"Üç suçla sınırlı kalarak idam gelmelidir"

Giriş Tarihi: 27.7.2016 10:03 Güncelleme Tarihi: 27.7.2016 10:33
Üç suçla sınırlı kalarak idam gelmelidir

AK Parti Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, idam cezasının gelmesini üç suçla sınırlı olmak kaydıyla savunduğunu söyledi.

AK Parti Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, TBMM'de gazetecilerin yeni anayasa ile ilgili sorusunu cevapladı. Şentop, dün yapılan liderler toplantısından anayasanın yargıya yönelik maddelerinin değiştirilebileceğinin sinyallerinin alındığını söyleyerek, "Yargı ile ilgili olarak hem sivil hem de özellikle 15 Temmuz işgal teşebbüsü beraber askeri yargıda da ciddi problemler var. Bunların temel esasları anayasada düzenlenmiş durumda. Bizim yargıyla ilgili hususlarda 24. dönemde Uzlaşma Komisyonu'nda büyük ölçüde mutabakat vardı. Oradan devam edilmesi takdirde kolaylıkla mutabakat çıkabileceği kanaatindeyim." dedi.

ASKERİ YARGININ BÜTÜNÜYLE KALDIRILMASI..

Şentop açıklamasına şöyle devam etti: HSYK'nın mevcut yapısının değiştirilmesi, Hakim ve Savcılar Kurulu'nun iki ayrı kurul, hakim kurulu ve savcı kurulu diye oluşturulması, bu kurullara seçilecek üyelerin demokratik meşruiyet zemininin olması, yüksek mahkemelerden üye seçiliyor. Ya doğrudan millet tarafından seçilmesi bu kurulların üyelerinin veya milletin seçtikleri tarafından seçilmesi, yine nitelikli çoğunlukla seçilmesi konusunda mutabakatımız vardı. Askeri yargının bütünüyle kaldırılması konusunda mutabakatımız vardı. Askeri mahkemeler değil ama disiplin mercileri olarak, disiplin mahkemeleri olarak devam edecek yapı düşünülebilir.

İDAM CEZASI BU 3 SUÇ İÇİN GELMELİ

İdam cezasının gelmesi gerektiğini söyleyen Şentop, "Bugün tartışılan konu düzlemde anayasal düzeni silahla değiştirmeye yönelik teşebbüsler, kasten tasarlayarak adam öldürmek, tecavüz. Bu üç suçla sınırlı olmak kaydıyla gelmesini uzun zamandır savunuyorum. Bu konuda geniş bir talep olduğunu görüyoruz. İdam cezası vardı, kaldırıldı. Bu cezayı tekrar koymakta muktedirdir" ifadelerini kullandı.

Şentop, Ermenistan, , Rusya'da idam cezalarının uygulandığını belirtti.

ERDOĞAN: HALK İDAM TALEBİNİ DİLE GETİRMİŞTİR

MHP İDAM CEZASINI ELE ALMAYA HAZIRDIR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Üç suçla sınırlı kalarak idam gelmelidir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN