Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Bağımsızlık pahalıdır. Bir bedeli vardır. Yoldan çevirmek isteyen çok olur."

Sabah Gazetesi Yazarı Hasan Basri Yalçın, uzunca süredir konuşulan ve dün Mürted Havalimanı'na gelen 'ler ile ilgili çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Yalçın yazısında, "Bu süreç kolay olmadı. Hem içeriden hem dışarıdan hükümete yönelik ciddi baskılar vardı. Türkiye'nin NATO'dan bağımsız bir hava savunma sistemine sahip olmasının imkânsız olduğu düşünülüyordu." diyerek "Bağımsızlık pahalıdır. Bir bedeli vardır. Yoldan çevirmek isteyen çok olur." ifadelerini kullanıyor.

Giriş Tarihi: 13.7.2019 11:29 Güncelleme Tarihi: 13.7.2019 11:30
Bağımsızlık pahalıdır. Bir bedeli vardır. Yoldan çevirmek isteyen çok olur.

HASAN BASRİ YALÇIN'IN YAZISINDAN SATIR BAŞLARI:

Artık gelecekti gelmeyecekti tartışması yok. Sonunda S-400'lerin ilk parçaları Türkiye'ye ulaştı. Devamı da gelecek ve entegrasyonu tamamlandıktan sonra kasım ayı gibi etkin hale gelmesi planlanıyor. Bu süreç kolay olmadı. Hem içeriden hem dışarıdan hükümete yönelik ciddi baskılar vardı. Türkiye'nin NATO'dan bağımsız bir hava savunma sistemine sahip olmasının imkânsızolduğu düşünülüyordu. Gerçekten de 10 yıl önce bu tür bir konuyu akıldan geçirmek bile mümkün görünmüyordu.

***

Ancak zaman öylesine işledi ki, birçok faktör bir araya geldi ve Türkiye savunma otonomisi geliştirmede önemli bir adım attı. Tabii tek başına bunun Türkiye'yi otonom bir aktör yaptığını söylemek doğru olmaz. Zaten günümüz koşullarında otonomi tüm devletlerin hayal ettiği bir durum olsa da neredeyse hiçbir ülkenin mutlak anlamda elde edebileceği bir durum değil. Silah sistemlerinin ne kadar gelişmiş ve karmaşık olduğunu düşünecek olursanız bir devletin tek başına her türlü sistemi üretmesi veya satın almasının imkansıza yakın olduğunu görürsünüz. Bugün Amerika bile kendini F-35 gibi devasa projelerde ortaklığa girmek zorunda hissediyor. Bir sistemi elde etseniz bile başka sistemlerde açığınız olabilir. Hava, kara ve deniz sistemlerinin ne kadar çeşitli olduğuna girmeye gerek bile yok.

Bir de Türkiye şartlarında savunma sanayiine ayrılan bütçeler ve bunun tarih içerisindeki evrilişine bakacak olursanız Türkiye'nin daha yolun başında olduğunu görürsünüz. Tabii ki her şeyden önce yerli ve milli sistemlere yatırım yapmak gerek. Ancak bunun için şartlar yeterli değilse o zaman dışarıdan temin etmeye çalışırsınız. Sürekli ve tek başına belli bir kaynaktan temin ederseniz o kaynağa bağımlılığınız gittikçe artar. Ancak başka kaynaklarla çeşitlendirme yoluna giderseniz göreli bir özerklik kazanmanız mümkün olur.
Zaten bütün tartışma da burada kilitleniyor.

Bağımsızlık pahalıdır. Bir bedeli vardır. Yoldan çevirmek isteyen çok olur. Türkiye'de de çeşitli lobiler bu anlamda her türlü kampanyayı yaptılar.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bağımsızlık pahalıdır. Bir bedeli vardır. Yoldan çevirmek isteyen çok olur."
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN