durmak durumundayız.

SİYASİ GÖRÜŞ AYRILIKLARIMIZI BİR KENARA BIRAKARAK...

Dünyada bugün İslam diniyle ilgili olarak oluşturulmaya çalışılan olumsuz algıya karşı da hep beraber ortak bir tavırda buluşmalıyız. Özellikle İslamofobi türünde Batı toplumlarında ortaya çıkan tavırlar, bugün İslam dünyasının ve İslam dininin yanlış anlaşılmasına sebebiyet veren psikolojik atmosfer oluşturuyor. Buna karşı da ortak bir tavırda buluşmalıyız. Nerede bir İslamofobik çalışma varsa sesimizi birlikte yükseltmek durumundayız.

Siyasi görüş ayrılıklarımızı bir kenara bırakarak İslam dünyası içindeki her sorunu ele alabilecek olgunlukta ikili temasları arttırmak ve siyasi ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak durumundayız

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Ortak tavır sergilemeliyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN