Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan ve İzetbegoviç ortak basın toplantısı düzenledi

Erdoğan ve Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, "Bosna Hersek için üyeliği konusunda aktif çabamızı sürdüreceğiz. Bu yolda Bosna Hersek'i yalnız bırakmayacağız" dedi.

Giriş Tarihi: 20.5.2018 15:11 Güncelleme Tarihi: 20.5.2018 16:57
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İzetbegoviç ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temaslarda bulunmak üzere geldiği Bosna Hersek'te Bekir İzzetbegoviç ile bir araya geldi. Erdoğan ve İzzetbegoviç ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İzetbegoviç'in açıklamalarının ardından söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "3 yıl aradan sonra Bosna-Hersek'te bulunmaktan oldukça memnunum. İkili ilişkilerimizi ele alırken bunları bu dönemde daha da geliştirmenin planlaması içinde olduk" dedi.

"SERBEST TİCARET ANLAŞMASININ İMZALANMASINA ÖNEM ATFEDİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İkili ticaret hacmimizi çok kısa zamanda geliştirmeye başladık ve kısa vadede şu anda hedefimiz 1 milyar dolardır. Bunu yükseltecek irade bizlerde var. Bu doğrultuda güncellenmekte olan serbest ticaret anlaşmasının en kısa zamanda imzalanmasına büyük önem atfediyoruz. Bunun yanı sıra müzakereleri süren diğer anlaşmaların da kısa zamanda yürürlüğe girmesi en büyük arzumuzdur." diye konuştu.

Ulaşım, lojistik, enerji, turizm, tarım ve hayvancılık konularında yetkililerin bir araya getirileceğini ve Türk firmalarını Balkanlarda büyük yatırımlar gerçekleştirmeleri yönünde teşvik ettiklerine işaret eden Erdoğan, Türkiye'nin bölgesel alt yapı ve ulaştırma projelerini güçlü şekilde desteklediğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk şirketlerinin bu tip projelerde yer almaya hazır olduğunu vurgulayarak, "Beklentimiz, Türk yatırımcılarına ve şirketlerine Bosna Hersek'te daha fazla iş yapma imkanının tanınmasıdır. Bu alt yapı projelerinin en güzel örneklerinden birini Belgrad Saraybosna Karayolu Projesi teşkil edecektir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"BU YOLDA BOSNA HERSEK'İ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ"

Yaklaşan genel seçimlerin Bosna Hersek'in huzuru bakımından hayırlı olmasını diliyorum. Demokrasinin kuralları çerçevesinde adil bir seçim gerçekleşmesi temennimizdir. Bosna Hersek'in bölge ülkeleri ile güvenilir ilişkiler kurmasına büyük önem atfediyoruz. Değerli arkadaşlar Bosna Hersek için NATO üyeliği konusunda aktif çabamızı sürdüreceğiz. Bu yolda Bosna Hersek'i yalnız bırakmayacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu yolda Bosna Hersek'i yalnız bırakmayacağız"

"FETÖ İLE MÜCADELEDE BOSNA MAKAMLARIYLA ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK"

15 Temmuz'da Bosna Hersek'in gösterdiği dayanışma için şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. FETÖ, toplumun her alanına kollarını dolamış, bir ahtapot gibi varlığını sürdürmeye çalışıyor. Bu alandaki mücadele ise büyük çaba gerektiriyor. FETÖ'nün Bosna Hersek'teki yapılanmasının da karşılıklı çabalarla kısa zamanda sonlandırılmasını bekliyoruz. Bu konuda her türlü iş birliğine açığız.

"BİTTİĞİ ZAMAN BÜTÜN BALKANLAR BU İŞTEN ÇOK MUTLU OLACAK"

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, yapılacak otoyola ilişkin açıklamasında, "Bunlar adeta Türkiye'nin buradaki sanayi yatırımlarının amiral gemisi. Bunca insan orada istihdam ediyorlar. Kimyasal ürünlerde de hammadde temini, şart bu hammadde temizi sağlanacak diye onlar da gelip buralarda bu yatırımları yapmışlardır. Bize de yardımcı olun ki burada üretimlerimizi sağlayalım diyorlar. Diğer konuya gelince, orada aslında üçlü mekanizma var. Sırbistan, Bosna-Hersek, Türkiye. Burada gerçekten atılacak bu adımla Belgrad'dan Saraybosna'ya ve Tuzla, bütün bu alanları kapsayacak şekilde yapılacak olan yolların özelliği çok çok farklı. Kolay bir altyapı yok burada. Gerek tüneller, gerek buralardaki özellikle tünellerin dışında köprüler vs. bütün bunlarla dağlık bölgeleri andırıyor. Burası gerçekten zor. Bittiği zaman bütün Balkanlar bu işten çok mutlu kalacak. Kendi kendini de amorti edecek burası aslında. Ama yapımında zorluk var. 3 milyar euronun üzerinde burada bir yatırım gerekecek. Bu yatırımı yaparken EXIM desteği ile bu yapılacak. EXIM desteği olmadan burayı halledebilmek mümkün değil. Müteahhitlerin de buraya katkısı olacak ama katkının miktarı ne olacak. Bu yüzde 15-20 olarak katkı gelecek, diğeri ise EXIM kredisi ile gelecek. Temennim odur ki burada bu yatırım altyapı yatırımı olarak gerçekleşsin ve bu adeta bölgenin barış iksiri olsun" ifadelerini kullandı.

"TEHDİTLER BİZİ YOLUMUZDAN DÖNDÜREMEZ"

Bir basın mensubunun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Balkan ziyaretinde suikast yapılacağı ihbarlarına ilişkin sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "MİT'ten bu haber bana ulaştı, ulaştığı için buradayım. Bu tür tehditler bizi yoldan alıkoyamaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Tehditler bizi yolumuzdan döndüremez"

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

Avrupa'nın değişik yerlerinden gelen binlerce insan, burada eğer görüşmek, buluşmak istediği bir liderle görüşemezse, buluşamazsa benim için doğru bir şey olmaz. Biz kendileriyle burada buluşacağız. Planımız çok farklı bir plandır. Yolumuza çıktığımız zaman yılmadan devam ederiz, 15 Temmuz'daki gibi.

İZETBEGOVİÇ: TÜRKİYE İLE BOSNA HERSEK MUHTEŞEM İLİŞKİLERE SAHİP

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, Türkiye ile Bosna Hersek'in muhteşem ilişkilere sahip olduğunu söyledi.

Boşnak lider, Bosna Hersek'e çalışma ziyaretinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştiği görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

İzetbegovic, Türkiye ile Bosna Hersek'in muhteşem ilişkilere sahip olduğunu belirterek, "Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ve NATO'ya üyelik sürecimizde ve ekonomik kalkınmamızda her zaman yanımızda. Bosna Hersek de bölgede istikrar noktasında Türkiye'nin yanındadır. Sadece Türkiye için değil tüm Avrupa'nın istikrarı için gösterdiğiniz çabadan ötürü sizi tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

"TERÖRLE MÜCADELEYİ BOSNA HERSEK OLARAK DESTEKLİYORUZ"

Türkiye'nin FETÖ, DEAŞ ve PKK gibi terör örgütleriyle mücadelesine de değinen İzetebgovic, Türkiye'de ve bölgede istikrarın sağlanmasını ve terörle mücadeleyi Bosna Hersek olarak desteklediklerini kaydetti.

İki ülkenin çok sayıda iş birliği anlaşmasına sahip olduğunu hatırlatan Boşnak lider, ikili ticari ilişkilerin geliştiğini ve 4 yıl öncesine göre iki kat artan ticaret hacminin geçen yıl 800 milyon dolara ulaştığını dile getirdi.

HEDEF 1 MİLYAR AVRO

İzetbegovic, yenilenen serbest ticaret anlaşmasının da ikili ticaret ilişkilerini geliştireceğini kaydederek, ticaret hacmindeki hedefin bir milyar avro olduğunu ifade etti.

Türkiye'ye et ihracatı konusunda da 5 yıllığına 8 bin ton kotası getirildiğine dikkati çeken İzetbegovic, un, şeker ve ayçiçek yağı ihracatı konusunda da on binlerce tonun söz konusu olduğunu aktardı.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna ile Sırbistan'ın başkenti Belgrad arasında Türkiye'nin desteğiyle yapılması planlanan otoyol projesine de değinen İzetbegovic, bugün iki ülke bakanlarının bu konuda bir iyi niyet mektubu imzaladığını söyledi.

İzetbegovic, Sırbistan-Türkiye-Bosna Hersek üçlü iş birliği sürecine de önem verdiklerini ifade ederek, öte yandan Türkiye'nin Bosna Hersek'teki kredi hatlarının da geri dönüşlerin teşviki noktasında son derece önemli olduğunu vurguladı.

Bosna Hersek'in son durumu hakkında da Erdoğan'a bilgi verdiğini anlatan İzetbegovic, Bosna Hersek'teki gerçek resmin, medyada aktarılandan çok daha iyi olduğunu belirtti.

ZİYARETTEN NOTLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegovic ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı binasına gelişinde İzzetbegovic ile tokalaşarak gazetecilere poz verdi.

Erdoğan ve İzzetbegovic, daha sonra baş başa görüşmeye geçti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İzetbegoviç ortak basın toplantısı düzenledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN