Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sivan Barajı ile 'a 5 OSB gelecek

lı sanayicinin dört gözle beklediği Silvan Barajı tamamlandığında 2.5 milyon arazi suya kavuşacak. Terörden dolayı son 2 yılda 3 milyar dolar kaybettiklerini ifade eden OSB Eski Başkanı ve sanayici Beşir Yılmaz, Silvan Barajı bittikten sonra 5 OSB kuracaklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 13.6.2016 10:38 Güncelleme Tarihi: 13.6.2016 11:34
Sivan Barajı ile Diyarbakır'a 5 OSB gelecek

Başbakan Binali Yıldırım, ziyaretinde, terör örgütü PKK'lı teröristler tarafından sayısız kere saldırıya uğrayan Silvan Barajı'nın, 7 milyarlık bir proje olduğuna dikkat çekmiş, "Terör örgütü, bu barajı yaptırmamak için elinden ne geliyorsa yapıyor. Silvan Barajını da suyla buluşturacağız, 2.5 milyon dönüm arazi suyla bollukla bereketle bulaşacak. 1 milyar 200 milyon TL yıllık tarımsal kazanç sağlanacak" ifadelerini kullanmıştı. Star gazetesinin haberine göre, Diyarbakır Organize Sanayi eski Başkanı Beşir Yılmaz da, Silvan Barajı konusunda sanayicilerin yeterince devlete destek çıkamadıklarını söyledi.

DİYARBAKIR'DA HUZUR OPERASYONU

DİYARBAKIR GÖÇ ALACAK

Yılmaz, "Şu anda sanayicinin istediği şey, terörün durmasıdır. Bankalar 1 milyon TL kredi için 3 milyonluk teminat istiyor, ancak kredinin yarısını veriyor. Bu şartta çalışıyoruz. Çatışmaların olduğu 2 yılda Diyarbakır 3 milyar dolarlık yatırımı kaybetti" dedi.

Bölge ekonomisinin tarıma dayalı sanayi ile kalkınacağını, merkezin de Diyarbakır olacağını ifade eden sanayici Beşir Yılmaz, "Hızlı kalkınma için ilk umudumuz Silvan Barajı'nın faaliyete geçmesi. Bu baraj hayata geçtiğinde 2.5 milyon dönüm sulamaya açılacak. Bu olduğunda sanayide kullanılan ürünler pamuk, susam, mısır ekilmeye başlayacak. Pamuğu iplik yapan fabrikalar, iplikten kumaş üreten fabrikalar, ay çiçeğini işleyen yağ, konserve, iplik ve paketleme yapan tesisler birbirini izleyecek. Çözüm Süreci döneminde Diyarbakır OSB Başkanı olarak gelmek isteyen firmalara ek yerler tahsis etmiştik, firmalar birbiriyle yarışıyordu. Bugün terörden dolayı firmalar Diyarbakır'a gelmiyorlar, o yerler de ancak doluyor. Ama Silvan Barajı bittiğinde fabrikaları için bir değil 5 OSB daha kurulacak Diyarbakır'da. Bırakın işsizliği, il dışında çalışmak için insanlar gelecek" diye konuştu.

SİLVAN'DA PKK'DAN HAİN TUZAK!

MİLYAR DOLARLIK YATIRIM GELİR

"Suriye'de, Irak'ta savaş ilelebet sürmeyecek. O bölgenin ihtiyaçları Diyarbakır'dan gidecek" diyen Beşir Yılmaz, "Bugünden Diyarbakır'a yatırım yapan kazanır. Onun için de önce terörün durması gerekiyor. Diyarbakır Orta Doğu ve Orta 'ya kadar ticaret merkezi olacak. Ama itiraf edelim ki Silvan Barajı konusunda Kürt aydınları olarak çok da bu konuyu savunamadık. Sanayici olarak da sesimiz çıkmadı. Keyfi olarak Silvan Barajı'nın yapılmasına karşı çıkanlar, halkın refahına, yükselmesine karşı çıkıyorlar. Her şey yolunda giderse barajla birlikte milyar dolarlık yatırımlar gelir. Baraj biter insanlar iş bulursa sorunlar silahla değil demokratik yollarla hallolmaya gidecek. Birileri bunu istemiyor" dedi.

Atatürk Barajı'ndan sonra GAP'ın en büyük sulama barajı olacak Silvan'ın gövde yüksekliği 174 metre. İnşaatına 2014'te başlanan baraja PKK defalarca saldırdı. Şantiye araçları yakıldı, güvenlik kuvvetleri şehit edildi. PKK, barajın tamamlanıp Diyarbakır'da işsizliğin bitmesini istemiyor.

SİLVAN KIRSALINDAKİ PKK HEDEFLERİNE HAVA HAREKÂTI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivan Barajı ile Diyarbakır'a 5 OSB gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN