Başbakan mezun olduğu okulda karne dağıttı

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim gören 17 milyon 588 bin 958 öğrenci, bugün karne alıyor. Başbakan Binali Yıldırım da bugün mezun olduğu Piri Reis Ortaoğlu'nda karne dağıtım törenine katıldı.

Giriş Tarihi: 17.6.2016 11:40 Güncelleme Tarihi: 17.6.2016 14:42
Başbakan mezun olduğu okulda karne dağıttı

2015-2016 eğitim-öğretim yılı bugün sona erdi. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci, karne heyecanı yaşadı. Başbakan Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte mezun olduğu okula gitti. Başbakan Yıldırım, Piri Reis Ortaokulu'nda öğrencilerin karnelerini dağıttı. Karne dağıtımını için okula gelen Başbakan Yıldırım'ı öğrenciler heyecanla karşıladı. 6-G sınıfına gelen Başbakan, sınıftaki öğrencileri tek tek selamladı. Yaklaşık 20 öğrenciye karnelerini vermeden önce Başbakan Yıldırım, Bakan Yılmaz ile birlikte en ön sıraya oturarak, esprili bir şekilde "Hocam derse başlayalım" dedi. Sınıfta gülüşmeler arasında karne dağıtımına geçildi. Başbakan Yıldırım öğrencilere karnelerini vermeden önce kısa bir konuşma yaptı.

BAŞBAKAN YILDIRIM, KARNE DAĞITIM TÖRENİNE KATILDI

Binali Yıldırım, karne dağıtmaya başlamadan önce öğrencilere, "Artık güzel bir tatili hak ettiniz. Yıl boyunca çalıştınız, yatırımızını yaptınız. Çalışmalarınızın emeğini görüyorsunuz. Sevineceksiniz, aileleriniz sevinecek. Çünkü siz geleceğimizsiniz. Sizin en güzel şekilde hayata hazırlanmanız için 1 milyona yakın öğretmeniniz Türkiye'nin her köşesinde çalışıyorlar. Öğrencilerimizi yetiştiriyorlar. Burası benim için özel bir okul. MEB Bakanı, Valimiz, İl Başkanımız, Belediye Başkanımız, Belediye Başkan Vekilimiz, MEB Müsteşarımız, İl MEB Müdürümüz, herkes burada. Sizin bu mutluluğunuza biz de ortak olalım dedik. Lafı uzatıp zurna yapmayalım" dedi.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM'DAN SÜRPRİZ TELEFON

"SİZİN BU MUTLULUĞUNUZA BU GÜZELLİĞİNİZE BİZ DE ORTAK OLALIM DEDİK"

Öğrencilere güzel bir tatili hak ettiklerini söyleyen Yıldırım, "Yıl boyunca çalıştınız. Derslerinizi yaptınız. Yatırımınızı yaptınız. Şimdi de hasılatı topluyoruz. Tatil zamanı. Çalışmalarınız emeğini bugün görüyorsunuz. Sevineceksiniz. Aileleriniz sevinecek. Memleket sevinecek. Çünkü siz Türkiye'nin geleceğisiniz. Nüfusumuzun yüzde yüzü gençlerden oluşmuyor ama gelecekte yüzde yüzü sizlerden oluşacak. Onun için sizin en güzel şekilde hayata hazırlanmanız için 1 milyona yakın öğretmenimiz Türkiye'nin her köşesinde zor şartlar demeden, kar demeden, kış demeden çalışıyorlar. Öğrencilerimizi yetiştiriyorlar. Burası benim için özel bir okul. Bugün burayı seçmem tesadüfi değil. Eğitimle ilgili büyük bir kadro ile buradayız. Sizin bu mutluluğunuza bu güzelliğinize biz de ortak olalım dedik." dedi.

"DEĞİŞTİRDİLER BUNLAR BİLEMİYORUZ Kİ"

Başbakan Binali Yıldırım, öğrencilere karnelerini verirken her öğrenciye ileride ne meslek yapmak istediğini sordu. Öğrencilerin bu soruya verdiği cevaplar bazen renkli anlara sahne oldu. Başbakan Yıldırım'ın Helin Kalkmaz isimli bir öğrenciye kaçıncı sınıfa geçtiğini sorması üzerine, öğrencinin 7. sınıfa geçtim cevabına Başbakan Yıldırım'ın verdiği tepki herkesi güldürdü. 7. sınıfa geçtiğini söyleyen öğrenciye Başbakan Yıldırım, ortaokula geçtin dedi. Yıldırım'ın cevabının "7'ye geçti" şeklinde düzeltilmesi üzerine Yıldırım, "Değiştirdiler bunlar. Bilemiyoruz ki. Bizim zamanımızda böyle değildi. Şimdi 4+4+4 var. Daha iyi şimdi" dedi.

BAŞBAKAN YILDIRIM İFTARINI YERİN 400 METRE ALTINDA YAPTI

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM KARNE DAĞITIMIN ARDINDAN OKULUN BAHÇESİNDE BASININ SORULARINI YANITLADI

Kasımpaşa'daki Piri Reis Ortaokulu'ndaki törenin ardından bahçede soruları yanıtlayan Başbakan Yıldırım, okuluna geldiğini, sınıfına gittiğini, sırasını oturduğunu belirterek, "48 yıl önce yaşadığım o güzel günleri hatırladım. Anlatması zor bir duygu. Hakikaten çok güzel bir duygu." dedi. Bir basın mensubunun 'Nasıl bir öğrenciydiniz? " sorusunu ise esprili bir şekilde "Orayı karıştırma, fena değil" diyerek cevapladı.

Başbakan Yıldırım "Öğrencilerle tavsiyelerde bulundunuz mu? Öğrencilerle neler paylaştınız?" sorusunu ise şöyle yanıtladı; "Öğrenciler çok ilmi nutuklar sevmez. Öğrenciler onların dünyasında anlam ifade eden sözlere kulak asarlar. Onlara Türkiye'nin geleceğinin gençlere ait olduğunu; bunu bilmeleri gerektiğini söyledim. Benim onlar için bir örnek olabileceğimi ifade ettim. Ben de burada sizin olduğunuz sıralardaydım. Azmedince, çalışınca, Allah nasip ediğince bütün istedikleriniz olabiliyor. Yeter ki azmedelim. Kararlılıkla çalışalım çabalayalım. Ülkemizde o kadar güzel şeyler var ki. O kadar paylaşacak şeyler var ki; Birbirimizi üzmeye ayrışmaya hiç ihtiyaç yok. Paylaşacak çok şeyimiz var. Ülkemizin geleceği çok parlak. Onun için terör örgütünün telkinlerine gençlerimiz asla ve asla itibar etmesinler. Onlar bizim geleceğimiz. Onların geleceğini hazırlamak da bizim görevimiz. Boynumuzun borcu. Hükümet olarak, Milli Eğitim Bakanlığımız olarak gençlerimizin en güzel şekilde yetiştirilmesi için her türlü imkan, her türlü fedakarlık yapılacak çünkü bunun telafisi yok. Bu yaşlarda öğrencilerimiz öz güvenini kazanırsa, modern çağın gerektirdiği bilgiyle, beceriyle, tecrübeyle donatılırsa, büyük Atatürk'ün bize işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine gençlerimizle emin adımlarla gitme fırsatını yakalamış oluruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan mezun olduğu okulda karne dağıttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN