Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçarken ve okulları e verdiler

Nusaybin'de okul ve leri karargah gibi kullanan teröristler, güvenlik güçlerinin yaklaşması üzerine buraları e verip patlayıcı tuzaklayarak kaçtı.

Giriş Tarihi: 14.5.2016 13:48
Kaçarken cami ve okulları ateşe verdiler

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonun sürdüğü Mardin'in Nusaybin ilçesinde, teröristlerin karargah gibi kullandıktan sonra güvenlik güçlerinin söz konusu bölgelere yaklaşması üzerine kaçarken e verdiği ya da patlayıcı tuzakladığı ve okullar büyük zarar gördü. Nusaybin'de, PKK'lı teröristlerce açılan çukurların kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması, tuzaklanan patlayıcıların bertaraf edilmesi ve kamu düzeninin yeniden tesisine yönelik başlatılan operasyon sürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca yürütülen "Atmaca-7 Operasyonu" kapsamında güvenlik güçleri ilçedeki ilerleyişini sürdürüyor. Operasyonda bugüne kadar 350'den fazla terörist etkisiz hale getirildi, 300'ü aşkın barikat kaldırıldı, 900'e yakın el yapımı patlayıcı bertaraf edildi.

DAĞ KADROLARI İÇİN SERTİFİKALI TERÖRİST YETİŞTİRMİŞLER

Operasyon kapsamında güvenlik güçlerinin ilerleyişi devam ettikçe bölücü terör örgütü üyelerinin ilçeye verdiği zarar da ortaya çıkıyor. Yollara, evlere el yapımı patlayıcılar tuzaklayan teröristler, Nusaybin'deki bazı cami ve okulları da karargah gibi kullandı. Güvenlik güçlerinin söz konusu yerlere yaklaşması üzerine teröristler buraları e vererek ya da patlayıcılarla tuzaklayarak kaçmaya çalıştı.

ATATÜRK BÜSTÜNE ZARAR VERDİLER

Teröristlerin karargah olarak kullandıkları yerler arasında Misak-ı Milli İlkokulu ve Ortaokulu da bulunuyor. Dicle Mahallesi'ndeki okula giren teröristler buralarda kendileri için mevziler oluşturdu. Pencerelerden güvenlik güçlerini gözetlemeye çalışan teröristler, duvarlarda açtıkları deliklerden asker ve polislere ateş etti. Güvenlik güçlerinin okulun bulunduğu alana gelmesi üzerine teröristler okulun bazı bölümlerini ateşe vererek kaçtı. Okulu teröristlerden arındıran güvenlik güçleri, ilk olarak örgüt mensuplarının indirdiği Türk bayrağını göndere çekti, zarar verilen Atatürk büstünü yerine koydu.

10 AYDA 4 BİN 571 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

CAMİLERİN DUVARLARINI DELEREK ATEŞ ETTİLER

Teröristler saldırılarına camileri de alet etti. Fırat Mahallesi'ndeki Abdülkadir Paşa Camii ve Zeynelabidin Mahallesi'ndeki Molla Musa Camisi'ne giren teröristler buralardan güvenlik güçlerini takip edip ateş açtı. Camilerin duvarlarına açtıkları delik ve camlarını kırdıkları pencerelerden güvenlik güçlerine ateş eden terör örgütü üyeleri, TSK ve emniyet unsurlarının bu mahallelere girmesiyle kaçtı. Teröristlerin camilere verdiği zarar ise güvenlik güçlerinin bölgeyi kontrol altına almasıyla ortaya çıktı. Camilerde teröristlerce döşenen olası el yapımı patlayıcılara yönelik arama yapan güvenlik güçleri, yerdeki dini kitapları da kaldırdı.

TERÖRİSTLERİN 'KUYRUĞU DİK TUTUYORUZ' SENARYOSU!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçarken cami ve okulları ateşe verdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN