İslam dünyasına ortak çağrısı

Başbakan Davutoğlu: Siyasi görüş ayrılıklarımızı bir kenara bırakıp İslam dünyasındaki her türlü sorun için ikili temaslarımızı güçlendirmeliyiz

Giriş Tarihi: 15.4.2016
İslam dünyasına ortak eylem çağrısı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi'ne katılan devlet liderleri onuruna dün İstanbul Kongre 'nde öğle yemeği verdi. Yemeğe Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Davutoğlu konuşmasında şunları söyledi:

KRİZLERİN MERKEZİ:
Dünya çok kapsamlı bir küresel ekonomik krizden geçiyor. Güvenlik sorunları dünya gündemini meşgul ediyor. Krizlerin merkezi coğrafyasında bulunan İslam dünyası önemli meydan okumalarla karşı karşıya. İslam dünyası ve İslam medeniyeti dünyaya barış ve adalet mesajı iletmek üzere bugün İstanbul'da bir araya geliyor. Ama bir taraftan da çok güçlü bir iç muhasebe yapmak durumundayız.

ORTAK EYLEM ÇAĞRISI:
Bugün savaşlarla yüz yüzeyiz. Ortak çağrısında bulunmak istiyorum. Kültürel, dini hayat anlamında yüce dinimizin barış mesajını dünyaya iletmeli, bu mesajın dışında hareket eden içimizdeki yapılara karşı ortak tavır sergilemeliyiz. DAEŞ gibi, mezhepçi akımlar gibi İslam dünyasında takınacağımız tavırla bunlara karşı sesimizi yükseltmeliyiz. İslam dünyası aşırılıkla anılmamalı. İslam diniyle ilgili oluşturulmaya çalışılan olumsuz algıya karşı ortak tavırda buluşmalıyız.

"BİZ MÜSLÜMANLARIN ANLAYIŞINDA KARAMSARLIĞIN ASLA YERİ OLAMAZ"
MÜLTECİLER:
Gerek mülteciler gerekse İslam dünyasının değişik yerlerinde kıtlık çeken, iklim değişikliğinden etkilenen dostlara yardımda ortak davranmalıyız. İslam dünyasının sorunları söz konusu olduğunda hiçbir kayıt olmaksızın bir araya gelmeliyiz. Siyasi görüş ayrılıklarımızı bir yana bırakarak İslam dünyasındaki her türlü sorunu ele alacak seviyede ikili temaslarımızı güçlendirmeliyiz. İslam dünyasına dönük olarak sınırların yeniden çizilmesi çabalarına karşı sınır bütünlüğü konusunda ilkeli bir tutum takınmak zorumluluğumuz var.

OMUZ OMUZA VERELİM:
'in özgürlüğüne kavuşması, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin'in, İslam dünyasının bir onur meselesi olan Filistin'in özgürlüğünün temin edilmesi konusunda omuz omuza durmak durumundayız. Azerbaycan'ın işgal edilen toprakları, Kırım'ın işgal edilen topraklarıyla ilgili de ortak bir tavır takınmalıyız. Değişik ülkelerdeki Müslüman azınlıklar için de birlikte bu azınlıkların haklarının korunması yönünde barışçıllığı artırmalıyız.

EKONOMİK İLİŞKİLER:
İİT üyelerinin kendi içlerindeki ekonomik ilişkileri istediğimiz gibi değil. Bu çerçevede bu ilişkilerin derinleşmesi, teşkilat bünyesinde bütün ülkelerin ekonomik olarak kalkınmasına katkı sağlayacak zemin oluşması yönünde ortak bir tavır geliştirmeliyiz.

GÜNDEM TERÖR VE MÜLTECİ SORUNLARI
Başbakan Davutoğlu zirvede Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Lübnan Bakanlar Kurulu Başkanı Tammam Salam, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Mustafa Al-Sarraj, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Somali Başbakanı Omar Abdirrashid Ali Sharmake, Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour ve Nijer Başbakanı Brigi Rafini'yle görüşme yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam dünyasına ortak eylem çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN