Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk başvuru 'li Tanrıkulu'dan geldi

Milletvekilliği dokunulmazlığı hakkında yapılan Anayasa değişikliğinin, PKK’ya destek veren HDP’li vekiller tarafından Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi bekleniyordu. Ancak PKK ile mücadelede önemli bir aşama olan bu Anayasa değişikliğine ilk tepki İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’ndan geldi. Tanrıkulu bu değişikliği Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. İmza atanların partiden atılacağı mesajını veren Kılıçdaroğlu’nun Tanrıkulu hakkında bir ne yapacağı merak ediliyor.

Giriş Tarihi: 26.5.2016 14:03 Güncelleme Tarihi: 26.5.2016 15:22
İlk başvuru CHP'li Tanrıkulu'dan geldi

İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili Anayasa değişikliğinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesine başvuruda bulundu. Yüksek mahkemeye, Anayasa'nın 85. maddesi uyarınca "iptal başvurusu" yaptığını bildiren Tanrıkulu, mahkeme önünde açıklamalarda bulundu.

KILIÇDAROĞLU'NUN DOKUNULMAZLIK DOSYASI TBMM BAŞKANLIĞINDA

"BİREYSEL BAŞVURU HAKKIMIZ DA VAR"

Bütün yolları deneyeceklerini dile getiren Tanrıkulu, "Ayrıca bireysel başvuru hakkımız da var. Onunla ilgili olarak henüz mağduriyet şartı doğmadığı için başvuru yapmadık. Bu başvurudan olumsuz bir sonuç çıkarsa o başvuruyu da zamanı geldiğinde yapacağız." ifadesini kullandı.

İlk başvuru CHP'li Tanrıkulu'dan geldi

Bir soru üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "110 imza ile Anayasa Mahkemesine Anayasanın 148. maddesindeki denetim amacıyla" başvuru yapılmayacağını kastettiğini bildiren Tanrıkulu, böyle bir başvurunun şekil açısından yapılacak bir denetimle sınırlı kalacağını aktardı.

Böyle bir başvurunun başarı şansı olmadığını vurgulayan Tanrıkulu, Kılıçdaroğlu'nun milletvekillerinin bireysel ve Anayasanın 85. maddesi bakımından başvuru yapmakta serbest olduğunu söylediğini aktardı. Tanrıkulu, hakkında fezleke bulunan CHP'li milletvekillerine dilekçe örneklerini gönderdiklerini ve onların da başvuru yapacağını bildirdi.

CHP'Lİ SEZGİN TANRIKULU PKK MEDYASINDA!

ANAYASA'NIN 85. MADDESİ

Anayasa'nın 85. maddesine göre, milletvekilinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına veya milletvekilliğinin düşmesine ilişkin karar verilmiş olması hallerinde, Meclis Genel Kurulu kararının alındığı tarihten başlayarak yedi gün içerisinde ilgili milletvekili veya bir diğer milletvekili, kararın, Anayasaya, kanuna veya iç tüzüğe aykırılığı iddiasıyla iptali için Anayasa Mahkemesine başvurabiliyor. Aynı maddede, Anayasa Mahkemesinin, iptal istemini on beş gün içerisinde kesin karara bağlaması hükmü yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk başvuru CHP'li Tanrıkulu'dan geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN