İdris Kardaş: Gerçek demokrasilerde HDP'ye parti gözüyle bakılmaz

Giriş Tarihi: 4.11.2016 16:13 Güncelleme Tarihi: 4.11.2016 16:26
İdris Kardaş: Gerçek demokrasilerde HDP'ye parti gözüyle bakılmaz

İdris Kardaş'dan çarpıcı yorum: "Şimdi kendilerine destek olmayan halkı cezalandırıyorlar. HDP gibi yapılar gerçek demokrasilerde siyasi parti olarak değerlendirilemez"

Türkiye 12 HDP'linin gözaltına alınmasını ve Diyarbakır'daki bombalı saldırıyı konuşuyor. Hukuka meydan okuyarak ifade vermeye gitmeyen ve devlete karşı gövde gösterisi yapmaya çalışan HDP'liler dün gece gözaltına alınırken sabaha karşı Diyarbakır'da patlayan bombalar HDP ile terör arasındaki bağlantıyı bir kez daha gözler önüne serdi. A Haber yorumcusu gazeteci-yazar İdris Kardaş son gelişmeleri Sabah.com.tr'ye değerlendirdi.

İŞTE AHABER YORUMCUSU VE AKADEMİSYEN İDRİS KARDAŞ'IN SABAH.COM.TR'YE YAPTIĞI AÇIKLAMADAN ÖNE ÇIKANLAR

GÖZALTINA ALINMALARI KAÇINILMAZDI

HDP'lilerin gözaltına alınması demokrasi ve siyasetin sağlıklı zeminde yürüyebilmesi açısından kaçınılmazdı. Zira 7 Haziran'dan bu yana her gün daha fazla şiddet dilini kullandı ve fiili olarak da birçok şiddet eylemine, insanların hayatlarını kaybetmesine neden oldu. Şiddet, siyasetin normali yapılmak istendi.

CANLI BOMBAYA TAZİYEYİ KANIKSAMAMIZI İSTEDİLER!

Canlı bombaya taziyeye gitmek kanıksansın istendi. Dolasıyla siyaset kurumu yerle bir edilmek istendi. PKK ile HDP sadece ideolojik olarak değil, iş bölümü ve eylemleriyle birbirini tamamlayan iki yapı. HDP bu terör örgütünün siyasi kanadı olarak değerlendirildi hep. Bu doğru ancak yeterli bir değerlendirme değil.

HDP GERÇEK DEMOKRASİLERDE BİR SİYASİ PARTİ OLARAK KABUL EDİLEMEZ

Burada kritik nokta şudur. HDP, gerçek demokrasilerin olduğu ülkelerde siyasi bir parti olarak değerlendirilemez. Siyasi partiler güçlerini, meşruiyetlerini sandıktan alır, şiddet içermeyen bir zeminde siyaset yapmak ister, iktidar olmak ister, ülkeyi meşru yollarla yönetmek ister ve siyaset yaptığı ülkenin hukuk ve kurallarına bağlıdır. Ancak HDP'de bunların hiç biri yok. Beşe Hozat, Karayılan, Bayık gibi üst düzey pkk isimlerinin seçimlerde hdp için oy istemeleri, biz olmasak hdp olmazdı söylemleri önemlidir.

HALKININ DEĞİL PKK'NIN ÇIKARLARINA GÖRE HAREKET EDİYOR

Bu sadece pkk hdp ilişkisini kanıtlamak ayrıca HDP'nin meşruiyetini nereden aldığını gösterir. Ki silahlı bir terör örgütü meşruiyet kaynağı olduğundan HDP'nin de meşruluğundan bahsedilemez. Dolayısıyla hdp, halk yerine kendisini var eden pkk'nin çıkarlarına göre hareket ediyor. Demokrasilerde siyasi partiler güçlerini sandıktan alır. Hdp ise hem sandık kozunu kullanıyor, hem de silahlı bir örgütün tüm imkanlarını kullanıyor.

"PKK SİZİ TÜKÜRÜĞÜ İLE BOĞAR" DİYENLERİN "BİZ SEÇİLMİŞİZ" DEME HAKKI YOK

Kendilerine bugünkü gibi müdahale edildiğinde biz seçilmişiz diyorlar, yeri geldiğinde de silahlı gücü olan PKK ile tehditler korkular salıyorlar. Pkk sizi tükürüğüyle boğar diyorlar. Canlı bombaların taziyelerine çekinmeden katılıyorlar. Her hdp siyasetçinin tehdit dolu açıklamalarını bulabilirsiniz. Figen yüksekdag, biz pkk nın eseriyiz diyebiliyor mesela. Sandıkla seçilen ama aynı zamanda silahlı bir terör örgütüne sahip olan bir siyasi parti absurtlugunu dünyanın hiçbir demokrasisinde göremezsiniz. Hdp bu özelliğiyle demokratik bir zeminde siyaset yapıyorum deme hakkına sahip değil.

RAKİPLERİNİ ÖLDÜREN BİR YAPIYA SİYASET YAPIYOR DİYEMEZSİNİZ

Rakip siyasiler kendilerini eleştirenler birer birer öldürülürken, bu korku ve baskı ortamından nemalanan bir yapıya siyaset yapıyor diyemezsiniz. Bugün Diyarbakır'da gerçekleşen saldırı da bunun en net ispatı. Hdpli siyasetçilere hukuk zemininde müdahale ediliyor ama karşılığında binaları yerle bir eden, 8 şehidimizin olduğu bir saldırı gerçekleşiyor. Yani HDP'nin silahlı gücü harekete geçiyor.

HENDEKLERE DESTEK VERMEYEN HALKI CEZALANDIRIYORLAR

Cevabı PKK veriyor. Bize dokunursaniz gerekeni pkk yapar deniyor. Hendek çatışmalarından bu yana kendilerine en ufak bir destek vermeyen halkı cezalandırıyor. Cezalandırma derken de halkı öldürdüğünü unutmayalım.

Kaynak: Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdris Kardaş: Gerçek demokrasilerde HDP'ye parti gözüyle bakılmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN