Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önerge işte bu aileleri kurtaracak

Ayşenur, Canan, Esma ve Fadime... Onlar küçük yaşta evlendi ve kamu davası sebebiyle eşleri hapse girdiği için mağdur oldu. Şimdi bir umutları var. Eğer TBMM’ye sunulan önerge yasalaşırsa mağduriyetleri giderilecek

Giriş Tarihi: 19.11.2016
Önerge işte bu aileleri kurtaracak
'DEVLET BENİ MAĞDUR ETTİ'
Ayşenur Duysak 14 yaşındaydı. Bursa'da 2006'da aşık olduğu Servet Demirhan'a kaçtı. Aileler razı gelse de "Küçük yaşta çocuğun istismarı" yasası çerçevesinde Demirhan hakkında kamu davası açıldı. 2008'de resmi nikahlarını kıydıran Ayşenur-Servet çiftinin bir çocukları oldu. Servet Demirhan hakkında açılan dava sonunda cezaevine gönderildi. Kirada oturdukları evden ayrılarak kayınpederinin evine gelen Ayşenur, 3 yaşındaki oğlu Yener'le ortada kaldıklarını ifade ederek "Devlet beni koruyacağına daha çok mağdur etti. Bir an önce kocamın serbest kalmasını istiyorum" dedi.

'YUVAMIZ YIKILDI'
Canan Güler 15 yaşındaydı. 2007'de aşık olduğu Elbistan Güler ile kaçarak evlendi. Düğün sonrası Elbistan Güler tutuklandı. 2009'da mahkeme Elbistan Güler'i "Küçük çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan 6 yıl 8 ay, "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan ise 2.5 yıl hapis cezasına mahkum etti. Aile kararı temyiz etti. Ancak Yargıtay cezaları onadı. Kızları 7 yaşındaki Nehir ve 8 aylık Yağmur ile ortada kaldığını söyleyen Canan Güler, "Kendi rızamla eşime kaçtım. Sevdiğim için mutlu olurum diye evlendim ancak şimdi yuvamız dağıldı. Ağlaya ağlaya gözyaşlarım kurudu. Benim çocuğumun suçu ne?" dedi.

'EVLENDİKTEN 7 YIL SONRA TUTUKLANDI'
Fadime Kahraman 16 yaşındaydı. 2008'de ailesinin rızası olmadan sevdiği Özal Kahraman'a kaçarak evlenen Fadime Kahraman, evliliğinin yedinci yılında evlerine Yargıtay'dan gelen mahkeme celbi ile şok yaşadı. Fadime Kahraman, "Evlendikten 7 yıl sonra eşime 11 yıl hapis cezası geldi. Şu an 5 aydır hapishanede, iki çocuğum var, mağdurum. Benim durumumda olan çok kişi var. Bu durum için yasal bir düzenleme olması gerektiğini düşünüyorum. 2 çocuğum var. Eşim cezaevine girmeden önce bir şeyler almıştı. Şu an onlarla idare ediyorum. Çocuklarımı bırakabileceğim bir yer olmadığı için çalışamıyorum. Kızım 5, oğlum ise 3 yaşında" diye konuştu. Özal Kahraman'ın 5 yaşındaki kızı Gülay Kahraman ise "Babamın annemi kaçırdığı için hapiste olduğunu biliyorum. Babamı istiyorum" dedi.

'BABALARININ YOLUNU GÖZLÜYORLAR'
Çanakkale'nin Biga ilçesinde Esma Bayramiç, 2005'te 15 yaşındayken kendisinden 3 yaş büyük olan Alpay Bayramiç'e aşık oldu. Genç kız aile izin vermeyince kaçtı ve imam nikahıyla evlendi. Esma hamile kalınca Alpay Bayramiç hakkında dava açıldı. Esma, yaşı dolunca Alpay ile resmi nikah kıydı. İki çocukları daha oldu. Ancak Alpay Bayramiç 8 yıl 4 ay hapis cezası alınca cezaevine konuldu. Esma 2015'te 14 Mart Romanlar Günü töreni için Çanakkale'ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ulaşıp durumunu anlattı. Ardından Efkan, Hamza ve Nurcan adlı 3 çocuk sahneye çıkarak Erdoğan'ın elini öptü. Yeni düzenleme, Esma ve 3 çocuğu için de umut ışığı oldu. Esma Bayramiç, "Benim durumumda olanlar için bu yasanın onaylanmasını istiyorum. Ama tabii ki gerçek suçlular yatsın" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önerge işte bu aileleri kurtaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN