Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biz, yargının önünü açıyoruz

Başbakan Davutoğlu: Dokunulmazlıklarla ilgili ‘Milletvekilleri tutuksuz yargılanır’ hükmünü eklemeyi düşünmüyoruz. Yargıya güveniyoruz. Meclis’ten götürme gibi bir durum olmayacaktır

Biz, yargının önünü açıyoruz
Başbakan Ahmet Davutoğlu Fransa'da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde konuşma yapmasının ardından Strasbourg'da beraberindeki gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

TUTUKLAMA AYARI OLUR MU:
Dokunulmazlık teklifimiz sırasında "gözaltı olmaksızın" önerisi de gündeme geldi. Burada yargıya güven duymak lazım. Yargının tek tek milletvekillerini Meclis'ten götürmesi gibi bir durum olmayacağına eminiz. Biz, yargının önünü açıyoruz. Suçlu mu değil mi, gözaltına alınması gerekiyor mu gerekmiyor mu, ona biz karar verecek değiliz.

SAÇMA!:
Kılıçdaroğlu ile bir CHP sözcüsü, "Başbakan kendisinin olmadığı şeye hodri meydan diyor" diye konuşmuş. Ne yapayım yani, önce suç işleyip sonra mı dokunulmazlığı kaldırayım? Fezlekemin olmaması da suç oldu!

DAVUTOĞLU'NDAN KRİTİK GÖRÜŞME! KEDİ KUYRUK ÖRNEĞİ:
Dokunulmazlıklarla ilgili teklifimize muhalefet de imza verseydi onlar da paye alırdı. Bunu yapmadıkları için, dokunulmazlıkların kaldırılmasından kaçan parti damgasını yediler. Bazen bizim çocuklara anlatırım (yanlış yorumlanmasın da)... Yaşlı kedi, genç kediyi görmüş. Genç kedi, kendi kuyruğunu yakalamaya çalışıyormuş, yakalamak istedikçe kuyruk dönüyor haliyle yakalayamıyormuş. Yaşlı kedi demiş ki, "Bak evlat, ben bunu hayat boyu yaptım, kuyruğumu hiç yakalayamadım ama ben ne zaman doğru bildiğim yolda yürüdüysem o (kuyruk) hep benim arkamdan geldi. Bunlar siyaseti kuyruk yakalama gibi görüyorlar.

YENİ ANAYASA:
Referandumda "hayır" dediğim 12 Eylül anayasasını tarihin çöplüğüne atmak için elimdeki imkanı sonuna kadar kullanırım. Misyon için hasbî davranırım, hesabî değil. Anayasa reformunu bir yıllık takvimin içine koyduk. Altı ay komisyonun çalışacağını düşünmüştük. CHP yüzünden akamete uğrayınca, ritmi hızlandırdık. Ritmi artırmasaydık, "Elinizden geleni yapmadınız" diyeceklerdi. Biz üzerimize düşeni yaparız, sonrası tevekkül. Referandum için takvim vermek, Meclis aritmetiğine sahip olmakla mümkün. Benim 316 ile meclis aritmetiğine sahip olmadan referandum için tarih vermem, birileri ile pazarlık yapıyorum anlamına gelir. Biz vazifemizi yapar Meclis'e sunarız, Meclis takdir eder.

GİZLİ OYLAMA:
Anayasa gizli oy demişse buna sadık kalmak lazım. En sağlam disiplin gönüllerde sağlanan disiplindir. 316 vekilimizin destek vereceğinden eminim. Kimsenin başına denetleyici otorite koymayız.

KIŞKIRTAN KÜRKÇÜ'YE DAVUTOĞLU'NDAN DERSPARALEL, TÜRKİYE ALEYHİNE KAMPANYA YÜRÜTÜYOR
Bu çevreler hâlâ aleyhine yoğun bir kampanya yürütüyor. Bürokraside sanki hakimiyetlerini sürdürüyor kanaatini uyandırarak "Darbe olacak" gibi yaklaşımlarla 'de siyasi istikrarsızlık çıkarmaya çalışıyorlar. 1 Kasım seçimleri ile demokratik meşruiyetini ortaya koymuş bir hükümet için tehlike oluşturuyorlar. (Terörle mücadele) Silahlar bütünüyle terk edilip, magmaya gömülene kadar operasyonları devam ettireceğiz. Kimse operasyonların durması beklentisinde olmamalı. PKK'lılar konuşma yapacağım yerde hakaret, tehdit, şiddet sloganları atıyorlar. Avrupa'da empati kültürü yerleşmiş değil. Ilımlı muhalefet ile DAEŞ arasında büyük mücadele sürüyor. Kilis'e isabet eden roketlerin arka planında biraz da bu var. DAEŞ'e (Musul) Başika'da da çok ciddi zayiatlar verdirdik. Bütün bunlar 'nin güvenliğinin sınır ötesinden başladığını gösteriyor.

VİZE MUAFİYETİ OLMAZSA HERKES KAYBEDER
"Geri Kabul ve Vize Muafiyeti Anlaşması için Avrupalı bir yetkilinin olumsuz ifadesi yok. Kasım 2015'te AB ile zirve yaptığımızda günlük ortalama mülteci sayısı 6880'di. Şimdi bu rakam 60'a kadar indi Örneğin, 10 Nisan'da da hiçbir mülteci geçmedi. Türkiye'de de AB tarafında da sürecin çökmesini bekleyenler var. Vize muafiyeti şartları itibarı ile ciddi yol kat ettik. Vize muafiyeti olmazsa herkes kaybeder."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biz, yargının önünü açıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN