İşte 'nin FETÖ elebaşını teslim etmesini zorunlu kılan anlaşma!

Amerika Birleşik Devletleri'nin, ile imzaladığı "Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Antlaşması" uyarınca FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'i tutuklaması gerekiyor.

Giriş Tarihi: 19.8.2016 17:54
İşte ABD'nin FETÖ elebaşını teslim etmesini zorunlu kılan anlaşma!

ile arasında "Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Antlaşması" bulunuyor. Bu antlaşma ile suçların önlenmesinde daha etkin bir iş birliği sağlanması amaçlanıyor.

Söz konusu antlaşmanın 9 ve 10'uncu maddelerinde, alınacak önlemlerle geçici tutuklamaya ilişkin hükümler yer alıyor.

"KARAR VERİLİNCEYE KADAR TUTUKLULUK"

Antlaşmanın 9'uncu maddesinde, "Sözleşen taraflar, geri verme istemine ilişkin bilgi ve belgelerin alınmasından sonra, istenen kişinin aranması da dahil olmak üzere gerekli tüm önlemleri alacaklardır." ifadesi bulunuyor.

Aynı maddede, aranan kişinin bulunduğunda tutuklanması ve isteyen taraf yetkili makamları karara varıncaya kadar tutukluluk altında bulundurulmasına hükmediliyor. Geri verme istemi kabul edildiği taktirde de tutukluluk halinin teslime kadar sürdürüleceği belirtiliyor.

GEÇİCİ TUTUKLAMA HÜKÜMLERİ

Antlaşmanın 10'uncu maddesi ise geçici tutuklamayla ilgili düzenlemeyi içeriyor. Buna göre ivedi hallerde, sözleşen taraflardan her birinin geri verme isteminin diplomatik yollardan istenilen tarafa verilmesinden önce, aranan kişinin geçici tutuklanması veya tutukluluk altına alınması için başvuruda bulunabileceği kaydediliyor.

Geçici tutuklama veya tutukluluk altına alma isteminin diplomatik yollardan ya da Adalet Bakanlığı ile Birleşik Devletler Adalet Bakanlığı arasında doğrudan doğruya yapılacağı belirtiliyor.

İADE TALEBİNİN İLETİLMESİ

Geçici tutuklama veya tutukluluk başvurusuna ilişkin, mutlaka bir mahkeme kararının, tutuklama müzekkeresinin gerektiğine yer verilen antlaşmaya göre, iade talebinin de iletilmesi isteniyor.

ABD'NİN TÜRKİYE'NİN TALEBİNİ KARŞILAMASI VE...

Antlaşmadaki düzenlemeler kapsamında, ABD'nin, Türkiye'nin taleplerini karşılaması ve FETÖ elebaşı Gülen için tutuklamaya hükmetmesi gerekiyor.
ABD, bu talepleri karşılamadığı takdirde iki ülke arasındaki söz konusu antlaşmaya uymamış olacak.


ABD: GÜLEN'İN KAÇMASINI ÖNLEYEN MEKANİZMALAR VAR

ADALET BAKANI BOZDAĞ: ABD YETKİLİ MAKAMLARININ TERCİH HAKKI YOKTUR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte ABD'nin FETÖ elebaşını teslim etmesini zorunlu kılan anlaşma!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN