kumpası operasyonu

kumpası ile ilgili uzun süredir çalışma yapan savcılık operasyon için bu sabah düğmeye bastı. 48 polis, 5 avukat ve 3 gazeteci  ve 2 vatandaş hakkında gözaltı kararı alındı.

Giriş Tarihi: 19.4.2016 07:44 Güncelleme Tarihi: 19.4.2016 12:06
Şike kumpası operasyonu

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fuzuli Aydoğdu uzun süredir delil topluyordu. Fenerbahçe'ye paralel yapı tarafından kumpas kurulduğuna ilişkin önemli deliller elde eden Başsavcı Vekili, operasyon için düğmeye bastı.

58 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 28 ilde gözaltılar gerçekleştiriliyor. Şüphelilere yönelik suçlamalar, "Silahlı Terör örgütü kurmak ve yönetmek", "Silahlı Terör örgütüne üye olmak", "Haberleşmnin gizliliğini ihlal", "Özel hayatın gizliliğini ihlal", "iftira", "soruşturmanın gizliliğini ihlal"…

Şike kumpası operasyonuŞüphelilerden 48 'i müdür, amir, komiser ve memur düzeyinde polis… O dönem operasyonuna imza atan Organize Şube polislerinden olan şüpheliler bulundukları illerden gözaltına alındılar. Şüpheliler arasında firari Ekrem Dumanlı ve Organize Şube eski Müdürü Nazmi Ardıç da bulunuyor. Gözaltı kararı çıkarılanlar arasında 5 de avukat yeralıyor. Dosya kapsamında şüpheli olan 6 kişinin ise cezaevinde bulundukları öğrenildi.
Aralık 2014'te İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak kendisine kumpas kurulduğu iddiasıyla şikayetçi olmuştu. 2011'de tutuklanarak bir süre ceza yatmış hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ne olmuştu?

Fenerbahçe'nin şike yaptığı gerekçesiyle kulübün başkanı Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar hakkında 2011 yılında soruşturma başlatıldı. 2 Temmuz 2012 tarihinde sonuçlanan dava sonucundaysa Yıldırım hapis cezası aldı, bu cezalar da Yargıtay tarafından onaylandı.

Ancak savcı Abdullah Mirza Coşkun, 'infazın durdurulmasını ve yeniden yargılama yapılmasını' istedi. İstanbul 13′üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Coşkun'un, talebini 23 Haziran 2015'te kabul etti.

Mahkeme kabul gerekçesi olarak 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nda yapılan 'yeni olaylar veya yeni deliller ortaya konulup da bunlar yalnız başına veya önceden sunulan delillerle birlikte göz önüne alındıklarında sanığın beraatini veya daha hafif bir cezayı içeren kanun hükmünün uygulanması ile mahkum edilmesini gerektirecek nitelikte olursa' maddesi değişikliğini göstermişti.

Bu kararla hakkında altı yıl, üç ay hapis cezası kararı verilen Yıldırım ve diğer sanıkların kesinleşmiş cezaları da bozulmuş oldu.

13 Ocak 2015 tarihindeki duruşmada bu altı sanık ve Yargıtay tarafından cezası bozulup yeniden yargılananan sanıkların dosyaları birleştirilmiş ve 37 sanığın yeniden yargılanmasına başlanmıştı.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, 9 Ekim 2015 tarihinde görülen duruşmada 'şike yapmak' ve 'örgüt kurmak' suçlamasından beraat ederken, 3 Temmuz 2011'de başlayan dava, Fenerbahçe'nin 2010-11 sezonunda şike yapmadığı kararıyla sonuçlanmış oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şike kumpası operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN