Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suud halkı bu utancı haketmiyor!

Sabah gazetesi yazarı , Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 'ın İstanbul Başkonsolosluğunda kaybolmasıyla ilgili önemli bir yazı kaleme aldı. Kaşıkçı'nın kaçırılmasıyla ilgili "Suud halkı bu lekeyi haketmemiştir" ifadesini kullanan Kaplan, "Şayet iddiaların gösterdiği gibi Suudi Arabistan'ı dünya tarihine 'kendi konsolosluğunda kendi vatandaşı gazeteciyi öldüren tek ülke' olarak yazdırmış ise, bilinmelidir ki Suud halkı bu lekeyi hak etmemiştir." dedi.

Giriş Tarihi: 12.10.2018 10:02 Güncelleme Tarihi: 12.10.2018 10:10
Suud halkı bu utancı haketmiyor!

HİLAL KAPLAN'IN YAZISINDAN BAŞLIKLAR

Muhammed bin Salman'ın olarak bir yıllık siciline baktığımda, Makyavelli'nin Prens'inin başucu kitaplarından biri olup olmadığını merak ediyorum.

Çünkü kanaatimce onun de facto hükümdarlığı sırasında yaşananların, ünlü Makyavelyen motto olan "Korkulmak, sevilmekten daha emniyetlidir"in mükemmel dengesini yansıttığını düşünüyorum.

Örneğin bin Salman, göreve geldiğinde ilkin önceki yıl petrol fiyatları sebebiyle düşürülen maaşların eski haline getirilmesini sağlayarak ve gençler ile kadınlara daha fazla sosyal alan sunulmasına dair reformlar yaparak halkın takdirini kazandı.

Ardından Trump'ın gezisi sonrası, Katar'a yönelik müttefiklerle birlikte devasa bir abluka ve boykot hareketi başlattı. Sonra dini ve entelektüel liderlere yönelik hapsetme ve infaz etme kararları çoğaldı. Ki bu Batı'da "radikalizmle mücadele" olarak yansıtıldığı için karşı ses çıkmasını bırakın, "reformist prens" sloganının akıllara kazınmasını sağladı.

Fakat on bir prens, dört bakan ve pek çok milyarder işadamını içeren gözaltı dalgası ile akıllarda soru işaretleri oluşmaya başladı. Bu esnada dahil tüm güvenlik güçleri de kendisine bağlanmış hale getirildi. Yükselen itirazları Prens, önce Krallığı "ılımlı İslâm'a geri döndüreceğim" diyerek başka yöne çekti.

Ardından İngiliz Kraliçesi'nden Anglikan Kilisesi'ne, Hollywood'dan Silikon Vadisi'ne dek eksiksiz bir PR turuyla tereddütleri giderme yoluna gitti.
O günden bu yana Yemen'e askeri müdahaleden Kanada'ya verilen aşırı tepkilere dek bin Salman'ın yapmadığı tek şey takip edenlerini şaşırtmamak oldu. Tahmin edilemezlik bir strateji ise, bin Salman bunun en iyi örneklerini veren bir yol izledi. Fakat ne pahasına?

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suud halkı bu utancı haketmiyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN