Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilgi Üniversitesi'nde yaşanan skandallara sert tepki

Bilgi Üniversitesi'nde son dönemde yaşanan skandal gelişmeler teröre ve destekçilerine karşı duyarlı öğrencileri harekete geçirdi. Üç öğrenci kulübünün yayınladığı bildiriye kulüplerden bağımsız öğrenciler de destek verdi.

Giriş Tarihi: 18.5.2016 01:31
Bilgi Üniversitesi'nde yaşanan skandallara sert tepki

Bilgi Üniversitesi'nde art arda gerçekleşen skandal niteliğindeki olaylar öğrencilerin ve kamuoyunun tepkisini çekmeye devam ediyor.

Sözde bildirisine imza atarak PKK terör örgütünün eylem ve söylemlerini meşrulaştıran 72 akademisyen hakkında hiçbir işlem yapmayan, derslerde PKK, YPG videoları gösterenleri görevde tutan yönetimi, PKK ve diğer terör örgütlerine tepki gösteren İdris Kardaş'ın ise okuldaki görevine son vermişti.

BİLGİ ÜNİVERSİTESİ'NDEN BÜYÜK SKANDAL

Bilgi Üniversitesi Öğrenci Kulüplerinden; Hürriyet ve Adalet İnisiyatifi, Milliyetçi Düşünce Kulübü, TED Kolejliler Kulübü yaşanan bu gelişmelere tepkilerini göstermek ve görüşlerini kamuouyu ile paylaşmak için "Bilgi'de Neler Oluyor?" başlıklı bir bildiri yayınladı.

Bir grup duyarlı öğrenci de kulüplerden bağımsız olarak bu bildiriye destek verdi.

İşte o bildiri:

Bilgi'de Neler Oluyor?

Terörü haklı gösterenler korunurken, teröre karşı duranlar kovuluyor.

Halkın iradesi muhtarları aşağılayanlar, medya ve insan hakları dersleri vermeye devam ediyor.

Derslerde PKK, YPG videoları gösterenler işten çıkarılıyor, sonra sessizce görevine geri dönüyor.

Devlete katil diyenler, terörü haklı gösterenler, terör örgütleri saldırılarını kurtuluş mücadelesi olarak görenler ve bu yönde bildiri imzalayanlar hakkında hiç bir işlem yapılmıyor.

Şiddeti bir araç olarak görenler, nefret suçu işleyenler biz öğrencileri eğitmeye devam ediyor.

Son zamanlarda sosyal camia ve medyada sıklıkla karşılaştığımız 'Bilgi skandalları' hakkında okul öğrencileri ve kulüpleri olarak söyleyecek birkaç sözümüz var. Okulumuzun içinde bulunduğu yanlış konumun ve ısrarla devam ettirdiği hatalı politikaların farkındayız ve söz alma sırasının bize geldiğine inanmaktayız. Söyleyeceğimiz her şeyin birebir şahidi ve takipçisi olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Okulumuzda bulunan 72 akademisyen, sözde barış bildirisine imza atarak PKK terör örgütünün eylem ve söylemlerini meşrulaştırmış, haklı göstermiş, sahip çıkmış ve devleti katil ilan etmiştir. Okulumuz, medyadaki tersi açıklamalarının aksine şu ana dek tek bir imzacı ile ilgili işlem yapmamıştır.

Okulumuz, terörü haklı gören akademisyenleri korumanın üstüne, bir de PKK ve diğer terör örgütlerine tepki gösteren, şiddet karşıtı fikirlerini kamuoyu ile paylaşan İdris Kardaş'a, sosyal medyadaki linç girişimleri sonrası baskı uygulamış ve Kardaş'ın okuldaki görevine son vermiştir.

Üniversitemiz, derslerinde 'PKK/YPG terör örgütlerinin videolarını derste sunmak, propaganda yapmak ve terörü destekleyici söylemlerde bulunmak' iddiası ile gündeme gelen Esra Arsan'ın okuldaki görevine kamuoyu baskıyı nedeniyle önce son vermiştir. Ancak okulumuz, ortam dindikten sonra ise Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Arsan'ı yeniden görevlendirmiştir. Arsan hala okulda eğitim vermeye devam etmektedir.

Bu hareketler bize gösteriyor ki; Bilgi, bir arındırılmış bölge statüsüne sokulmak istenmektedir ve Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi terör örgütü kamplarından birine dönüştürülmeye çalışılmaktadır.

Son olarak İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Aslı Tunç'un Muhtarlar Akademisi ve mezun muhtarlar için söylediği seviyesiz 'cübbe sevdasını' da kınıyoruz. Kendilerinden kamuoyu önünde milli irade temsili olan muhtarlardan özür, okulumuzun da bu konuda bir adım atmasını bekliyoruz.

Bilgi Üniversitesi, var oluş temelleri olarak gördüğü 'özgürlük, adalet, eşitlik ve liberal düşünce' kavramlarını son birkaç yıldır yanlış okumakta ve çoğu zaman yaptığı yanlış hamlelerde bu kavramların arkasına saklanmaktadır.

Bizler, okul öğrenci ve kulüpleri olarak bu durumdan duyduğumuz rahatsızlığı okulumuz yönetimine ve kamuoyuna bildirmek istiyoruz. Okulumuzdan, artık terör destekçisi akademisyenlere sahip çıkmamasını, doğruyu söyleyen ve teröre karşı çıkan sesleri de susturmayı bırakmasını talep ediyoruz. #TeröreDurDeBilgi diyor ve terörle mücadelede hayatlarını kaybeden güvenlik güçlerimize Allah'tan rahmet, aile ve yakınlarına da başsağlığı diliyoruz.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğrenci Kulüplerinden; Hürriyet ve Adalet İnisiyatifi, Milliyetçi Düşünce Kulübü, TED Kolejliler Kulübü.Ve kulüplerden bağımsız olarak bildiriye destek veren öğrenci arkadaşlarımız adına okulumuzun gerekli adımları atmasını talep ediyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilgi Üniversitesi'nde yaşanan skandallara sert tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN