'Osmanlı askerini hafife aldılar’

Giriş Tarihi: 30.4.2016 10:28 Güncelleme Tarihi: 30.4.2016 10:43
'Osmanlı askerini hafife aldılar’

İngiliz uzmanlar, ‘İngilizlerin Kut’ta ve ’de yaptıkları en büyük hata düşman askerleri hafife almaktı’ diye konuştu.

'nin 'de aldığı darbeden sonra Bağdat'ı kolayca ele geçirerek Ortadoğu ve Güney Asya'daki Müslüman tebaası arasında imajını tamir etme planının Kut'ül Amare'deki yenilgi ile geri teptiğine işaret eden İngiliz askeri tarihçiler, 'nin en büyük hatasının Osmanlıordusunu hafife almak olduğunu belirtti.

'KUT'ÜL AMARE' HAFIZALARDAN SİLİNMEYECEK
HATIRLAMALIYIZ

Geçtiğimiz aylarda ikinci baskısını yapan "Kut 1916, İngiltere'nin Irak'taki unutulan felaketi" kitabının yazarı Albay Patrick Crowley, Osmanlı Devleti'nin 100 yıl önce İngiliz kuvvetleri ve müttefiklerine karşı kazandığı Kut-ül Amare zaferinin yıl dönümünde konuştu. Crowley, "İngilizlerin Kut'ta ve Çanakkale'de yaptıkları en büyük hata düşmanı hafife almaktı. Osmanlı askeri tahmin ettiklerinin ötesinde yetkinliğe sahipti" dedi.

Türk birliklerini komuta eden Nureddin Paşa ve Halil Paşa için "Hiç şüphe yok ki sahadaki Türk komutanlar son derece yetkindi" ifadesini kullanan Crowley, "Çanakkale'nin ardından kimse bir yenilgiyi, 'unutulan felaket'i bir daha konuşmak istemedi" dedi.

Wolverhampton Üniversitesi öğretim üyesi ve askeri tarih uzmanı Prof. Stephen Badsey de peş peşe gelen Çanakkale ve Kut'ül Amare yenilgileri nedeniyle İngiltere'nin 1916'da Osmanlı'ya karşı başka bir büyük harekâta girişmekten kaçındığını belirtti.

KUT'ÜL AMARE SANCAĞI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A VERİLDİ

İŞTE KUT'ÜL AMARE ZAFERİ

"40 SANİYEDE SANA KUT'ÜL AMARE ZAFERİ'Nİ ÖĞRETİRİM"

"İNGİLİZLER 100 YIL SONRA BİR KEZ DAHA YENİLDİ"

ORGENARAL HALİL KUT KABRİ BAŞINDA ANILDI

OSMANLI İMPARATORLUĞU NASIL SÜPER GÜÇ OLDU?

"1919'DAN BAŞLATILAN TARİH ANLAYIŞINI REDDEDİYORUM"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Osmanlı askerini hafife aldılar’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN