Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Cumhurbaşkanıyla çay toplamak suç değil"

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun şikayet dilekçesini inceleyen Danıştay Başkanlık Kurulu, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün, Cumhurbaşkanı ile birlikte 'de ÇAYKUR tarafından düzenlenen çay hasadı ve 'de Ahilik Haftası etkinliklerine katılmasının disiplin kovuşturmasını gerektirir eylemlerden olmadığı ve Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilmesini gerektirmediği kararını verdi.

Giriş Tarihi: 23.6.2016 11:55
Cumhurbaşkanıyla çay toplamak suç değil

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör hakkında Tanrıkulu tarafından verilen şikayet dilekçesine ilişkin Danıştay Başkanlık Kurulu Kararında şöyle denildi: "Yüksek yargı yetkisini kullanan Danıştay meslek mensupları hakkında ceza soruşturmasının başlatılması için hukuken kabul edilebilir delillerle desteklenmiş makul bir şüphenin bulunması gerekir. Şartların oluşması halinde Danıştay yetkili kurullarının toplanarak gerekli kararı alması kanuni bir zorunluluktur. Buna karşın, soyut ve genel nitelikteki iddialar ile Danıştay meslek mensupları hakkında inceleme ya da soruşturma başlatılmasının, yargının bağımsızlığı ve yargı mensuplarının teminatı ile bağdaşmayacağı açıktır.

"CUMHURBAŞKANI 78 MİLYONUN HER FERDİ İLE GÖRÜŞÜR"

Şikayete konu olayda, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün 26 Mayıs 2016 ve 28 Mayıs 2016 günleri Cumhurbaşkanı Sayın ile birlikte ilinde ÇAYKUR tarafından düzenlenen çay hasadı ve ilinde Ahilik Haftası etkinliklerine katılarak yargı bağımsızlığına gölge düşürdüğü, meslek vakar ve şerefi ile bağdaşmayan hal ve hareketlerde bulunduğu gerekçesiyle Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Av. Dr. M. Sezgin Tanrıkulu tarafından 1 Haziran 2016 tarihli dilekçe ile şikayette bulunularak Başkanlık Kurulunca gerekli ön inceleme yapılarak Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilmesi istenilmiştir.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN RİZE'DE ÇAY HASADI YAPTI!

"YÜKSEK DİSİPLİN KURULUNA SEVK EDİLMESİNİ GEREKTİRMEDİĞİ ANLAŞILMAKTADIR"

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Rize'de ÇAYKUR tarafından düzenlenen çay hasadı ve Kırşehir'de Ahilik Haftası etkinliklerine katılmasının disiplin kovuşturmasını gerektirir eylemlerden olmadığı ve Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilmesini gerektirmediği anlaşılmaktadır.

"OYBİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ"

Bu durum karşısında, 2575 sayılı Danıştay Kanununun 68.maddesi gereğince, şikayet dilekçesi üzerine Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilmesine gerek bulunmadığı yolunda Danıştay Başkanlığına görüş bildirilmesine oybirliği ile karar verildi.

BUNLAR DAHA İYİ GÜNLERİ

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
"Cumhurbaşkanıyla çay toplamak suç değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN