Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efkan Ala: "’ta yüzde 95, Nusaybin’de yüzde 85’in üzerine çıktı"

Giriş Tarihi: 31.5.2016 19:02 Güncelleme Tarihi: 31.5.2016 19:46
Efkan Ala: Şırnak’ta yüzde 95, Nusaybin’de yüzde 85’in üzerine çıktı

İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Şu ana kadar 144 farklı ülkeden 49 bin 343 yabancıya ’ye geçiş yasağı koyduk. 97 farklı ülkeden 3 bin 513 kişiyi sınır dışı ettik” dedi.

101. Dönem Kaymakamlık Kursu Kura Töreni yapıldı. Törene TBMM Genel Başkanı İsmail Kahraman, İçişleri Bakanı Efkan Ala, AK Parti milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende kaymakamlara seslenen Bakan Ala, "Biz sizden birinci sınıf idareciler olmanızı istiyoruz. İlçeyi idare eden yöneticiler olacaksınız. Bir sıkıntı olduğu zaman başvurulacak yer sizlersiniz. Lider yönetici olmalısınız. O ilçenin önünü açacaksınız. İlçenin ileriye gitmesini sağlayacaksınız. Yoksa orada pozisyonlardan pozisyon koltuklardan bir koltuğa oturasınız diye millet size bu kadar eğitim vermiş değildir" ifadelerini kullandı.

NUSAYBİN'DEKİ TERÖR OPERASYONU

Terörle mücadelede gelinen aşamaya da değinen Ala, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:
"2002'den beri bir anlayış ile bu terörle mücadeleyi yürütüyoruz. Bu mücadeleyi yürütürken bazı yeterince kafa yormamış insanlar 2002 yılında terörsüz bir ülke teslim ettik diye söylüyor. Sadece terörsüz bir ülkeydi de olağanüstü hal neden vardı diye sormak yeterlidir. Bizim olmazsa olmazlarımız var. Biz terör ve teröristle mücadele ederiz ama vatandaşlarımızın hakları ve hukukunu koruyarak mücadele ederiz. Biz vatandaşlarımızı asla terörün inisiyatifine bırakmayız. Sevgili Kaymakamlar, tam koordinasyon içerisinde kuşatıcı bir anlayış ile bu meseleleri de yönetmek durumundasınız. Şu an itibariyle bir il ve bir ilçemizde hem operasyonlar hem de sokağa çıkma yasakları devam ediyor. il merkezinde yüzde 95'lerin üzerine çıktı yakın zamanda bitecek operasyonlar. Nusaybin'de de zaman vermek istemiyorum ama Şırnak'a göre biraz daha orta vadede sona erecek. Burada sokağa çıkma yasağı ilan ederken vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini dikkate alıyoruz. Biz onları sonra telafi ediyoruz. Oradaki maddi hasarları karşılıyoruz. Ama kardeşliğimiz yara alırsa o giderilemez. Kendilerine zulmedenlerin bertaraf edilmesi için bir mücadele yürütülüyor. Elbette şehitlerimiz yüreğimizi yakıyor ama memleket meselesi ve ülkenin bekası söz konusu olunca o ailelerdeki metaneti hep birlikte sizler adına saygıyla selamlıyorum. Onlar bu memleketi ayakta tutuyor. Biz de 79 milyon bütün memleket 'nin hedeflerine kilitlenmiş yürüyoruz. Nusaybin ve Sur'un bazı mahallelerinde operasyonlar bitti ancak sokağa çıkma yasakları devam ediyor. Çünkü oralarda arama tarama çalışmaları devam ediyor. Silopi, İdil, Cizre ve Yüksekova'da da sokağa çıkma yasakları gece devam ediyor. Vatandaşımızı tam bir koruma altında belli bir müddet onların güvenliği için yapıyoruz bunları. Bir işi yaparken çok zorlu durumlarla karşılaşabilirsiniz. İşte o zaman elinize alacaksınız konuyu ve birinci şart vatandaşa zarar vermeden bu işi nasıl yapabilirizin çalışmasını yapacaksınız ve işe koyulacaksınız. Bakacağınız yer milletin mahşeri vicdanıdır. Şu ana kadar 144 farklı ülkeden 49 bin 343 yabancıya 'ye geçiş yasağı koyduk. Çünkü gelip buradan başka yerlere geçip terör eğitimi almalarını istemiyoruz. 97 farklı ülkeden 3 bin 513 kişiyi sınır dışı ettik. Bunları oralara bildiriyoruz. Bu bölgeler ile irtibatlı olan 5 bin 172 kişiyi gözaltına aldık. Bunlardan bin 590'ı tutuklandı. Yılbaşından bu tarafa 108 tane önemli olay engellenmiştir. Genç kaymakamlar, elbette herkese kulak kesileceksiniz ama milletin genel çıkarını düşünerek hareket edecek ve söz söyleyeceksiniz."

KDP: ÖRGÜT, NUSAYBİN VE CİZRE'Yİ VİRANEYE ÇEVİRDİ

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise genç kaymakamlara şu tavsiyelerde bulundu:
"Yapacağınız vazifenizde en büyük dayanağınız hukuk olacaktır. Milletin sizlere güven duymasını istiyorsanız hukukun çizdiği çerçeveden çıkmayacaksınız. Güçlünün değil haklının yanında olacaksınız. Hacet kapısı ve çözüm kapısı olacaksınız. Sevgi ve saygı çerçevesinden ayrılmadan hareket ederseniz halkın sizi çok seveceğinden emin olunuz. Önünüze gelen işlerde tarafsız olursanız halkın gönlünde taht kuracağına şimdiden emin olunuz. Cesur ve kararlı olun. Gittiğiniz her yere hoş seda bırakın ve her yerde bir eseriniz olsun."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efkan Ala: "Şırnak’ta yüzde 95, Nusaybin’de yüzde 85’in üzerine çıktı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN