2010 KPSS'nin "Genel Yetenek ve Genel Kültür" kısmı iptal edildi

1. İdare Mahkemesi, usulsüzlük iddiaları nedeniyle daha önce "Eğitim Bilimleri" bölümü iptal edilen 2010 KPSS'nin "Genel Yetenek ve Genel Kültür" kısmını iptal etti.

Giriş Tarihi: 2.8.2016 01:49
2010 KPSS'nin Genel Yetenek ve Genel Kültür kısmı iptal edildi

Soruların sınavdan önce dışarıya sızdırıldığı iddiaları üzerine "Eğitim Bilimleri" kısmı iptal edilen 2010'daki Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) "Genel Yetenek ve Genel Kültür" bölümü de iptal edildi. Usulsüzlük iddiaları nedeniyle bazı bölümleri iptal edilen 2010'daki KPSS'ye kızı giren Avukat Cemal Yeşilyurt, sınavın Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümünün iptal edilmemesi üzerine, bu bölümdeki sınav soru ve cevaplarının yüzlerce adaya servis edildiğini savunarak, sınavın bu kısımlarının da iptali istemiyle İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı.

OY BİRLİĞİYLE İPTAL ETTİ

Ankara 1. İdare Mahkemesi'nin davayı reddetmesi üzerine, Yeşilyurt kararı temyiz etti. Temyiz istemini görüşen Danıştay 12. Dairesi, İdare Mahkemesi'nin kararını bozmuştu. Bozma üzerine dosyayı tekrar görüşen Ankara 1. İdare Mahkemesi, 2010 KPSS'nin Genel Yetenek ve Genel Kültür kısımlarını oy birliğiyle iptal etti. İdare Mahkemesi'nin kararında, soruların sınavdan günler öncesinde sızdırıldığı, soruları alan kişilerin ikrar içeren ifadeleri ile teknik incelemeler sonucu düzenlenen bilirkişi raporlarıyla sabit olduğundan 10 Temmuz 2010'da yapılan KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür kısımlarında hukuka uyanlık bulunmadığı sonucuna varıldığı kaydedildi.

"BİR SINAV ÖNCESİNDE 40 PUAN ALANLAR 2010 YILINDA 100 PUAN ALDILAR"

Avukat Cemal Yeşilyurt Sabah.com.tr'ye yaptığı açıklamada 2010 yılından beri bu davayı takip ettiğini belirterek, araştırmaya ilk başladığında bir önceki sınavdan 40 alanların 2010 sınavında 80 - 90 - 100 puan aldıklarını gördüğünü belirtti.

"43 GENÇ BUNLAR YÜZÜNDEN HAYATINA KIYDI!"

İnsanlara karşı bu hainliği ya PKK yapar ya da Fetullahçılar yapar diyerek araştırmaya girişen Cemal Yeşilyurt, "Bu hainler yüzünden 43 kişi intihar etti. Yüzbinlerce kişi atanamayarak işsiz kaldı. Fizik öğretmenleri şu an seyyar satıcılık yapıyor. Bu gençlerin aileleri huzursuz oldu. Yıllarca elindeki üç beş kuruşu dershanelere verdi. Ama arka taraftan soruları çalan bu terör örgütü haksız bir şekilde kendi taraftarlarını kamuya yerleştirdi." dedi.

KPSS MAĞDURU TARLADA SULAMACILIK YAPIYOR

DARBECİ EŞLERİNE KPSS SORUŞTURMASI

ÖSYM (KPSS,DGS,YDS,ÖABT) SINAV TARİHLERİNİ ERTELEDİ

KPSS'DEN 95-97 PUAN ALAN KARI-KOCA TUTUKLANDI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2010 KPSS'nin "Genel Yetenek ve Genel Kültür" kısmı iptal edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN