Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozdağ: Dokunulmazlıkla ilgili 117 dosya savcılığa gönderildi

Adalet Bakanı yaptığı açıklamada dokunulmazlıklarla ilgili 117 dosyanın savcılığa gönderildiğini belirtti. Bozdağ, "Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarıyla gündeme gelen CHP'lilerin terörist ziyaretine ilişkinse,"CHP'liler cezaevinde 81 teröristi ziyaret etti" dedi.

Giriş Tarihi: 10.6.2016 11:30 Güncelleme Tarihi: 10.6.2016 15:16
Bozdağ: Dokunulmazlıkla ilgili 117 dosya savcılığa gönderildi

Adalet Bakanı , milletvekilleri hakkındaki dokunulmazlık dosyalarına ilişkin, "Adalet Bakanlığında 117 dosya vardı. Onları biz göndermemiştik zaten, yasa değişikliği oldu. Dün 117 dosyayı Adalet Bakanlığından ilgili savcılıklara gönderdik." dedi.

TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bozdağ, soruları da yanıtladı.

Bozdağ, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle, 152 milletvekili hakkında 799 dosyada soruşturma ve kovuşturma engelinin kaldırıldığını belirtti.Ü

"CHP'liler 2016'da 83 teröristi ziyaret etti"

TBMM Başkanlığının, elindeki dosyaları Başbakanlığa, Başbakanlığın da Adalet Bakanlığına göndereceğini ifade eden Bozdağ, bakanlığın da bu dosyaları Cumhuriyet savcılıklarına ileteceğini söyledi. Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Adalet Bakanlığında 117 dosya vardı. Onları biz göndermemiştik zaten, yasa değişikliği oldu. İade edeceğimiz için Adalet Bakanlığında tuttuk onları. Dün 117 dosyayı Adalet Bakanlığından ilgili savcılıklara gönderdik, bizdeki dosyaları gönderdik. Dün itibariyle 117 dosya Cumhuriyet savcılıklarına gönderilmiş durumda. Meclis'ten gönderilecek dosyalar da bize geldikten sonra savcılıklara intikal ettirilecektir. Savcılıklar, dosyalar kendilerine geldikten sonra onlarla ilgili soruşturmaları kaldığı yerden devam ettireceklerdir."

Bozdağ, kamuoyunda "savcı ayarlaması, hakim ayarlaması yapılıyor" şeklinde eleştirilerin yer aldığını ve bazı iftiraların atıldığını belirterek, bunların gerçekle uzaktan yakından alakası olmadığını söyledi.

DOKUNULMAZLIKLARDA SÖZ ARTIK YARGIDA

CHP 81 TERÖRİSTİ ZİYARET ETTİ

"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hapisteki PKK, DHKP-C ve diğer örgüt üyelerinin ziyaretlerle ilgili sözlerinin ardından tartışmalar başladı, bu konuyla ilgili bütün bunlar Adalet Bakanlığının gözetiminde olmuyor mu? Orada ne oldu, başka detaylar var mı bu tartışmayı geliştiren?" şeklindeki soru üzerine Bozdağ, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüleri milletvekillerinin ziyaret edebilmelerinin Adalet Bakanlığının iznine tabi olduğunu bildirdi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde Cezaevi Komisyonu olduğunu ve söz konusu komisyon için izine gerek olmadığını aktaran Bozdağ, tartışmalar başladığında CHP milletvekillerinden ziyaretlerin olup olmadığına yönelik kayıtlara baktığını aktardı.

DOKUNULMAZLIK YASASI RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI? PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

"HEPSİ HASTA DEĞİLDİ"

2016'da CHP tarafından yapılan ziyaretlerin sayılarını paylaşan Bozdağ, "19 tane KCK terör örgütünden dolayı hüküm giymiş, 7 tane DHKP-C terör örgütünden, 43 tane etnik bölücü PKK terör örgütünden, 12 tane de THKP-C terör örgütü mensubu hükümlü ve tutuklunun ziyaret edildiğini görüyoruz. Toplam 81 tane 2016 yılı içerisinde bugüne kadar bu saydığım terör örgütü mensupları hükümlü ve tutuklunun ziyaret edildiğini görüyoruz. Bu ziyaret tabi bir haktır, bunu kendileri takdir ediyor, gidip ziyaret ediyor. Ama bunların hepsi de hasta tutuklu ve hükümlü değil. Bir kısmı hasta olabilir ama hepsi de hasta hükümlü ve tutuklu değildi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin Sayın Genel Başkanı böyle bir değerlendirme yaptı. O kendi takdirleridir." ifadelerini kullandı.

CHP'nin 2014, 2015'te de ziyaretler yaptığını ifade eden Bozdağ, üç yılın ortalamasına bakıldığında da 164 terör örgütü mensubunun ziyaret edildiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozdağ: Dokunulmazlıkla ilgili 117 dosya savcılığa gönderildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN